داغ ترینها: ....

امتیاز واردات گوشی در برابر صادرات خشکبار برای کیست؟

امتیاز واردات گوشی در برابر صادرات خشکبار برای کیست؟

با مصوبه تهاتر ارزی صادرات خشکبار و واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار، صادرکنندگان پسته با حجم حدود ۷۰ درصدی از این صادرات از موقعیت ویژه ای می توانند برخوردار باشند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، چندی قبل طی مصوبه کارگروه هماهنگی سیاست های ارزی و تجاری مقرر شد که ارز صادرات خشکبار با واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار تهاتر شود که قابل اجرا برای انواع مدلهای برند آیفون و سری های N، S و Z سامسونگ خواهد بود، در این حالت دیگر به آنها ارز نیمایی تخصیص داده نشده و با نرخ آزاد وارد می شود.

جزئیات صادرات خشکبار، سهم پسته و واردات گوشی

اما این که جریان صادرات خشکبار چگونه بوده و در برابر آن تا چه اندازه واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار و یا ۶۰۰ دلار پوشش داده می شود در آمار تجارت خارجی مورد بررسی قرار گرفت.

طبق گزارش گمرک ایران در ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع حدود ۵۱۵ هزار تن به ارزش بیشتر از ۱.۱ میلیارد دلار در چند گروه، خشکبار صادر گردیده است که اقلامی مثل پسته، بادام، فندوق، گردو، کشمش، خرما و یا میوه های خشک را دربر می گیرد.

در بین اقلام صادراتی خشکبار، عمده آن در ارتباط با پسته است؛ به صورتی که ۱۰۳.۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۶۲۱.۵ میلیون دلار پسته با پوست و همینطور ۱۵.۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۱۷۰.۷ میلیون دلار مغز پسته صادر شده بود، یعنی از حدود ۱.۱ میلیارد دلار صادرات انجام شده حدود ۸۰۰ میلیون دلار برای پسته بوده است که ۷۳ درصد صادرات خشکبار را در اختیار دارد.

بعد از پسته، صادرات خرما حجم بیشتری داشته که ۲۴۸.۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۲۱۶ میلیون و ۴۵۶ هزار دلار بوده است.

اما جریان واردات گوشی به ایران قابل توجه است و این کالا اغلب در صدر واردات قرار دارد، طبق آمار، در ۹ ماهه امسال۱۳ میلیون و ۶۱ هزار و ۸۲۲ دستگاه به ارزش دو میلیارد و ۹۴۲ هزار و ۴۲۰ دستگاه گوشی وارد شده است که از نظر تعداد ۴۲.۵ درصد و ارزش ۱۱۷ درصد نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

از حجم گوشی وارداتی در ۹ ماهه سال جاری، ۶۷۰ هزار و ۳۵۷ دستگاه در ارتباط با گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به ارزش ۸۱۰ میلیون و ۹۳۳ هزار دلار است و گوشیهای زیر ۶۰۰ دلار هم از واردات انجام شده، حدود ۱۲ میلیون و ۳۹۱ هزار و ۴۶۷ دستگاه به ارزش بیشتر از ۲.۱ میلیارد دلار سهم داشته اند.

همچنین در ۱۰ ماهه امسال بیشتر از ۱۴.۶ میلیون دستگاه گوشی به ارزش ۳.۳ میلیارد دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر تعداد ۲۷ درصد و ارزش ۹۳.۷ درصد افزایش دارد.

گرچه رقم دقیق واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار در ۱۰ ماه در دسترس نیست اما با عنایت به آمار ۹ ماهه، میتوان حدود ۹۰۰ میلیون دلار از ۳.۳ میلیارد دلار واردات گوشی را برای ۶۰۰ دلار به بالا برآورد کرد.

با توجه به آمار ۱۰ ماهه، اگر تهاهر ارزی بین خشکبار و واردات گوشی، محدود به بالای ۶۰۰ دلار باشد از ۱.۱ میلیارد دلار صادرات خشکبار، حداقل ۹۰۰ میلیون دلار (واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار) می تواند صرف واردات گوشی شود، اما جالب اینجاست که از همین مقدار سهم صادرکنندگان پسته و فضا برای واردات گوشی از راه آنها بازتر است چونکه در این بازه زمانی، ۸۰۰ میلیون دلار برای پسته ثبت شده که این رقم بیشتر از ۸۸ درصد ارز صرف شده بابت واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار (۹۰۰ میلیون دلار)در ۱۰ ماهه سالجاری است.

بر این اساس اگر صادرکننده خشکبار بتواند خود مستقیم واردات گوشی انجام دهد و یا تهاتر ارزی برای او فراهم باشد، در هر دو حالت موقعیت مناسبی برای صادرکنندگان پسته با سهم بالای آنها در صادرات خشکبار خواهد داشت، مگر سبد کالایی صادراتی پربارتر باشد و اقلام بیشتری در بر گیرد که باز هم سهم پسته کم نخواهد بود.

با وجود این که گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار حجم بالایی از ارز واردات گوشی در سال را به خود اختصاص می دهد، سهم تأمین نیاز بازار آنها قابل توجه نیست.

در همین رابطه میتوان به واردات گوشی در سال گذشته اشاره نمود که در مجموع ۱۵.۶ میلیون دستگاه به ارزش ۲.۴۷ میلیارد دلار بوده است که سهم گوشیهای بالای ۳۰۰ یورو پارسال هم حدود ۹۰۰ هزار دستگاه بوده که فقط شش درصد نیاز بازار را تأمین کرده و ارزش مجموع آن به حدود ۷۰۰ میلیون یورو می رسد.

طبق قانون بودجه عوارض واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار نسبت به سایر گوشیها بالاتر و ۱۲ درصد است، برخی خبرها در مورد ممنوعیت واردات این قبیل گوشیها هم چندی قبل وجود داشت ولی در نهایت تا کنون چنین مصوبه ای صادر نشده است.

منبع:

1400/12/15
11:05:20
0.0 / 5
1043
تگهای خبر: اجرا , بازار , دستگاه , سامسونگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین