داغ ترینها: ....

نحوه حذف نرم افزارهای جاسوسی از روی گوشی

نحوه حذف نرم افزارهای جاسوسی از روی گوشی

در صورتیکه تلفن های اندرویدی می توانند دارای نرم افزار جاسوسی باشند و امکان دسترسی به تقویم، گزارش تماس ها، دوربین، مخاطبین و مکان کاربران را فراهم می کنند، گوگل پلی پروتکت،  یکی از بهترین محافظ ها برای محافظت در مقابل برنامه های مخرب اندروید است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، لطمه پذیری امنیتی در یکی از بزرگترین عملیات های جاسوس افزار، داده های تلفن همراه حدود ۴۰۰ هزار نفر را به خطر می اندازد و این تعداد روزانه درحال افزایش است. در این مورد این فقط یک برنامه جاسوس افزار مشکل ساز نیست، مجموعه کاملی از برنامه هایی مانند - Copy9، MxSpy، TheTruthSpy، iSpyoo، SecondClone، TheSpyApp، ExactSpy، FoneTracker و GuestSpy است که لطمه پذیری امنیتی یکسانی دارند.
برنامه های نرم افزار جاسوسی اغلب تحت پوشش نرم افزار ردیابی کودک فروخته می شوند، اما به سبب توانایی آنها در ردیابی و نظارت روی گوشی بدون رضایت کاربر، بعنوان "stalkerware" نیز شناخته می شوند. وب سایت تک کرانچ، به راه هایی اشاره می کند که می توان با کمک آنها، برنامه های جاسوسی را از گوشی اندرویدی حذف نمود.
این برنامه ها از خارج از فروشگاه آنلاین گوگل پلی دانلود می شوند، بدون اجازه شخص روی تلفن نصب می شوند و طوری طراحی شده اند که از صفحه اصلی محو شوند تا شناسایی نشوند. ممکنست متوجه عملکرد غیرعادی گوشی خود شوید، یا حتی زمانی که بطور فعال از آن استفاده نمی کنید، گرمتر یا کندتر از حد معمول کار کند.
تنظیمات گوگل پلی پروتکت خودرا بوسیله برنامه گوگل پلی بررسی کنید و مطمئن شوید که فعال است. استاک ور به دسترسی عمیق به دستگاه شما و داده های آن متکی است و اغلب از خاصیت دسترسی در اندروید سوء استفاده می نماید. خیلی از برنامه های بدافزار بعنوان برنامه های ساده با نام «Accessibility» یا «Device Health» پنهان می شوند. بدین سبب اگر یک برنامه دانلودشده را در گزینه های Accessibility تشخیص نمی دهید، ممکنست بخواهید آنرا حذف کنید.
گزینه های مدیریت دستگاه بعنوان خاصیت های دسترسی، دسترسی مشابه اما حتی گسترده تری به اندروید دارند. این گزینه های مدیریت دستگاه طوری طراحی شده اند که توسط شرکتها برای مدیریت ازراه دور تلفن های کارمندان، غیرفعال کردن خاصیت ها و پاک کردن داده ها برای جلوگیری از از دست رفتن داده ها، استفاده می شوند. اما آنها همین طور به برنامه های جاسوسی اجازه می دهند تا صفحه نمایش را ضبط کنند و صاحب دستگاه را زیر نظر بگیرند.
گوگل پلی پروتکت، یکی از بهترین محافظ ها برای محافظت در مقابل برنامه های مخرب اندروید، چه شخص ثالث و چه در فروشگاه برنامه است. اما هنگامی که خاموش می شود، این محافظت ها متوقف می شوند و نرم افزارهای مخرب یا بدافزار می توانند خارج از گوگل پلی روی دستگاه نصب شوند. بنا بر این است که stalkerware از شخصی که جاسوس افزار را نصب می کند می خواهد Google Play Protect را پیش از این که کار کند غیرفعال نماید.
به تنظیمات گوشی اندروید خود بروید، سپس برنامه های خودرا مشاهده کنید. برنامه های جاسوس افزار اغلب آیکون هایی با ظاهر عمومی دارند. به دنبال برنامه هایی با نام هایی مانند «Device Health» یا «System Service» با نمادهای عمومی باشید. این برنامه ها دسترسی گسترده ای به تقویم، گزارش تماس ها، دوربین، مخاطبین و مکان شما خواهند داشت. اگر برنامه ای را می بینید که نمی شناسید یا نصب نکرده اید، می توانید Uninstall را بزنید.
اگر نرم افزارهای جاسوسی روی گوشی شما کار گذاشته شده باشد، احتمال زیادی وجود دارد که قفل گوشی شما به سادگی قابل حدس شود. بدین سبب یک رمز عبور قفل صفحه نمایش قوی تر می تواند برای صیانت از تلفن شما در مقابل هجوم، مفید باشد. همین طور باید از ایمیل و سایر حساب های آنلاین با بهره گیری از احراز هویت دو مرحله ای تا جایی که ممکنست محافظت کنید.1400/12/12
12:10:22
0.0 / 5
1321
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین