داغ ترینها: ....

ایران چهارمین کشور تولیدکننده شتاب دهنده خطی پزشکی برای درمان تومور سرطانی

ایران چهارمین کشور تولیدکننده شتاب دهنده خطی پزشکی برای درمان تومور سرطانی

به گزارش کمیاب آنلاین فناوران یک شرکت دانش بنیان در چارچوب یک طرح کلان ملی موفق به تولید دستگاه شتاب دهنده خطی برای درمان تومورهای سرطانی شدند. این دستگاه از پیچیده ترین تجهیزات پزشکی است و ایران بعنوان چهارمین کشور تولیدکننده این دستگاه شناخته می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، علی داوری کارشناس تجاری این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این دستگاه برای از بین بردن تومورهای سرطانی، الکترون یا پروتون را با انرژی بسیار زیاد، به سمت آنها هدایت می کند، اظهار داشت: خاصیت بارز این دستگاه آنست که در این فرایند، ضمن از میان رفتن تومورهای سرطانی، لطمه چندانی به بافت نواحی اطراف وارد نشده و تمام تمرکز، بر از بین بردن تومور معطوف است.
وی اشاره کرد: یکی از بهترین درمان های تومورهای سرطانی، رادیوتراپی است که بطور معمول با دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی انجام می شود.
این فناور اضافه کرد: از دیگر خاصیت مهم این دستگاه، قابلیت استفاده برای تمامی تومورها در کل اعضای بدن است که با بهره گیری از تکنیک های متداول و روش های درمانی مختلف، بهترین نوع درمان را به بیمار ارائه می دهد. این دستگاه از پیچیده ترین تجهیزات پزشکی است و تنها سه تولیدکننده در سطح جهان دارد که ایران بعنوان چهارمین کشور تولیدکننده این دستگاه شناخته می شود.
داوری افزود: باتوجه به قیمت بالا و ارزبری فراوان شتاب دهنده های خطی و اهمیت بالای این محصول از منظر سلامت جامعه و نیز جذابیت بالای آن به لحاظ اقتصادی، تا قبل از این، اقدامی بمنظور بومی سازی آن نشده بود. ارزبری بالا، خدمات بعد از فروش ضعیف و مشکلات در رابطه با تامین کالا که عمدتاً در سایه تحریم ها به وقوع پیوسته، از یک سو و روند افزایشی بیماری سرطان و تعداد مبتلایان به انواع آن در ایران از طرف دیگر، محدودیت های بسیاری برای مراکز درمانی به وجود آورده است. تعداد دستگاه های موجود کشور، جوابگوی بیماران نیست و خیلی از بیماران با مشکلات عدیده ای مواجهند و شروع درمان آنها، بسیار زمان بر است، پس پشتیبانی از بومی سازی این محصول، در دستور کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری قرار گرفت.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی ادامه داد: به سبب سطح پیچیدگی فناورانه دستگاه شتاب دهنده خطی، چالش های بسیاری در این پروژه وجود داشت. مشکلاتی از قبیل تولید ادوات و مواد اولیه ساخت ادوات، هدایت امواج RF فرکانس بالا، تولید برق پالسی ولتاژ بالای مورد نیاز، تولید و هدایت الکترون، تولید اشعه و از همه مهم تر، کنترل دقیق و لحظه به لحظه دستگاه که باتوجه به کلاس خطر بالای دستگاه و سروکار داشتن با جان بیمار، از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی
این فناور اظهار داشت: این دستگاه به لحاظ کیفیت، برمبنای استانداردهای بین المللی و قابل رقابت با تولیدات مشابه خارجی طراحی شده و قیمت آن یک سوم محصولات خارجی است. این پروژه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور بهمراه داشته است.
وی تصریح کرد: مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعطای تسهیلات و مشاوره، از روند تولید و توسعه این محصول، حمایت کرد.


منبع:

1400/12/03
12:36:56
0.0 / 5
717
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین