داغ ترینها: ....

سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی طراحی شد

سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی طراحی شد

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به چالش های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی از منظر جعلی، نامناسب، دروغ و افترا بودن و تبعات ناخوشایند آن در جامعه، از طراحی و توسعه نمونه اولیه سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی در این پژوهشگاه آگاهی داد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، وحید یزدانیان با اعلان اینکه آگاهی، پیشگیری و مقابله با تبعات ناخوشایند محتوا در شبکه های اجتماعی از ضروریات جوامع امروزی به حساب می آید، اظهار داشت: بی تفاوتی نسبت به این محتواها، ممکنست بحران هایی بوجود آورد که رفع آن ها امکان پذیر نبوده یا مستلزم هزینه های گزاف باشد.
وی در تشریح این مساله افزود: گاهی انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی تهدید خاصی به حساب نمی آید و بطورمثال با انگیزه سرگرمی و مزاح، محتوای نادرستی تولید و منتشر می شود و اثر طولانی مدتی نیز ندارد. اما در مواردی محتواهای نادرست می توانند بصورت هدفمند و تأثیرگذار در سطح ملی و بمنظور بر هم زدن نظم اجتماعی، امنیت، اقتصاد، تخریب اشخاص حقیقی یا حقوقی و امثال آنها باشند. در موارد مختلفی حتی اخبار جعلی در زمینه داخلی یک کشور در کشور دیگری طراحی و منتشر می شود.
یزدانیان با تاکید بر این که پدیده اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی از جنبه های مختلف مطرح است، اضافه کرد: کشورهای مختلف تعاریف مختلفی از اخبار جعلی دارند. حتی تفسیر حقوقی آنها از اخبار جعلی نیز متفاوت می باشد. در این پروژه ضمن مروری گذرا به این مباحث، روش های مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی اخبار مشکوک به جعلی بودن، مورد تمرکز بیشتری قرار گرفت و ضمن بررسی تنوعی از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی، تعدادی از آنها پیاده سازی شد یا در حال انجام می باشد.
طبق اعلام پژوهشگاه ارتباطات، او نتایج حاصله را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: دقت های خوبی به دست آمده که شامل روش های مبتنی بر استخراج خاصیت های نوشتاری، روش های مبتنی بر کیسه کلمات (Bag of Words)، روش های مبتنی بر n-gram، روش های مبتنی بر یادگیری عمیق و روش های مبتنی بر الگوی انتشار در شبکه است.1400/09/19
21:33:46
5.0 / 5
1178
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین