داغ ترینها: ....

بهینه سازی فرآیند تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با کاتالیزور جدید

بهینه سازی فرآیند تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با کاتالیزور جدید

به گزارش کمیاب آنلاین محققان دانشگاه استنفورد فناوری جدیدی را برای تبدیل دی اکسید کربن و هیدروژن به زنجیره های مولکولی اتان، پروپان و بوتان توسعه دادند که همگی بعنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ساینس، در این فناوری از یک کاتالیزور جدید از جنس پلیمرهای ارگانیک استفاده شده است که در کنار یک کاتالیزور فلزی از جنس ترکیب اکسید تیتانیوم با روتنیوم، کارآیی فرآیند تبدیل دی اکسید کربن به سوخت را به میزان قابل توجهی افزایش داد. در شبیه سازی های اولیه مشخص شد این کاتالیزور می تواند تبدیل دی اکسید کربن به زنجیره های کربنی با وزن مولکولی بالا را به میزان ۱۰ برابر افزایش دهد.
همچنین با پوشاندن کاتالیزور فلزی با استفاده از پلیمرهای ارگانیک، میزان تولید زنجیره های بوتان دارای چهار اتم کربن به میزان هزار برابر افزوده شد.
به گفته محققان مکاتالیزورهای فلزی مقادیر زیادی از اتم های هیدروژن را در سطح خود نگه می دارند که باعث کاهش کارآیی آنها در متصل کردن اتم های کربن به هم می شود، اما پوشاندن این کاتالیزورها با پلیمرهای متخلخل، نرخ اتصال اتم های کربن و هیدروژن را در سطح کاتالیزور کنترل کرده و امکان تشکیل زنجیره های کربنی بلندتر را فراهم می آورد.
تولید سوخت از دی اکسید کربن یک راهکار موثر برای کاهش میزان این گاز گلخانه ای در اتمسفر و همینطور کاهش مصرف سوخت های فسیلی است.
در ماه می سال میلادی گذشته رصد خانه مونا لوا عدد ۴۱۵.۲۶ بخش در میلیون را برای کربن موجود در اتمسفر به ثبت رساند که بالاترین میزان ثبت شده دی اکسید کربن تا آن زمان بود. اما حالا بعد از گذشت ۱۲ ماه رکورد جدید ۴۱۶.۳۲۱ بخش در میلیون به ثبت رسیده است.
بر اساس تحقیقات اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا با استفاده از لایه های یخی قطب، این میزان دی اکسید کربن اتمسفر در ۸۰۰ هزار سال قبل بی سابقه است و کاهش فعالیتهای انسانی در اثر پاندمی کرونا تاثیری بر این روند افزایشی نداشته است، بنابراین توسعه روش هایی برای تبدیل این گاز به سوخت در سرتاسر جهان مورد توجه محققان است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.


منبع:

1400/12/01
12:51:35
0.0 / 5
627
تگهای خبر: آموزش , تولید , سفر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین