داغ ترینها: ....

ایده های جدید در مصالح نوین صنعت و ساختمان تجاری سازی می شود

ایده های جدید در مصالح نوین صنعت و ساختمان تجاری سازی می شود

کمیاب آنلاین: شبکه تبادل فناوری با همکاری یکی از شرکت های فناور فراخوان فرصت تجاری سازی ایده های جدید در مصالح نوین صنعت و ساختمان را منتشر نمود.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مواد نوآورانه ساختمانی آینده صنعت ساخت و ساز را بنا می کنند، دانشمندان و فناوران در سراسر جهان درحال تحقیق و توسعه مواد ساختمانی جدید و تکامل فناوری های از قبل به وجود آمده ای هستند که ارزش خودرا در صنعت ساخت و ساز نشان داده اند.
این مواد و فناوری ها باید کارا، با دوام، قابل بازیافت و بدون ریسک باشند. مواد جدید علاوه بر افزایش کارایی ساختمان ها از نظر مصرف انرژی و تولید ضایعات و افزایش ایمنی، می توانند جلوه جدیدی به ساختمان ها و در نتیجه به شهرها ببخشند.
صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از خاصیت های مواد جدید است، ۳۵ درصد انرژی مصرفی دنیا در ساختمان ها مصرف می شود و در نتیجه حدود ۳۸ درصد از انتشار دی اکسیدکربن مربوط به حوزه انرژی، در ساختمان ها تولید می شود. همین طور ۵۵ درصد مصرف برق دنیا مربوط به انرژی الکتریسته ای است که در ساختمان ها مصرف شده است.
انرژی های تجدیدپذیر حدود ۶ درصد منبع تامین انرژی ساختمان ها را درسطح دنیا می سازند که از منابع انرژی مانند ذغال سنگ این سهم بیشتر است و تجربه رشد خوبی را از خود از سال ۲۰۱۸ نشان داده است. این ارقام کلان بودن میزان انرژی مصرفی در ساختمان ها در کشور را نشان میدهد و ایده های نوین در امتداد کاهش مصرف انرژی می تواند اثر شگرفی دراین زمینه داشته باشد و بازار قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.
زیست سازگار کردن ساختمان ها و کاهش انتشار دی اکسید کربن از دیگر مزایای مصالح جدید ساختمانی است. سازمان ملل متحد در گزارش وضعیت جهانی ساختمان ها و ساختمان سازی سال ۲۰۲۰ خود در حوزه کاهش انتشار دی اکسید کربن از ساختمان ها و زیست سازگار کردن آنها اعلام نمود که یکی از استراتژی های اصلی صفر کردن میزان انتشار کربن در مجامع بین المللی وابسته به صفرکردن این مقدار در ساختمان ها است.
به همین دلیل بحث های نوین صرفه جویی در مصرف انرژی و راه های تولید اکسیژن و سبز کردن ساختمان ها و استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و روش های جذب دی اکسیدکربن در مصالح نوین در میان مباحث مربوط به ساختمان های مدرن اهمیت بالایی دارد.
با توجه به موارد مذکور و نیازی که در کشور به روش ها و مصالح نوین ساختمانی وجود دارد، شبکه تبادل فناوری با همکاری یکی از شرکت های فناور در نظر دارد طرح های نوآورانه در حوزه مصالح ساختمانی را جمع آوری کرده و از طرح های برگزیده تا صنعتی شدن در محورهای مصالح ساختمانی نوین، روش های ساخت و ساز نوین، صرفه جویی در مصرف انرژی و آب، تجهیزات نگهدارنده و تثبیت کننده نوین، افزایش ایمنی ساختمان به ویژه در بحث حریق، زیست سازگار کردن ساختمان و کاهش انتشار دی اکسیدکربن حمایت می کند.
طرح هایی که رویکرد علمی داشته باشند و هم زمان از نظر کسب وکار نیز دارای توجیه باشند در اولویت پذیرش بالاتری قرار می گیرند. طرح ها باید توجیه داشته باشند، دارای تیم با انگیزه و متخصص و همین طور توانمند، ایده دارای نوآوری باشد و در داخل کشور به تولید نرسیده باشد.
در مرحله اول، شرکت کنندگان باید حداکثر تا ۲۵ دی، طرح مفهومی خودرا در چارچوبی که در اختیار آنها قرار گرفته است، مدون و سپس بوسیله سامانه بصورت آنلاین ثبت کنند.
در اختتام مرحله اول طرح های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی و در نهایت، شرکت کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) برای ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش می شوند. برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خودرا طی مرحله دوم ارایه کنند.
در اختتام مرحله دوم برای انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه آزمایشگاهی ارائه شده از طرف هر شرکت کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می شود.


منبع:

1400/10/07
21:51:16
0.0 / 5
1385
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازار , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین