داغ ترینها: ....

سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی کشور تدوین شد

سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی کشور تدوین شد

به گزارش کمیاب آنلاین سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی کشور، با مشارکت نخبگان دانشگاهی، صنعتی و بخش خصوصی به سفارش معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و بعد از یک سال کار علمی، نهایی شد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر معین، سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: مطالعات سند نقشه راه توسعه هوش مصنوعی کشور با گستره ملی از یک سال پیش در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در چارچوب پروژه "تدوین نقشه راه توسعه هوش مصنوعی" شروع شد و رسما تا آخر آبان ماه سالجاری به اتمام رسید.
وی ضمن اشاره به استفاده از مطالعات تطبیقی ۲۴ کشور در این سند با اشاره به اینکه این سند در دو بخش کلی توسعه کاربردها و توسعه توانمندسازها عرضه شده است، افزود: در بخش توسعه کاربردها بیشترین هدف استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های اولویت دار همچون سلامت، حمل و نقل و کشاورزی بود و در اولویت های بعدی حوزه هایی همچون آموزش، صنعت و محیط زیست مد نظر قرار گرفته اند.
معین با اشاره به اینکه در توسعه توانمندسازها، تربیت نیروی انسانی متخصص، توسعه زیرساخت ها و توسعه سیستم نوآوری را در نظر گرفته ایم، خاطرنشان کرد: سند نقشه راه هوش مصنوعی شامل ۱۰ هدف کلان، ۹ راهبرد و ۱۵۶ فعالیت است که افق ۱۰ ساله تا ۱۴۱۰ برای آن در نظر گرفته شده است. در این بین، ۷ راهبرد توسعه توانمندسازها را شامل می شود، راهبرد هشتم به کاربردهای اولویت دار اختصاص داشته و راهبرد نهم در ارتباط با پایش، راهبری و نظارت سند توسعه هوش مصنوعی است.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی هدف از تدوین این سند را علاوه بر انجام اقداماتی در جهت استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش بهره وری و حل چالش های کشور، نگاشت نهادی متولیان مجموعه اقدامات و بازه زمانی آنها برشمرد و اظهار داشت: در این سند ملاحظات امنیتی و حفظ حریم خصوصی داده ها و کلان داده های افراد و سازمان ها لحاظ و اقدامات لازم جهت حفظ دادگان حیاتی کشور در گستره ملی در نظر گرفته شده است، بشکلی که استفاده از داده ها در تحلیل های هوش مصنوعی سبب تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و سازمان ها نشود.
سرپرست مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: این سند عصاره همفکری خبرگان مختلف است که در تنظیم آن با ما مشارکت کردند و در دو جلسه اخیر نشست هم اندیشی نیز، با دعوت از دانشگاهیان، نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، مرکز ملی فضای مجازی، صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان ملی استاندارد، سازمان نصر و دیگر سازمان ها، نظر مشورتی همه را دریافت و در نهایت سند را نهایی کردیم.
منبع:

1400/10/15
20:53:24
0.0 / 5
811
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین