داغ ترینها: ....

آیا جهان با کمبود تراشه های الکترونیکی مواجه خواهد شد؟

آیا جهان با کمبود تراشه های الکترونیکی مواجه خواهد شد؟

به گزارش کمیاب آنلاین گزارش های انتشار یافته حاکی می باشد در سال ۲۰۲۲ میلادی، کمبود جهانی نیمه رساناها و مواد معدنی مورد نیاز برای تولید تراشه های الکترونیکی، همچنان ادامه می یابد و بعضی از صنایع با کمبود تراشه مواجه می شوند. این وضعیت با شیوع گونه های مختلف ویروس کرونا تشدید شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از گاردین، این گزارش که توسط محققان موسسه مشاوره و تحلیل داده GlobalData واقع در انگلیس انتشار یافته است، نشان داده است که چالش آمریکا و چین در مورد زنجیره تأمین تراشه ها و مواد معدنی در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت؛ ولی انتظار می رود تا آخر این سال وضعیت بهبود یابد.
بر اساس این گزارش کمبود تراشه های الکترونیکی که در طول دو سال قبل بوجود آمده است، به یک معضل جدی برای صنایع تبدیل خواهد شد. این کمبود بخصوص بخش هایی از صنعت شامل داروسازی، تولیدکنندگان تجهیزات ۵K و باتری را تحت تأثیر قرار خواهد داد. همینطور به قول محققان GlobalData صنایع خودروسازی و تجهیزات فنی گرفتار بیشترین میزان صدمه به علت کمبود تراشه ها خواهند شد.
در خصوص صنایع خودروسازی، این کمبود تراشه ها به معنای پایین آمدن میزان فروش صرفاً به علت مشکلات فنی تولید است. در مورد صنایع فنی هم تولیدکنندگان موبایل و کنسول های بازی متحمل صدمه زیادی خواهند شد. البته کاهش امکان دسترسی به این تجهیزات و افزایش قیمت ناشی از کمبود آنها هم مشکلاتی است که گریبان مصرف کنندگان را خواهد گرفت. چونکه شرکتهای تولیدکننده تلاش می کنند این هزینه ها را به صورت داخلی جذب کرده یا آنرا به مصرف کنندگان منتقل کنند.
به اعتقاد محققان راهکار کلیدی رفع مشکل کمبود تراشه ها، سرمایه گذاری بیشتر در صنایع تولید تراشه توسط دولت های غربی است. این سرمایه گذاری ها باید در حوزه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی موردنیاز در زنجیره تأمین تراشه ها باشد. همینطور بهره گیری از فرایندهای تولید مقرون به صرفه یک مبحث کلیدی برای تولیدکنندگان تراشه خواهد بود.

1400/10/26
21:16:08
0.0 / 5
1039
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین