داغ ترینها: ....
ستاری:

راه اندازی زیست بوم نوآوری و فناوری بومی راه گشای توسعه علمی سوریه است

راه اندازی زیست بوم نوآوری و فناوری بومی راه گشای توسعه علمی سوریه است

کمیاب آنلاین: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در جمع دانشجویان و فارغ التحصیلان سوری در ایران بر شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه مبتنی بر فرهنگ و دارایی های بومی آن کشور با همکاری دانش بنیان های ایرانی تاکید نمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بین دانش آموختگان سوری دانشگاه های ایران، حاضر شد تا با مشکلات پیش روی آنها برای اشتغال و تحصیل در کشور آشنا شود و برای رفع یا کاهش این چالش ها، تعاملات میان دستگاهی را بررسی کند.
در این نشست ستاری ضمن اشاره به این که کشور سوریه در ایام سخت بعد از جنگ قرار دارد و برای گذر از این روزها نیازمند همکاری مردم خود است، اظهار داشت: ایران نیز چنین تجربه ای داشته و این روزهای سخت را پشت سر گذاشته است. شما تحصیل کردگان سوری باید با بازگشت و به کارگیری توانمندی های خود در کشورتان، سوریه را باردیگر آباد کنید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه بیان نمود: مهاجرپذیری در ایران یک مفهوم جدید و نوین است. بنابراین برخی قوانین کشورمان چندان با حضور مهاجران هم خوانی ندارد؛ اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چارچوب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی اهتمام دارد برای این افراد اقامت های سه تا پنج ساله تعریف کند که همین اقامت ها خیلی از مشکلات شما را برای بهره مندی از امکانات رفاهی و اجتماعی می کاهد.
ستاری اضافه کرد: کشور سوریه نیازمند تعریف و پیاده سازی زیست بومی مبتنی بر فرهنگ و آداب و سنن بومی خود است. این کار هم باید توسط جوانان و تحصیل کردگان این کشور اتفاق بیفتد. البته استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان ایرانی نیز در این راه می توانند به آنها کمک کنند و ایده های خودرا برای بومی سازی در اختیار جوانان سوری قرار دهند.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر این که تعاملات دانشگاهی و دانشجویی به روابط میان کشورها و دولت ها ربطی ندارد، بیان نمود: این روابط در صورت بروز مشکلات سیاسی میان کشورها نیز برقرار و پابرجا خواهد بود. بنابراین خواهان ادامه شکل گیری شبکه ای فرادولتی میان بخش خصوصی دو کشور هستیم.
وی با تکیه بر این که زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران معادلات و آمال دانشجویان ایرانی را تغییر داده است، اظهار داشت: ۳۰ سال پیش همه دانشجویان داروسازی فقط به فکر تاسیس داروخانه برای اشتغال بودند، اما امروز آنها با اشتغال در شرکتهای دانش بنیان و خلاق به دنبال تولید داروهای جدید و مورد نیاز کشور هستند. آمارها حاکی از این است که میزان خروج این دانشجویان از کشور به صفر رسیده است.
ستاری درباب اشتراکات فرهنگی میان ایران و سوریه، اظهار داشت: با وجود همه این اشتراکات نیاز است که زیست بوم فناوری و نوآوری بومی در کشور سوریه با کمک تجربیات موجود در ایران راه اندازی شود تا با این کار روابط سیاسی، علمی و فرهنگی میان دو کشور نیز ارتقا یابد.

توسعه بازار بین المللی با کمک کارگزاران صادراتی
مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه درباره فعالیت کارگزاران صادراتی ایرانی در دیگر کشورها، اظهار داشت: این کارگزاران صادراتی بقای شرکت ها در بازار صادراتی را تضمین می کنند. آنها واسطه های صادراتی هستند که یاریگر فعالان این عرصه در بازار بین المللی هستند.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۶ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت می نمایند. این شرکت ها در حوزه دانشی بسیار فعال و خوب هستند، اما در زمینه تجاری سازی محصولات و خدمات، ضعیف و نیازمند دریافت حمایت و مشاوره های جدی هستند.
قلعه نوی افزود: ایجاد شبکه های فعالان بخش خصوصی تسهیل کننده روابط علمی و فناورانه میان ایران و دیگر کشورها است. این شبکه ها تقویت کننده روابط میان کشورها نیز هست.


منبع:

1400/10/01
11:43:35
0.0 / 5
888
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین