داغ ترینها: ....
رییس سازمان فضایی ایران:

پیشرفت حوزه فضایی با حضور بخش خصوصی و دانش بنیان محقق می شود

پیشرفت حوزه فضایی با حضور بخش خصوصی و دانش بنیان محقق می شود

به گزارش کمیاب آنلاین معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، راه پیشرفت در زمینه فضایی کشور را حضور بخش خصوصی و شرکت های بنیان در این بخش دانست و اظهار داشت: حضور نخبگان ایرانی در زمینه فضایی کشور انگیزه بخش است و کمک می نماید تا این مسیر پیچیده با سرعت بیشتری طی شود.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، حسن سالاریه در رویداد ایده های فضا پایه از مجموعه رویدادهای "ستکس" با اشاره به اینکه حوزه فضایی کشور، هایتک بوده و از تکنولوژی بالایی برخوردار است، اظهار نمود: در سازمان فضایی ایران برنامه ریزی راهبردی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد تا نیازهای کشور را در سالهای آتی رصد و برای آن برنامه ریزی نماییم.
وی از آمادگی سازمان فضایی کشور برای رفع نیازهای بخش فناوری کشور و شرکتهای دانش بنیان در حوزه فضایی اطلاع داد و اظهار داشت: ما وظیفه داریم تا کمک نماییم شرکتهای دانش بنیان این دوران سخت را با موفقیت سپری کنند چونکه در حوزه های دانش بنیان، هر چه مسائل هایتک باشد، این بخش با سختی و پیچیدگی مواجه می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اعتقاد من این است که راه پیشرفت در حوزه فضایی کشور حضور بخش خصوصی و شرکتهای بنیان است چونکه حضور نخبگان ایرانی در حوزه فضایی کشور انگیزه بخش است و کمک می نماید تا این مسیر پیچیده با سرعت بیشتری طی شود.سالاریه اظهار داشت: اگر طی ۱۵ سال قبل به سرمایه گذاری در بخش زیرساختی کشور توجه و به بخش خصوصی ورود پیدا می کردیم، شاهد عملکرد بهتری در حوزه فضایی کشور می بودیم، ما تلاش می نماییم تا طی چهار سال آینده نگاه ویژه ای به ورود به بخش خصوصی در توسعه مسایل فنی و تکنولوژی داشته باشیم، چونکه اگر بخش دولتی در آن بازه زمانی بتواند برای توسعه اقتصاد و نگهداشت نیروی نخبه خود در کشور کمک نماید، این مهم می تواند بعنوان یکی از برگه برنده های کشور در این بخش باشد.

هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری با ۱۵ شتابدهنده دانش بنیان
معاون توسعه نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در این رویداد در مورد حمایت های صندوق نوآوری از توسعه کسب و کارهای استارت آپی در کشور اظهار داشت: ساده ترین راه در این راه این بود که صندوق نوآوری مانند سرمایه گذار بخش خصوصی، روی طرح های استارت آپی سرمایه گذاری کند، اما مشکلی که در این سرمایه گذاری ایجاد می شود این است که ژن دولتی در نهاد استارت آپ ها کاشته و دولت بزرگ و بزرگ تر شده و همینطور تعادل بازار بهم می ریخت، در عین حال صندوق نوآوری رقیب بخش خصوصی می شد، نه پشتیبان آن؛ پس به سمت هم سرمایه گذاری با عاملان خود نظیر صندوق های پژوهش و فناوری رفتیم.
سیاوش ملکی فر، مختصات هم سرمایه گذاری را شامل شراکت صندوق نوآوری در سود و زیان طرح های استارت آپی، عدم مداخله صندوق در کنترل استارت آپ ها، سرمایه گذاری صندوق تا ۴ برابر آورده سایر شرکا، مدیریت و نظارت اجرائی با عامل اعلام نمود و اضافه کرد: این که هم سرمایه گذاری، وام نیست و وثیقه ندارد، از دیگر خاصیت های این شکل از سرمایه گذاری است.
معاون توسعه نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری افزود: ما در چرخه عمر استارت آپ ها از منظر تامین مالی، با بازیگرانی همچون صندوق های جسورانه، صندوق های پژوهش و فناوری و شتابدهنده های دانش بنیان هم سرمایه گذاری می نماییم.وی با اشاره به اینکه صندوق نوآوری تا حالا در ۵۹ طرح استارت آپی هم سرمایه گزاری نموده است، اظهار نمود: این تعداد سرمایه گذاری در مشارکت با ۳۳ عامل محقق شده و تعداد کل عاملان هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری نیز ۴۶ عامل است؛ همینطور آورده غیرنقدی(دانش فنی) کارآفرین نیز لحاظ می شود.
ملکی فر در مورد تاسیس صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و خصوصی نیز بیان نمود: تا قبل از ورود صندوق نوآوری و شکوفایی، تنها ۱۰ صندوق با مجموع سرمایه ۳۷۵ میلیارد تومان وجود داشت اما در دوره جدید فعالیت این صندوق (از آذر سال ۱۳۹۷تاکنون) صندوق نوآوری در تاسیس ۱۰ صندوق جسورانه بورسی با اندازه اسمی ۱۴۸۵۰ میلیاردریال مشارکت کرده است. هم اکنون ۱۷ صندوق جسورانه بورسی و خصوصی نیز در کشور درحال پذیره نویسی هستند، یا پذیره نویسی آنها به پایان رسیده است که مجموع سرمایه آنها تا اختتام امسال به ۲۸۰۰ میلیارد تومان می رسد.
معاون توسعه نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی، مشارکت در صندوق های جسورانه بورسی را در حوزه های مختلف زیست فناوری، انرژی های نو، تجارت الکترونیک، پلت فرم های خدماتی، فناوری اطلاعات و معاملات الگوریتمی، صنایع خلاق و محتوا، کشاورزی، فین تک و زنجیره بلوکی و فناوری های آینده اعلام نمود.
ملکی فر در ادامه ضمن اشاره به این که هم اکنون از حدود ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری برخورداریم که سرمایه اولیه آنها یک هزار میلیارد تومان است، اضافه کرد: در کشور همینطور از ۱۲۰ شتابدهنده دانش بنیان در حوزه های مختلف سلامت، بایوتکنولوژی، کشاورزی، هوا فضایی و... برخورداریم که صندوق نوآوری الان با ۱۵ شتابدهنده هم سرمایه گذاری می نماید.
وی همینطور از جذب سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی صندوق های جسورانه سرو، پیشگام، حرکت اول، نوآفرین و کران کپیتال و جذب سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومانی صندوق های جسورانه پیشگام، تدبیر ایران، عطااستیل و کران کپیتال اطلاع داد.


منبع:

1400/11/02
15:48:12
0.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین