داغ ترینها: ....
در همكاری اخترفیزیكدانان ایرانی با محققان بین المللی

سیاهچاله تنهایی کهکشان راه شیری کشف شد

سیاهچاله تنهایی کهکشان راه شیری کشف شد

به گزارش کمیاب آنلاین سیاهچاله تنهایی در کهکشان راه شیری با روش اخترسنجی و ریزهمگرایی گرانشی، با همکاری دکتر سهراب راهوار استاد و عضو گروه کیهان شناسی دانشکده فیزیک و دکتر صدیقه سجادیان دانش آموخته دکتری دانشگاه صنعتی شریف با یک تیم بین المللی کشف شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یک تیم بین المللی متشکل از محققان بیشتر از ۵۰ موسسه پژوهشی و گروههای تحقیقاتی شامل دو اخترفیزیکدان ایرانی موفق شدند با استفاده از اثر اختلاف منظر در ریزهمگرایی گرانشی، جرم و فاصله سیاهچاله ای تنها را در جهت مرکز کهکشان راه شیری محاسبه کنند.
با توجه به نتیجه درخشان این پژوهش که دکتر سهراب راهوار، عضو هیات علمی دانشکده فیزیک و دکتر صدیقه سجادیان، فارغ التحصیل دکترای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در آن همکاری داشتند، پیشبینی می شود روزهای هیجان انگیزی در کشف سیاهچاله های منفرد گشوده شود.
انحراف نور و همگرایی گرانشی از پیشبینی های نظریه نسبیت عام است. همگرایی گرانشی الان دهه های متوالی است که ابزار رصد منجمان برای فهم کیهان و مشاهده اعماق آسمان ها شده است.
ریزهمگرایی گرانشی به پدیده افزایش شدت نور یک منبع ستاره ای به علت هم راستا شدن و حرکت نسبی بین عدسی و منبع گفته می شود.
ریزهمگرایی گرانشی یکی از پیشروترین تکنیک های رصدی برای کشف خصوصیت های لنزگرانشی از ستاره تا سیارات فراخورشیدی است. در این کشف با رصد متوالی رویداد OGLE-۲۰۱۱-BLG-۰۴۶۲/MOA-۲۰۱۱-BLG-۱۹۱ توسط تلسکوپ های زمینی به همراه تلسکوپ هابل به مدت چند سال به دست آمده است. جرم این عدسی که نخستین سیاهچاله مجزای بدون تابش پرتوهای ایکس است، حدود هفت برابر خورشید جرم دارد.
طبق گفته های ساهو نویسنده مسئول این مقاله در مجله «ساینتیفیک امریکن»، سرعت نسبی این سیاهچاله که در مرتبه ۴۵ کیلومتر بر ثانیه است، نشان از ضربه انفجار ستاره درحال مرگ دارد. اتفاقی که می توانست تا صد میلیون سال پیش هم رخ داده باشد.
این کشف راهگشای کشف های جدید برای کشف سیاهچاله های تنها در خانه ما کهکشان راه شیری است.
طبق اعلام دانشگاه صنعتی شریف، دکتر سهراب راهوار استاد و عضو گروه کیهان شناسی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است. زمینه های تحقیقاتی وی سیارات فراخورشیدی است و علاوه بر آن در پروژه بین المللی کشف سیارات فراخورشیدی همکاری دارد.

1400/11/18
23:08:11
5.0 / 5
1105
تگهای خبر: آموزش , ابزار , پروژه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین