داغ ترینها: ....

تولید واکسن های قوی تر با نانوذرات جدید

تولید واکسن های قوی تر با نانوذرات جدید

کمیاب آنلاین: پژوهشگران نانوذرات جدیدی طراحی نموده اند که امکان تولید واکسن های قوی تر را فراهم می آورد. در آزمایش های اولیه این نانوذرات سطح پادتن حاصل از واکسیناسیون مقابل HIV، دیفتری و آنفلوآنزا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ساینس، این نانوذرات جدید که با عنوان SMNP نام گذاری شدند، تلفیقی از نانوذرات ساپونین و مولکولی معروف به MPLA هستند. مولکول MPLA یک آگونیست برای نوعی گیرنده روی سلول های ایمنی معروف به TLR است. هنگامی که این مولکول به گیرنده های روی سلول های ایمنی متصل می شود، باعث بروز التهاب می شود. آگونیست یک ماده شیمیایی است که در یک سلول با اتصال به گیرنده های آن سبب پاسخ و واکنش آن سلول می شود.
ساپونین ماده ای است که از گیاهان مختلف به دست می آید و در اثر حرکت دادن آن با آب کف تولید می شود. نانوذرات این ماده برای تولید واکسن های مختلف مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.
در آزمایش های اولیه پژوهشگران در دانشگاه ام آی تی، این نانوذرات جدید به همراه مجموعه ای از آنتی ژن ها و قطعاتی از پروتئین های ویروسی شامل آنتی ژن های HIV، دیفتری و آنفلوآنزا به بدن موش ها تزریق شدند. با مقایسه پاسخ آنتی بادی حاصل از عملکرد نانوذرات جدید با سایر نانوذرات مورد استفاده در تولید واکسن، مشخص شد بدن موش ها با دریافت نانوذرات جدید بیشترین پاسخ آنتی بادی را داشته اند.
این نانوذرات برای تولید واکسن های حاوی اجزای پروتئین ویروس کاربرد دارند و محققان امیدوارند با استفاده از آن بتوانند نسل جدیدی از واکسن های قوی را تولید کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Immunology انتشار یافته است.


منبع:

1400/09/20
15:40:20
5.0 / 5
1646
تگهای خبر: آموزش , تولید , كاربر , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین