داغ ترینها: ....
رئیس مركز ملی فضای مجازی:

لازم است شبکه ثابت پیش و بیش از سیستم تلفن سیار کشور توسعه پیدا کند

لازم است شبکه ثابت پیش و بیش از سیستم تلفن سیار کشور توسعه پیدا کند

به گزارش کمیاب آنلاین خراسان رضوی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در برآوردهایی که در تهیه سند شبکه ملی اطلاعات به عمل آمد، به این اعتقاد رسیده ایم که باید شبکه ثابت کشور پیش و بیش از شبکه تلفن سیار توسعه پیدا کند؛ آن هم به سبب نقش زیرساختی که این بخش برای شبکه وایرلس کشور دارد.سید ابوالحسن فیروزآبادی عصر امروز، ۲۵ بهمن ماه، در مراسم افتتاح پروژه ملی توسعه شبکه فیبر نوری(FTTX) که بصورت ویدئوکنفرانس در مرکز تلفن انقلاب مشهد برگزار شد، اظهار نمود: امروز توسعه شبکه پهن باند در کشور از اولویت های توسعه فضای مجازی و رکن شبکه ملی اطلاعات است.

وی اضافه کرد: باتوجه به تکنولوژی ها و نسل های جدیدی فناوری های مخابراتی سیار شامل زمینی و فضایی، منظومه های ماهواره ای و همین طور نسل های پنجم و ششم که به سمت شبکه های توزیع شده نرم افزاری حرکت می کند، ما چاره ای جز توسعه شبکه پهن باند کشور نداریم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: به دلایلی در کشور اولویت توسعه شبکه پهن باند میان سایر اولویت های این حوزه در سطح بالایی قرار می گیرد. برخی نظریه پردازان داده را معادل نفت در اقتصاد صنعتی می دانند اما در اقتصاد دیجیتالی داده همان نقش نفت را ایفا می کند که موتور پیشران اقتصاد صنعتی است. اگر انرژی و نفت را از اقتصاد صنعتی حذف نماییم، صنعت بطور کل تعطیل خواهد شد.

فیروزآبادی اشاره کرد: اطلاعات و داده اگر بخواهد محدود و گران شود یا سرعت تبادل آن کاهش پیدا کند، سرنوشتی شبیه سرعت نقدینگی پیدا خواهدنمود برای اینکه در اقتصاد راکد سرعت نقدینگی پایین است. در این فضا باید قابلیت سرعت و پهنای باند بالا باشد تا از مزایای آن که موجب توسعه اقتصادی کشور می شود، بهره مند شویم.

وی افزود: در ایران به سبب مشکلات سالهای قبل که ناشی از جنگ، تحریم و... بوده و همین طور برخورداری از نیروی جوان نمی توان از توسعه های سرمایه بر استفاده نمود. بدین سبب ما ناچار به استفاده از توسعه های نرم افزاری و مغزافزاری هستیم. پایه توسعه نرم افزاری نیز استفاده از شبکه های پهن باند در قالب شبکه ملی است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به حل موانع ایجادکننده انحصار در کشور اشاره کرد: موانع شبه انحصاری در کشور باید حل شود. علاوه بر این لازم است شکاف پهنای باند بین استانی و انحصار در سهم شرکت های خصوصی و مخابراتی کشور برطرف و شرکت مخابرات ایران نیز باید تقویت شود.

منبع:

1400/11/27
19:34:13
5.0 / 5
617
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین