داغ ترینها: ....
در نخستین جلسه كارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مطرح شد

باید در سطح جهانی در حوزه فناوری اطلاعات حرفی برای گفتن داشته باشیم

باید در سطح جهانی در حوزه فناوری اطلاعات حرفی برای گفتن داشته باشیم

به گزارش کمیاب آنلاین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه با استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات، می توانیم مشکلات کشور را حل نماییم و در سطح جهانی هم در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشیم، اظهار داشت:  باید از فرصتی که پیش آمده حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم به سرعت موانع کسب وکارهای دیجیتال و بحث اقتصاد دیجیتال را برطرف نماییم و به اهداف تعیین شده یعنی رسیدن به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا نماییم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، اولین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، با حضور احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و نمایندگان تام الاختیار سایر دستگاههای عضو، به ریاست عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
در ابتدای این جلسه عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات- ضمن ابراز خرسندی از برگزاری اولین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تاکید کرد: این کارگروه با عنایت به ظرفیت های حوزه فناوری اطلاعات و تحولاتی که این فناوری در همه ارکان جامعه بوجود آورده است با ابتکار عمل هیات دولت و دستور رئیس جمهوری، تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه با تشکیل این کارگروه میتوان گام بسیار بلندی به سمت رشد و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور برداشت اظهار داشت: بر مبنای اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی، تمام اختیارات هیئت وزیران و رئیس جمهوری در مبحث اقتصاد دیجیتال به این کارگروه تفویض شده است و مصوبات آن عین مصوبات هیئت وزیران است و تصمیماتی که در این کارگروه گرفته می شود به منزله تصمیم رئیس جمهوری است.
زارع پور اضافه کرد: امیدواریم با شرایطی که بوجود آمده به همت دوستان بتوانیم تصمیمات مهم و کلیدی اتخاذ نماییم تا جایگاه شایسته ای برای جمهوری اسلامی در بهره گیری از فناوری اطلاعات، هم در حکمرانی و هم در توسعه اقتصاد دیجیتال و در یک کلام تحول دیجیتال را رقم بزنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: ارتباطات و فناوری ارتباطات حوزه ای راهبردی برای کشور است که با استفاده از آن نه تنها مشکلات کشور را می توانیم حل نماییم بلکه می توانیم در سطح جهانی هم در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی در خاتمه تاکید کرد: باید از فرصتی که پیش آمده است حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم به سرعت موانع کسب وکارهای دیجیتال و بحث اقتصاد دیجیتال را برطرف نماییم و به اهداف تعیین شده یعنی رسیدن به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا نماییم.
در ادامه این جلسه آئین نامه داخلی کارگروه به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت های بالقوه دستگاههای اجرایی و اختیارات تفویض شده اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ به کارگروه به منظور پشتیبانی از زیست بوم اقتصاد دیجیتال کشور، که مصوبه کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال بود، به تصویب رسید.
در ادامه حاضران به بیان نقطه نظرات خود درباره لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت های ایجادشده با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال و ورود فوری به موضوعات اولویت دار برای رفع موانع کسب وکارهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداختند.
هیئت وزیران در جلسه ۸ دی ۱۴۰۰ در جهت تصمیم دولت در خصوص تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با هدف راهبری و هماهنگی توسعه اقتصاد دیجیتال و دستیابی به کسب سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد کشور، ترکیب کارگروه مذکور و حدود اختیارات تفویضی خود در آنرا تعیین کرد.
به باعث این مصوبه، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرکب از وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ امور اقتصادی و دارایی؛ صنعت، معدن و تجارت؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. اختیارات هیئت وزیران در تصویب مقررات در ارتباط با موضوعات مورد اشاره، بر مبنای اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم به وزرای عضو کارگروه تفویض شده است.
منبع:

1400/11/13
10:10:17
5.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین