داغ ترینها: ....
رئیس پژوهشگاه خبر داد

ساخت خانواده موتورهای فضایی خانواده آرش در پژوهشگاه فضایی

ساخت خانواده موتورهای فضایی خانواده آرش در پژوهشگاه فضایی

به گزارش كمیاب آنلاین رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از طراحی و ساخت تست موتورهای پرقدرت ماهواره ها در این پژوهشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر این پژوهشگران این پژوهشگاه موفق به طراحی و ساخت دستگاه آشكارساز مواد منفجره و مخدر شدند.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر حسین صمیمی در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری در نشست خبری با بیان این كه ماهواره ها برای آن كه از مدار ۴۰۰ كیلومتر به ۷۰۰۰ كیلومتر برسند، نیاز به موتورهای پرقدرت دارند، اظهار داشت: این موتورهای پرقدرت درصد عمده ای از فعالیت آنها بر تولید انرژی است و بدنه آن باید سبك باشد.
صمیمی با تاكید بر این كه این نوع موتورهای پر قدرت در این پژوهشگاه طراحی و ساخته شده است، اظهار نمود: در این پروژه خانواده موتورهای فضایی به نام "آرش" را طراحی كردیم و در فرآیند ساخت آن از توان علمی دانشگاه ها استفاده شده است.
وی با بیان این كه تست این موتور با موفقیت انجام شده است، در این زمینه اشاره كرد: این موتورها نیاز به انجام تست های شبیه سازی و خلا دارند كه این تست ها در كشور طراحی و پیاده سازی شده است و با این نمونه عملكرد موتور و همین طور تست فرستنده انجام شد.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اشاره كرد: این دستاورد گام بزرگی در این پژوهشگاه به حساب می آید.
طراحی و ساخت دستگاه آشكارساز مواد ممنوعه
صمیمی با اشاره به موفقیت پژوهشگران این پژوهشگاه در زمینه طراحی و ساخت دستگاه آشكارساز مواد ممنوعه، اظهار داشت: این پژوهشگران با طراحی این دستگاه قادر هستند مواد ممنوعه و منفجره و همین طور مواد مخدر را شناسایی كنند.
بگفته وی، این محصول هم اكنون مورد توجه مراكز نظامی و امنیتی قرار گرفته است.
اجرای پایلوت پروژه حقابه
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اجرای طرح پایلوت تعیین حقابه، اظهار داشت: هم اكنون تعیین حقابه یكی از چالش های مهم در استان های كشور و همین طور در بین كشورها است و بر این اساس این پروژه را اجرایی كردیم.
صمیمی با بیان این كه این پروژه شامل كارهای سنسورینگ و سنجش از دور است، افزود: ما درصدد هستیم كه بعد از تایید این پروژه فراخوانی را منتشر نماییم تا استارتاپ های تخصصی را در استان های مختلف كشور شناسایی نماییم.
وی تصریح كرد: ما بعد از آموزش این استارتاپ ها این پروژه را میان این استارتاپ ها تقسیم خواهیم كرد.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همین طور با اشاره به كارهای این پژوهشگاه، تصریح كرد: در زمینه بالون های ارتباطی و مخابراتی توافقاتی را با شركت ارتباطات زیر ساخت داریم كه بر طبق این همكاری ۱۰ بالون مخابراتی طراحی خواهد شد كه ۵ مورد آن در كمیته پدافند غیر عامل و مابقی در سازمان زیر ساخت مورد استفاده قرار می گیرد.
صمیمی همین طور به همكاریهای بین المللی این پژوهشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: طراحی و ساخت ماهواره های كوچك همچون برنامه های ما است كه به غیر از ایران در كشورهای پاكستان و تركیه نیز انجام می شود.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این كه این پروژه با همكاری دانشگاه های امیركبیر، خواجه نصیر و شریف اجرایی می شود، اظهار نمود: تلاش داریم تا زیرسیستم هایی كه در پژوهشگاه ها و یا شركت های دانش بنیان ساخته شدند، در این پروژه ها استفاده شوند.1398/09/28
14:59:22
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین