داغ ترینها: ....

آیا تصاویر جیمزوب از هابل با کیفیت تر خواهند بود؟

آیا تصاویر جیمزوب از هابل با کیفیت تر خواهند بود؟

به گزارش کمیاب آنلاین تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا مقرر است در ۲۴ دسامبر(سوم دی) پرتاب شود. تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ جایگزین تلکسوپ فضایی هابل خواهد بود. اما آیا پرتاب جیمز وب سبب می شود افراد توجه کمتری به تلسکوپ هابل و تصاویر باشکوهی که این تلسکوپ ثبت کرده، کنند؟


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، آخرین رصدخانه فضایی ناسا تلسکوپ فضایی هابل است که در سال ۱۹۹۰ پرتاب شد. این رصدخانه مأموریت بررسی و ثبت تاریخ ۱۳.۸ میلیارد ساله کیهان را برعهده داشت. هابل همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ هم بتواند از آن استفاده نماید.
تلسکوپ فضایی هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. گرچه هابل هم توانسته به خوبی به رصد فضا بپردازد اما وب برای رصد دقیق آنچه در اعماق هستی درحال رخ دادن است، طراحی شده است.
در این خبر می خواهیم به بررسی تفاوت های تصاویری که احیانا تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ هابل خواهند داشت، بپردازیم.
"کلاوس پونتوپیدان"(Klaus Pontoppidan) دانشمند پروژه جیمز وب می گوید: جیمز وب تصاویر شگفت انگیزی را ثبت خواهد نمود که بهتر از هابل خواهند بود.
تلسکوپ فضایی هابل از زمان پرتابش تابحال دید جهانیان نسبت به کیهان را به کلی تغییر داده و با تصاویر خیره کننده ای که جمع آوری و ثبت کرده توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است.
دیدن شگفتی های جهانی که در ابتدا تمام چیزهای آن برای ما اسرارآمیز بود و قادر به مشاهده آن نبودیم به لطف هابل و تصاویر پر جزئیات و رنگارنگ آن امکان پذیر شد و ما توانستیم ستاره ها و کهکشان هایی را که قبلا هیچگاه دیده نشده بودند، ببینیم.
اما تلسکوپ فضایی جیمز وب، که مقرر است در ۲۴ دسامبر به فضا پرتاب شود، کارها را کمی متفاوت انجام خواهد داد. بر مبنای اطلاعات ناسا، وب با آینه طلایی غول پیکر و ابزارهای رصد نورطیف مادون قرمز خود، بگونه ای طراحی شده است که حتی می تواند اجسامی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر کم نورتر از آنچه هابل مشاهده می کند را هم رصد کند.
وب اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سالها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ مقرر است با هم(البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند.


هابل به سبب حضورش در مدار نزدیک زمین بسیار در نزدیک ما قرار دارد اما وب بسیار دورتر از ما و در نقطه ای پایدار از نظر گرانشی در فاصله ۹۳۰ هزار مایلی(۱.۵ میلیون کیلومتری) از زمین به نام نقطه ۲لاگرانژی خورشید-زمین(L۲) حرکت خواهد نمود.
علاوه بر این، در حالیکه هابل و وب هر دو تلسکوپ های فضایی بزرگی هستند(اگرچه وب به صورت قابل توجهی بزرگتر است)، این دو در واقع جهان را بسیار متفاوت رصد می کنند.
کلاوس پونتوپیدان، دانشمند پروژه وب در یک کنفرانس خبری در ماه مه اظهار داشت: وب تصاویر شگفت انگیزی ثبت خواهد نمود که آنها بهتر از کاری خواهند بود که هابل انجام داده است. کار وب از جهاتی بهتر است و تصاویر وب اساسا متفاوت خواهند بود، چونکه آنها در طول موج های متفاوتی عمل خواهند کرد.
در حالیکه هابل نور را در طول موج های نوری و فرابنفش مشاهده می کند، وب برای تشخیص نور مادون قرمز/ فروسرخ طراحی شده است.
وب با مشاهده اجرام در طیف مادون قرمز، تصاویر زیبا و منحصر به فردی را ثبت خواهد نمود.
پونتوپیدان اظهار داشت: فکر می کنم این تصاویر فوق العاده خواهند بود، اما پیشبینی این که چگونه خواهند بود بسیار دشوار است، چونکه این نخستین تلسکوپ فضایی پیشرفته در نوع خود خواهد بود. به نظرم تصاویر وب بسیار متفاوت از هابل خواهد بود.
هابل می تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر (nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در حالیکه برد وب از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون خواهد بود.
گفتنی است وب گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را هم مشاهده کند.


البته گرچه هابل برای فعالیت در طیف فروسرخ طراحی نشده اما توانایی مشاهده مقداری نور فروسرخ را هم دارد. برای مثال در سال ۲۰۱۳، تیم هابل یک تصویر مادون قرمز خیره کننده از سحابی سر اسب را منتشر نمود.
هابل برای چندین دهه تصاویر خیره کننده ای از جهان را در اختیار ما قرار داده است و وضوحی مشابه وب دارد. بر مبنای اطلاعات ناسا، تفکیک پذیری زاویه ای وب یا وضوح دید آن مانند هابل خواهد بود. بنابر اطلاعات ناسا، تصاویر وب به همان وضوح تصویر هابل خواهند بود. به قول ناسا، وضوح وب به آن اجازه خواهد داد تا بتواند جزئیات یک شی به اندازه یک پنی ایالات متحده را از فاصله ۲۴ مایلی(۴۰ کیلومتری) مشاهده کند. به رغم این شباهت، وب آینه بسیار بزرگ تری نسبت به هابل دارد.
قدرت تفکیک پذیری زاویه ای(Angular resolution) یا تفکیک پذیری فضایی(spatial resolution) یا وضوح فضایی، قدرت هر نوع سیستم تولید کننده ی تصویر همچون تلسکوپ رادیویی یا اپتیکی، میکروسکوپ، دوربین و یا چشم انسان برای متمایز سازی جزئیات یک شی را می گویند. بنابراین قدرت تفکیک پذیری زاویه ای از اصلی ترین مشخصه های وضوح تصویر می باشد.
ناسا توضیح داده است که وب با رصد در طیف مادون قرمز، به دانشمندان این امکان را خواهد داد که گوشه و کنار جهان را ببینند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از بیگ بنگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به سبب دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکانپذیر نیست. ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا، دهه هاست درحال کار بر روی این تلسکوپ است و بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت وب هزینه کرده است. گفتنی است طراحی جیمز وب در ابتدا در دهه ۱۹۹۰ مطرح شده بود و هزینه ای ۵۰۰ میلیون دلاری هم برای ساخت آن در نظر گرفته شده بود اما طراحی مجدد و تاخیرهای پیاپی، هم هزینه ساخت آنرا افزایش داد و هم تاریخ پرتاب آنرا به تعویق انداخت.
وب به چهار ابزار علمی جهت کمک به مشاهدات خود مجهز شده است. اینها شامل دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam)، طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec)، ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) و سنسور هدایت دقیق/تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هستند. تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.
دوربین فیلتردار مجهز به سنسورهای دقیق FGS-TFI برای تصاویر با وضوح تصویری بالا از سایر اجرام آسمانی هم توسط آژانس فضایی کانادا ساخته و سه سال پیش در اختیار ناسا قرار گرفته است. تلسکوپ "جیمزوب" به افتخار "جیمز ای. وب" که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ بعنوان مدیر ناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته، نامگذاری شده است.
بعد از پرتاب، اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، جیمز وب شش ماه را صرف باز کردن و تنظیم خود خواهد نمود و سپس در مداری در فاصله یک میلیون مایلی زمین قرار خواهد گرفت. آنگاه می تواند عملیات بازنویسی تاریخ کیهانی را آغاز کند.




منبع:

1400/09/29
18:49:14
0.0 / 5
608
تگهای خبر: ابزار , اجرا , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین