داغ ترینها: ....
معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی ازبكستان بیان كرد:

توسعه همکاریهای فناورانه ایران و ازبکستان بر اساس نقشه راه

توسعه همکاریهای فناورانه ایران و ازبکستان بر اساس نقشه راه

معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با قدردانی از دستاوردهای ایران در حوزه فناوری، نوآوری و توسعه شرکتهای دانش بنیان، بر ایجاد نقشه راهی برای شکل گیری همکاریهای گسترده دو کشور در حوزه علم و فناوری تاکید نمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سردار عمر زاق اف در دیدار با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و بازدید از نمایشگاه دایمی فناوری های ایران ساخت، اظهار داشت: اطمینان یافته ایم که ایران به دستاوردهای قابل توجهی در علم و فناوری دست یافته است، از جانب تمامی اعضای هیات ازبکستان همچون معاون وزیر انرژی، سفیر ازبکستان در تهران و معاون وزیر خارجه و سایر اعضای هیات اعلام می کنم که با عنایت به دستاوردهای به معرض نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه، فرصت بسیار مغتنم و خوبی برای همکاریهای فناورانه میان دو کشور فراهم است و آماده تعامل در حوزه های فناورانه هستیم.
وی ضمن اشاره به شکل گیری وزارت توسعه نوآوری در ساختار دولت ازبکستان اظهار داشت: این وزارت خانه نسبتاً نوپا و جوان، آماده همکاری با ایران در حوزه فناوری و نوآوری است و با وجود نزدیکی بین دو کشور، در صورتیکه همکاری فناورانه را آغاز نماییم اساسا به نتایج خوبی خواهیم رسید. در ازبکستان هم پارک های علم و فناوری، شرکتهای فناور و استارتاپ داریم، اما میزان و گستردگی آن در مقایسه با ایران، زیاد نیست و تجربه ایران می تواند به توسعه این بخش در ازبکستان و تولید مشترک محصولات مشترک برای ورود به بازار منجر شود.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عمر زاق اف با بیان اینکه باید دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به بازار برسد، افزود: باید دانش و تحقیقات توسعه یابد و طرح های علمی طراحی شود، اما مهم این است که این طرح ها تجاری شوند و در عرصه تولید تحقق پیدا کنند.

تعامل دو کشور در راه علم و فناوری
وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان ضمن اشاره به تعریف ایجاد نقشه راهی برای شکل گیری همکاریهای گسترده دو کشور در حوزه علم و فناوری اظهار داشت: پیشنهاد می کنم هیاتی مرکب از نمایندگان کسب و کارها، فعالان فناور، شرکت ها و مراکز فعال در پژوهش، فناوری و صنعت از دستاوردهای ایران دیدن کنند و در مسافرت این هیات به ایران، طرفین تمامی زمینه های همکاری را در حوزه های متعدد دانش، فناوری و صنعت، بررسی نمایند تا یک نقشه راه در این عرصه تعریف شود.
وی افزود: در این همکاری محورها و موضوعات مختلفی تعریف شود. مثلاً محصولاتی که خرید آن برای ما سودمندتر است یا محصولاتی که تولید مشترک آن برای هر دو طرف سودمند باشد، همینطور در حوزه آموزش هم این ظرفیت وجود دارد که همکاری صورت گیرد. بر طبق این نقشه راه می توانیم همکاریهای مختلف را مبتنی بر اولویت های دو طرف مورد حمایت قرار دهیم.
سردار عمر زاق اف با دعوت از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برای حضور در همایش سرمایه گذاری تاشکند و بازدید از ازبکستان اظهار داشت: از حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران در ازبکستان استقبال و ایشان را به کشورمان دعوت می کنم و در صورت حضور شخصاً میزبان و همراه وی خواهم بود.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا، عمر زاق اف برای حضور در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان به ایران سفر کرده است. این اجلاس یکم و دوم اسفندماه در تهران درحال برگزاری است.


منبع:

1400/12/05
12:33:43
5.0 / 5
642
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین