داغ ترینها: ....
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به كمیاب آنلاین خبر داد

كاربردی شدن محموله رله تلفنی در ماهواره ناهید ۲

كاربردی شدن محموله رله تلفنی در ماهواره ناهید ۲

كمیاب آنلاین: رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی و ساخت زیر سیستم محموله رله تلفنی باند KU اطلاع داد و اظهار داشت: این محموله برای برقراری ارتباطات تلفنی میان دو ایستگاه كه در دید مشترك ماهواره قرار دارند، كاربرد دارد و از این محموله در ماهواره ˮناهید ۲ˮ بهره برداری خواهد شد.


دكتر وحید یزدانیان در گفتگو با ایسنا، به بیان فعالیتهای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فضایی پرداخت و اضافه كرد: یكی از برنامه های فضایی كشور، دستیابی به طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی مدار ژئو است، بر این اساس طراحی و ساخت زیر سیستم مخابراتی در محدوده باند KU در این پژوهشگاه در دستور كار قرار گرفت.
وی این زیرسیستم را محموله های مخابراتی دانست كه دریافت و ارسال اطلاعات را برعهده دارند و اظهار نمود: نمونه مهندسی این محموله ساخته شده است و در حال ساخت نمونه كیفی آن هستیم.
یزدانیان با تاكید بر اینكه تست محموله ها در مدارهای پایین تر كم هزینه تر است، افزود: ازاین رو بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده، محموله های مخابراتی ساخته شده در مدارهای پایین تر تست می شود تا از عملكرد زیر سیستم های مخابراتی اطمینان حاصل شود.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به كاربردهای زیر سیستم محموله رله تلفنی باند KU، توضیح داد: وقتی ماهواره ها در دید مشترك دو ایستگاه قرار گیرند، این دو ایستگاه از راه محموله رله تلفنی باند KU می توانند با یكدیگر ارتباط تلفنی برقرار كنند.
وی افزود: نرم افزاری جهت بررسی عملكرد این زیر سیستم طراحی كردیم كه برای ما امكان تست عملكرد محموله زیر سیستم مخابراتی KU را در مدارهای لئو فراهم می كند؛ چونكه انجام این تست در مدار پایین لئو هزینه كمتری را می طلبد، ضمن آنكه ضریب اطمینان ما را از عملكرد این زیر سیستم ارتقا خواهد داد و می توانیم گام بعدی برای دستیابی به ماهواره های مخابراتی را برداریم.
یزدانیان از كاربردی كردن این زیر سیستم در ماهواره "ناهید ۲" اطلاع داد و اضافه كرد: ماهواره "ناهید ۲" یك ماهواره لئو است و مقرر است چندین بار در روز از بالای ایران عبور كند و زیر سیستم محموله رله تلفنی باند KU در این ماهواره مورد استفاده قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه این پروژه به سفارش پژوهشگاه فضایی ایران اجرایی شده است، اظهار داشت: محموله تلفنی باند KU و ایستگاه های زمینی آن هم ساخته شده و در حال تحویل آن به پژوهشگاه فضایی ایران هستیم.1398/10/08
10:57:02
5.0 / 5
4163
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین