داغ ترینها: ....
دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور تاكید كرد:

دو عامل اجتماعی و اقتصادی موتور محرکه فضای مجازی

دو عامل اجتماعی و اقتصادی موتور محرکه فضای مجازی

کمیاب آنلاین: دبیر شورای عالی فضای مجازی بر اهمیت دو عامل اجتماعی و اقتصادی بعنوان موتور محرکه فضای مجازی تاکید نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی در نشست با شورای فرهنگ عمومی کشور، اظهار داشت: باتوجه به نظریه های کنشگری، بازیگران اقتصادی، پلت فرم ها را می سازند و بازیگران اجتماعی بر روی پلت فرم ها کنشگری می کنند، بدین سبب زیست بوم جدیدی شکل گرفته که باید اصول آن مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: اقتصاد این فضا بیشتر خدماتی است و این خدمات در جامعه در فضای مجازی بر روی پلت فرم ها در نظام شبکه ای که جهانی است، عرضه می شود که راهبری و نظام ارزش گذاری آن مبتنی بر نوآوری و تنوع توسط استارت آپ ها است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به سایر خصایص این فضا همچون تنوع جرایم اظهار داشت: جرایم مختلفی درحال وقوع است که نظام جرم شناسی و دستگاه اداری ما در کشور به ساماندهی و قانون گذاری دراین فضا نیاز دارند و خیلی از معضلات امروز به سبب اجتماعی شدن برخی جرایم و عرضه در فضای مجازی است که البته این مشکل تمامی کشورهاست.
تغییر ساختارهای حکمرانی در فضای مجازی
فیروزآبادی با اشاره به چگونگی حکمرانی در فضای مجازی اشاره کرد: اصول حکمرانی و ساختارهای آن در فضای مجازی بر طبق سه رکن همکاری (Cooperation )، هماهنگی (Coordination) و همکاری همدلانه (Collaboration ) است و ما در زمینه فرهنگی اساسا به این نوع حکمرانی در سطح جامعه نیاز داریم و اگر این سه به سبب اجتماعی شدن پدیده ها شکل نگیرد در سیاستگذاری و مقررات گذاری و در نهایت مدیریت این حوزه با بحران روبرو خواهیم شد.
وی اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی بر تحول فضای مجازی در ساختارهای کشور تاکید داشته و تا حالا با سازمان های بسیاری به ویژه در زمینه های فرهنگی در تهیه سند تحول دیجیتال همکاری شده که بر پایه مصوبه در شورای عالی فضای مجازی است اما واقعیت این است که تحول در این فضا نیاز به تلاش و همت بیشتر دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب اهمیت تحول در سه موضوع رسانه، اوقات فراغت و سرگرمی و آموزش در زمینه فرهنگ در کشور اضافه کرد: در زمینه رسانه باتوجه به اقبال عمومی به آن برای قلمروسازی و ایجاد سکو هنوز وضعیت مناسبی کسب نکردیم اما در زمینه VODها کشور برای داخلی سازی آن وضعیت مناسبی دارد.
فیروزآبادی اعلام نمود: در زمینه آموزش مجازی هم در زمان کرونا با یاری تمامی نهادهای مربوطه در کشور سامانه شاد افتتاح شد که اقدام خوبی در این عرصه بود و درباب آموزش های غیررسمی نیز سکوهای داخلی بسیاری به راه افتاده است.
وی با اشاره به اینکه دنیا به سمت ابرپلتفرم ها و چندفعالیتی شدن آنها همچون سکوهای شبکه ای بازی های کامپیوتری درحال حرکت است، اشاره کرد: باید در کنار اهمیت به جنبه های معنوی کارهای فرهنگی مدلهای اقتصادی آن نیز در نظر گرفته شود و اگر بدون مدل اقتصادی کار فرهنگی در کشور صورت گیرد امید موفقیت کاهش پیدا می کند.
بخش فرهنگی کشور باید پیشقدم در ارائه سند تحول فضای مجازی شود
رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید بخش فرهنگی کشور خود پیشقدم در ارائه سندتحول فضای مجازی باشد نه اینکه مرکز ملی فضای مجازی برای تهیه آن از آنها دعوت به همکاری کند، اظهار داشت: اگر در بخش فرهنگی به مصوبه ای در این عرصه نیاز است شورای عالی فضای مجازی آمادگی کامل دارد تا در این عرصه ورودکرده و مصوبات لازم را برای اجرا به تصویب برساند.
فیروزآبادی درباب وضعیت تولید محتوا در کشور و اهمیت آن بعنوان گامی در جهت قلمروسازی اضافه کرد: یکی از اشکالات حوزه فرهنگ در کشور تولید محتواست که در مرحله اول تاکید ما بر تولید محتوای داخلی و عرضه آنست که بعد از تحقق آن به دنبال مطلوب سازی محتوا و در نهایت ارائه محتواهایی که منجر به ارتقا و رشد شود، هستیم که باید در این راستا از تمامی ظرفیت هایی که وجود دارد در طبقه های مختلف برای همان طبقه استفاده گردد چونکه در زمینه فرهنگ هم با شخصی سازی فضای مجازی روبرو می باشیم.
طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، وی اظهار داشت: محصولات فرهنگی مانند سایر محصولات به سمت محصولات شخصی شده مطابق با نیازها و سلایق اشخاص حرکت می کنند. بخش عمده ای از محصولات فرهنگی در شبکه های اجتماعی و در گروههای همسان تولید خواهند شد. برهمین اساس دستگاهها نمی توانند تولیدکننده فرهنگی محصولات یکنواخت و انبوه باشند بلکه دستگاهها می توانند در هدایت و مربیگری تولید محصولات فرهنگی کمک کنند.
منبع:

1400/10/02
23:15:10
5.0 / 5
1116
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین