داغ ترینها: ....

اولین گروه از ماهواره های جدید استارلینک امروز پرتاب می شوند

اولین گروه از ماهواره های جدید استارلینک امروز پرتاب می شوند

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» امروز - شنبه - اولین گروه از ماهواره های جدید استارلینک را از فلوریدا به فضا پرتاب می کند؛ این ماهواره ها  همگی دارای پیوندهای ارتباطی لیزری جدید برای ارسال اطلاعات در فضا هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این شرکت فضایی، پرتاب موشک فالکون ۹ را برای ساعت هفت و ۱۹ بامداد شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (بعدازظهر امروز ) از مجتمع پرتاب ۴۰ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا برنامه ریزی نموده است.
اسپیس ایکس این پرتاب را از بامداد جمعه به علت نگرانی های آب و هوایی به تعویق انداخت. طبق اعلام نیروی فضایی آمریکا، پیشبینی وضیعت هواشناسی نشان داده است که تنها ۱۰ درصد احتمال بروز ابرهای طوفانی در این منطقه برای بامداد روز شنبه وجود دارد.
این شرکت، پرتاب ماهواره های استارلینک را در ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی شروع کرد و الان حدود هزار و ۵۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد تا خدمات اینترنت پهن باند را به کاربران زمینی ارائه دهد.
شرکت فضایی «اسپیس ایکس اعلام نمود که تابستان سال جاری، حدود صد هزار پایانه زمینی -- دیش های کوچک برای دریافت سیگنال -- را برای مشترکین ارسال کرده است.
تیم فارار مشاور مخابراتی مستقر در کالیفرنیا اظهار داشت: این شرکت فضایی معمولاً هر ماه دو دسته حدود ۶۰ ماهواره را پرتاب کرده است، اما سرعت ارسال این ماهواره ها سال جاری با اضافه شدن پیوندهای لیزری جدید کاهش پیدا کرد. لیزرها با ارائه اتصالات متقابل بین ماهواره های استارلینک، امکان انتقال سریع تر داده ها را در فضا فراهم می آورد.
وی اضافه کرد: به نظر می آید که اتصالات متقابل ماهواره ها را بزرگ تر و سنگین تر می کند، چونکه پرتاب اخیر تنها ۵۱ ماهواره داشت که کمتر از حد معمول بود.
این محقق تصریح کرد: راه اندازی ماهواره های استارلینک سریع و با استقبال خوبی روبرو شده است اما صنعت ارتباطات منتظر است تا ببیند این سیستم چقدر قابل اعتماد است. آنچه که هنوز نمی دانیم، قابلیت اطمینان طولانی مدت است، این که این دیش ها اگر ماه ها یا سال ها در زیر باران، برف، باد باشند، چقدر دوام می آورند.
وی خاطرنشان کرد: یک اشکال بزرگ برای خیلی از کاربران اینترنت این است که دیش های ماهواره های استارلینک باید دید واضحی از کل آسمان داشته باشند، به این مفهوم که در نزدیکی آن درخت یا ساختمان بلند وجود نداشته باشد. اسپیس ایکس اخیراً دیش های جدیدی با شکل مربع تولید و اعلام نموده است که این دیش ها نسبت به دیش های گرد قبلی بادوام تر است.
شرکت فضایی اسپیس ایکس اعلام نمود: استارلینک برای مناطقی که اتصال غیرقابل اعتماد یا کاملاً در دسترس نبوده، ایده آل است.
اسپیس ایکس به مشتریان اخطار داد که جهت استفاده از این محصول به آسمانی صاف نیاز دارند و یک برنامه ساده برای گوشی هوشمند ارائه می دهد که آسمان را اسکن و مشکلات را از قبل شناسایی می کند. این شرکت جهت راه اندازی و سخت افراز استارلینک ۴۹۹ دلار به علاوه ۹۹ دلار در ماه هزینه می گیرد.
در وبسایت استارلینک آمده است: استارلینک احتیاج به دید واضحی از آسمان دارد تا بتواند در حین حرکت ماهواره ها در بالای سر خود در ارتباط بماند. اشیایی که مانع اتصال میان استارلینک و ماهواره می شوند، مانند شاخه درخت، تیرک یا سقف، سبب وقفه در سرویس می شوند.
تقویت کننده مرحله اول راکت فالکون ۹ برای پرتاب، پیش از این چهار مأموریت استارلینک را به همراه چهار مأموریت دیگر که شامل مأموریت سرنشین دار «دمو-۲» در ماه مه سال ۲۰۲۰ بود، انجام داده است.
این پرتاب، بیست و پنجمین مأموریت فالکون ۹ برای اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ تابحال است. انتظار می رود مرحله اول این موشک بعد از بلند شدن، به زمین بازگردد تا بر روی قایق بدون سرنشین «فقط دستورالعمل ها را بخوان» در اقیانوس اطلس فرود آید.
این پرواز همینطور صد و بیست و هشتمین پرواز برای تقویت کننده موشک ۷۰ متری فالکون ۹ خواهد بود و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، نود و چهارمین پرواز تقویت کننده مرحله اول فالکون ۹ از زمان فرود نخستین موشک توسط این شرکت در دسامبر ۲۰۱۵ خواهد بود.
شرکت اسپیس ایکس برنامه استارلینک خویش را با هدف ارائه دسترسی به اینترنت پرسرعت برای کاربران در سرتاسر جهان و بعنوان وسیله ای جهت کمک به تأمین مالی جاه طلبی های خود در اعماق فضا راه اندازی کرده است. این سرویس برای دسترسی مردم در سرتاسر جهان، با تمرکز ویژه بر روی کاربران واقع در مناطق روستایی یا دورافتاده که اتصال دشواری به شبکه جهانی اینترنت دارند یا کاملا فاقد اتصال هستند، در نظر گرفته شده است.منبع:

1400/08/22
22:12:49
0.0 / 5
554
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین