داغ ترینها: ....

مصرف گوشت با سلامت بهتر روان ارتباط دارد

مصرف گوشت با سلامت بهتر روان ارتباط دارد

یک متاآنالیز جدید نشان می دهد مصرف گوشت در مقایسه با پرهیز از مصرف آن با سطوح پایین تری از افسردگی و اضطراب مرتبط می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی psypost، در سال ۲۰۱۷، بیماری روانی بعنوان عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان در نظر گرفته شد.
سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که تقریباً ۳۰۰ میلیون نفر از افسردگی رنج می برند و ۲۶۰ میلیون نفر با اضطراب زندگی می کنند که نشان دهنده افزایش قابل توجه این اختلالات در دو دهه گذشته است.
به طور موازی با افزایش مشاهده اختلالات روانی، گیاهخواری نیز رو به افزایش است. انگیزه های انتخاب این رژیم غذایی شامل نگرانی های اخلاقی، محیطی و حقوق حیوانات و همین طور کوشش برای بهبود سلامت روان بوسیله رژیم غذایی است.
محققان در این مطالعه داده های ۲۰ مطالعه موجود را همچون مطالعات مقطعی و طولی، و همین طور کارآزمایی های تصادفی کنترل شده، مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعات، افسردگی و اضطراب بوسیله رتبه بندی خود گزارشی، استفاده از داروهای تجویزی، تشخیص پزشکی یا مصاحبه تشخیصی ارزیابی شد.
در مجموع ۱۷۱ هزار و ۸۰۲ شرکت کننده بین سنین ۱۱ تا ۱۰۵ سال در این متاآنالیز مورد بررسی قرار دادند که از این تعداد ۱۵۷ هزار و ۷۷۸ نفر بعنوان مصرف کننده گوشت و ۱۳ هزار و ۲۵۹ شرکت کننده بعنوان افرادی که از مصرف گوشت پرهیز می کردند، شناسایی شدند. این شرکت کنندگان در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و اقیانوسیه قرار داشتند.
این مطالعه نشان داد: افرادی که گوشت مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که از مصرف گوشت پرهیز می کنند، سطوح پایین تری از افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند. مشخص شد که گیاه خواران در مقایسه با مصرف کنندگان گوشت سطوح بیشتری از افسردگی را تجربه می کنند.
علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ها نشان داد که هرچه مطالعات دقیق تر باشد (به عنوان مثال، تکیه بر بیماری روانی تشخیص داده شده توسط پزشک در مقابل پرسشنامه های خودگزارشی)، مزایای مشاهده شده مصرف گوشت قوی تر می شود.
البته این متاآنالیز فقط شامل مطالعاتی بود که به زبان انگلیسی انتشار یافته بودند که می توانست نتایج را به سمت هنجارهای غربی سوگیری کند.
مشروح این متاآنالیز در مجله Critical Reviews in Food Science and Nutrition انتشار یافته است.

1400/08/25
10:12:57
0.0 / 5
728
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین