داغ ترینها: ....

مأموریت مداری استارتاپ فضایی آسترا برای بار دوم به تعویق افتاد

مأموریت مداری استارتاپ فضایی آسترا برای بار دوم به تعویق افتاد

به گزارش کمیاب آنلاین یک مقام شرکت فضایی «آسترا اسپیس» اعلام نمود که نخستین پرتاب موشک از فلوریدا برای بار دوم در سه روز گذشته به علت بروز «مشکلات جزیی تله متری» به تعویق افتاد و تاریخ جدیدی برای این پرتاب تعیین نشده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، استارتاپ خصوصی آسترا فردا قرار بود ۱۸ بهمن ماه نخستین مأموریت خویش را برای سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال آغاز کند.
آسترا یک شرکت استارتاپی خصوصی است که بر مأموریت های کم هزینه با چرخش های سریع تمرکز دارد. این شرکت ابتدا قرار بود این مأموریت را به نام ELaNa ۴۱ در روز شنبه پنجم فوریه (۱۶ بهمن) انجام دهد، اما به علت نقص سخت افزاری در کیپ کاناورال، انجام این مأموریت را به تعویق انداخت.
«کارولینا گروسمن»، مدیر محصول آسترا، در جریان پخش زنده این پرتاب اظهار داشت که متاسفانه باید از کوشش برای پرتاب امروز کنار بکشیم و امکان دارد در ایام آینده، تاریخ جدیدی برای این پرتاب تعیین شود.
نرم افزار این موشک، کوشش برای این پرتاب را در ساعت ۱: ۵۰ دقیقه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی کرده بود که ۱۳ ثانیه پیش از بلند شدن، لغو شد. گروسمن اعلام نمود که این شرکت احتمال بازنشانی شمارش معکوس این پرتاب را بررسی می کند، اما بعداً اعلام نمود که این اتفاق نمی افتد.
این پرتاب ابتدا قرار بود در روز شنبه پنجم فوریه (۱۶ بهمن ) صورت گیرد، اما شرکت آسترا این پرتاب را به علت «نقص» برخی تجهیزات زمینی، متوقف و از عرضه جزئیات بیشتر در مورد علت آن خودداری کرد.
استارتاپ آسترا مستقر در کالیفرنیا می خواهد مأموریت ELaNa ۴۱ را از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا انجام دهد. آسترا وظیفه دارد یک مأموریت نمایشی را برای ناسا انجام دهد که شامل مجموعه ای از ماهواره های کوچک برای برنامه ای است که بعنوان خدمات پرتاب کلاس خطرپذیر Venture شناخته می شود.
آسترا که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، تلاش دارد بخش بزرگی از بازار پرتاب ماهواره های کوچک را تصاحب کند. این شرکت تابحال چهار پرتاب مداری انجام داده است که همه آنها مأموریت های آزمایشی بوده اند و از «مجموعه فضایی اقیانوس آرام» در آلاسکا پرتاب شده اند. آسترا در دو مورد از آن چهار مأموریت به فضا رسید.
آخرین پرتاب این شرکت که یک مأموریت آزمایشی برای ارتش آمریکا بود، نوامبر گذشته انجام شد. در این مأموریت راکت ۴۳ فوتی (۱۳.۱۰ متری) این شرکت به نام « LV۰۰۰۷» به مدار زمین رسید که نقطه عطف بزرگی برای آن محسوب شد.
ELaNa ۴۱ نخستین مأموریت مداری آسترا از فلوریدا و نخستین پرواز آن برای حمل ماهواره های عملیاتی خواهد بود.


منبع:

1400/11/19
23:13:40
5.0 / 5
1214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین