داغ ترینها: ....
رئیس كل سازمان نظام پرستاری خبرداد

تصویب بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی تعرفه گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق

تصویب بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی تعرفه گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق

به گزارش کمیاب آنلاین رئیس کل سازمان نظام پرستاری از تصویب بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس و قطعی شدن آن اطلاع داد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمد میرزابیگی اضافه کرد: همانطور که چند روز قبل اعلام کردم با رایزنی طولانی مدت سازمان نظام پرستاری و هیئت مدیره های نظام پرستاری با نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب گردید.

وی ضمن اشاره به این که این اعتبار با رایزنی های گسترده سازمان نظام پرستاری با مجلس از سرجمع بودجه های دولت گرفته شد، اضافه کرد: با وجود تاکید مقام معظم رهبری و دستور مستقیم رئیس جمهوری اما سازمان برنامه هیچ بودجه ای نه برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و نه سایر مسائل مدنظر ایشان، در لایحه بودجه دولت قرار نداده بود و از این جهت جای گله مندی از سازمان برنامه و بودجه وجود دارد.

میرزابیگی در ادامه اظهار داشت: تحقق و تصویب این بودجه به صورت مستقیم نتیجه تلاش ها و رایزنی های سازمان نظام پرستاری وهیات مدیره های فعال ما با مجلس و همچنین تشکیل کمیته کاری با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رایزنی گسترده با کمیسیون تلفیق مجلس است و انصافا نمایندگان کمیسیون بهداشت در کمیسیون تلفیق بخصوص نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که عضو کمیسیون تلفیق و نماینده کمیسیون بهداشت در شورایعالی نظام پرستاری است، همکاری بی نظیر و تحسین برانگیزی داشتند.

وی افزود: البته سازمان نظام پرستاری سه پیشنهاد را با همکاری کمیته کاری با کمیسیون بهداشت و درمان به مجلس برده بود و علاوه بر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، مبحث اجرای فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت هم دنبال شد که دو مبحث دیگرهمچنان از راه مجلس، دولت و ستاد ملی کرونا درحال پیگیری است و حتما تا حصول نتیجه نهایی این موارد را هم پیگیری می نماییم البته از سازمان برنامه و بودجه شدیدا گله مندیم. اگر این سازمان رویکرد خود به نظام سلامت ومدافعان جان برکف را اصلاح نکند، با عکس العمل قطعی مدافعان سلامت روبرو خواهند شد چونکه با وجود سفارش مقام معظم رهبری و دستور مستقیم رئیس جمهوری و پیگیری های مکرر و جلسات مداوم، نه تنها الزامات و بودجه این موارد را در لایحه بودجه ندادند بلکه در کمیسیون تلفیق از هر گونه مخالفت ابایی نداشتند.

میرزابیگی اضافه کرد: علیرغم این با پیگیری مصرانه و مستقیم سازمان و هیات مدیره هایمان با نمایندگان مجلس همینطور رایزنی های معاونت و حوزه امور مجلس نظام پرستاری با نمایندگان تلفیق مجلس، این مهم علیرغم مخالفت نماینده سازمان برنامه و بودجه درکمیسیون تلفیق به نتیجه رسید.
تصمیمات جدید برای تحقق فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت
رئیس کل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: در مورد دو خواسته دیگر یعنی فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت هم با جدیت درحال پیگیری هستیم و با مشورت اعضای شورایعالی و روسای هیئت مدیره ها و صاحب نظران پرستاری اگر بزودی و در مدت معقول که بودجه در مجلس است، سازمان برنامه همراه نشود، امکان دارد تصمیمات جدیدی برای تحقق این مطالبات بگیریم و بی گمان به هیچ عنوان از این خواسته های به حق پرستاران نمی گذریم و حتما تا حصول نتیجه مبحث را پیگیری می نماییم.

وی افزود: در مورد تبدیل وضعیت نیروهای غیر رسمی با رایزنی های انجام شده، مصوبه کمیسیون بهداشت و درمان برای کمیسیون تلفیق موجود است اما در این میان آنچه جای تعجب دارد، این است که سازمان برنامه و بودجه دراین شرایط کرونایی نه برای دستور رئیس جمهوری در روز پرستار در خصوص تبدیل وضعیت و فوق العاده خاص نیروهای مدافع سلامت و نه برای انگیزه خدمتی مدافعین سلامت ازجان گذشته ارزشی قائل نبوده است.

میرزابیگی در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهوری صراحتا در مراسم روز پرستار در خرم آباد، دستور رسیدگی به خواسته های پرستاران همچون فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت پرستاران دادند و معاون اجرایی خویش را مامور رسیدگی به این مساله کردند اما سازمان برنامه و بودجه بدون اعتنا به دستور رئیس جمهوری، شرایط کرونایی کشور، پیک ششم و انگیزه و روحیه خدمتی جان برکفان نظام سلامت نه تنها این موارد را در لایحه بودجه نیاورد بلکه ضد مواضع رئیس جمهوری موضع گیری و علنا درکمیسیون تلفیق مخالفت بی سابقه ای کرد.

وی اضافه کرد: از سه پیشنهاد مشترک سازمان و کمیسیون بهداشت، به تلفیق فعلاً ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای قانون تعرفه گذاری تصویب گردید و برای دو پیشنهاد دیگر هنوز درحال رایزنی وپیگیری هستیم. فعالیت کمیسیون تلفیق تمام نشده است علاوه برآن برای صحن مجلس و غیر ازمجلس، در ستاد ملی کرونا هم جای امیدواری وجود دارد. امیدواریم سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت نقش جدی و عملیاتی خویش را در اجرای دستورات رئیس جمهوری با پیگیری دو مبحث مهم بعدی شامل تبدیل وضعیت نیروهای غیررسمی و پرداخت فوق العاده خاص به مدافعان سلامت نشان دهند چونکه گله مندی پرستاران و مدافعان سلامت در خصوص این که این دو مجموعه بودجه لازم برای اجرای این دستورات را در لایحه بودجه نیاوردند، همچنان باقی است.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاونت پرستاری، میرزابیگی درباره تأثیر اجرای قانون تعرفه گذاری و اختصاص ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در زندگی پرستاران اظهار داشت: اجرای این قانون بعنوان یکی از مبانی مهم هویت و استقلال حرفه ای پرستاری اجرا می شود و از نظر افزایش هویت و اقتدار حرفه ای، ساماندهی و افزایش کارانه پرستاران کاملا محسوس خواهد بود و حدود ۲۵ درصد به درآمد آنان اضافه خواهد نمود. کارانه پرستاران تابحال علاوه بر عدم برخورداری از مبانی هویتی، از نظر منابع مالی هم ساماندهی مناسبی نداشت و با اجرای قانون تعرفه گذاری از محل درآمد خود پرستاران به آنان پرداخت خواهد شد و به کارانه های پرستاران اضافه می شود. با عنایت به این که ضرایب کای خدمات پرستاران مانند سایر گروههای پروانه دار تصویب گردید، در سالهای آینده هم افزایش سالانه تعرفه خدمات همانند سایر گروههای پروانه دار فعال در نظام سلامت خواهد بود و این بودجه بعنوان پایه گذاری مبنای یک کار مادام العمر برای پرستاران است.

منبع:

1400/11/22
12:35:15
5.0 / 5
1138
تگهای خبر: اجرا , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین