داغ ترینها: ....

اندوسکوپ انعطاف پذیر به همت یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شد

اندوسکوپ انعطاف پذیر به همت یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شد

به گزارش کمیاب آنلاین اندوسکوپ انعطاف پذیر ابزار مشاهده درون بدن در چارچوب یک طرح کلان ملی به همت یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شد تا کشور را از واردات آن بی نیاز کند.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، عبدالرضا اسرار مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: اندوسکوپ های انعطاف پذیر همچون تجهیزات پیشرفته پزشکی است که تنها تعداد معدودی از کشورها، قادر به تولید آن هستند. نیاز پزشکان متخصص به این محصول پیشرفته در زمینه های مختلف، فراوان است.
وی بیان نمود: در این طرح ساخت تیوب های انعطاف پذیر پزشکی جهت استفاده در اندوسکوپ های انعطاف پذیر برای نخستین بار در کشور انجام گرفته است. با عنایت به هزینه بالای این تجهیز و کاربرد آن در خیلی از زمینه های تخصصی پزشکی همچون گوش، حلق، بینی، ریه، گوارش، مجاری ادراری و مغز و اعصاب، تهیه چنین محصولی برای مراکز درمانی دولتی می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسرار افزود: با بومی سازی فناوری ساخت اندوسکوپ، خروج ارز مورد نیاز این محصول تا ۹۵ درصد کاسته می شود. این اندوسکوپ ها به علت ذات انعطاف پذیر خود، دارای استهلاک بسیار زیادی هستند و مرتب احتیاج به تعمیر پیدا می کنند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: با بومی شدن فناوری طراحی و ساخت این نوع اندوسکوپ، نگهداری و تعمیرات آنها به صورت کامل در کشور انجام می شود. بومی سازی این محصول سبب اشتغال زایی مولد، پیشگیری از خروج ارز، ارزآوری از راه صادرات و قرار گرفتن در زمره کشورهای پیشرفته دارای فناوری ساخت این محصول می شود.
وی اظهار داشت: پیچیدگی بالای محصول و تعدد فناوری های به کار رفته در آن از قبیل میکروالکترونیک، میکرومکانیک امکان اجرا و پیاده سازی طرح را بسیار دشوار می کن.، این مجموعه دارای یک سیستم کنترل حرکت است که شامل بیشتر از ۲۰۰ قطعه است که هم زمان، قابلیت آب رسانی، هوارسانی، ورود ابزار جراحی، انتقال تصویر، نور را انجام می دهد و درعین حال خواص مکانیکی خاص خود همچون انعطاف پذیری لازم برای ورود به بدن، نداشتن پیچش در طول، آب بند بودن و خصوصیت های دیگر را دارد.
این فناور عنوان کرد: در طرح اندوسکوپ های انعطاف پذیر، پنج مدل با نامهای گاستروسکوپ، کولونوسکوپ بزرگسالان، کولونوسکوپ کودکان، سیستوسکوپ و برونکوسکوپ ساخته شده که هر محصول، کارایی متفاوتی نسبت به دیگر انواع دارند.
اسرار بیان نمود: این طرح کلان ملی فناوری که استانداردهای مرتبط را دریافت کرده و هم ­اکنون در مرحله تست بالینی برای دریافت مجوز تولید از اداره کل تجهیزات پزشکی است، ۱۵ میلیون صرفه جویی ارزی نصیب کشور کرده و ۸۳ درصد از این محصول بومی سازی شده است.
این فناور ضمن اشاره به حمایت‎ های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تولید این محصول اظهار داشت: معاونت علمی در راه تولید این اندوسکوپ ها، وام ۲ میلیارد تومانی مدت دار کم بهره در اختیار ما قرار داد که سبب شد شتاب تولید این محصول بیشتر شود.

1400/10/27
22:54:14
0.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین