داغ ترینها: ....
ستاری:

تبادلات فناورانه میان کشورها توسعه آفرین است

تبادلات فناورانه میان کشورها توسعه آفرین است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با وزیر توسعه نوآوری ازبکستان اظهار داشت: ایجاد پل ارتباطی میان فعالان فناور کشورها وظیفه ای دولتی است و این تبادلات و ارتباطات بین المللی زمینه ساز توسعه کشورها و افزایش روابط میان آنها فارغ از نگاه های سیاسی است.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، سورنا ستاری در دیدار با وزیر توسعه نوآوری ازبکستان و معاون وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی این کشور، درباره راه های توسعه همکاری و تعریف پروژه های مشترک فناورانه میان دو کشور گفت و گو کرد.
ستاری با اعلان اینکه ایجاد پل ارتباطی میان فعالان فناور کشورها، وظیفه ای دولتی است، اضافه کرد: این تبادلات و ارتباطات بین المللی میان کشورها زمینه ساز توسعه کشورها و افزایش روابط میان آنها فارغ از دید های سیاسی است. دولت ها باید پل ارتباطی میان دانشجویان، اساتید و شرکت های فعال کشورها با یکدیگر باشند.
وی، توسعه را مفهومی فرهنگی دانست و اشاره کرد: برای تحقق توسعه در کشورها باید به جای ساختن کارخانه و تأمین سخت افزارها به دنبال ایجاد فرهنگ آن در کشور باشیم، این کار خود به توسعه زیرساختی و سخت افزاری منجر خواهد شد. برای توسعه اقتصاد دانش بنیان نیازمند ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در رابطه با آن هستیم.
ستاری اضافه کرد: در این زیست بوم وظایف به شکل تفکیک شده و مشخص به بازیگران سپرده شده است. این زیست بوم بدون همکاری همه نهادهای موثر در آن، کارایی ندارد و اثربخش نخواهد بود. به صورت مثال دانشگاه ها در این زیست بوم نقش تربیت و تأمین نیروی انسانی را دارند، اما به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند و باید به نهادهای مرتبط متصل شوند. هیچگاه نباید از دانشگاه انتظار تجاری سازی داشت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اعلان اینکه ماهیت پول دولتی با پژوهش و آموزش سنخیتی ندارد، بیان کرد: برای توسعه این دو مفهوم باید از سرمایه گذاری بخش خصوصی بهره بگیریم، مفاهیم در رابطه با نوآوری تنها با مشارکت بخش خصوصی توسعه خواهد یافت. در تلاشیم در زیست بوم فناوری و نوآوری نقش بخش خصوصی را افزایش دهیم. هم اکنون هم نسبت سرمایه بخش خصوصی به دولتی در بزرگ ترین پارک فناوری ایران(پردیس) ۲۵ به یک است و نقش دولت را دراین زمینه به کم ترین میزان ممکن رسانده ایم.
ستاری درباره ایجاد کارخانه های نوآوری در ایران و نقش آنها در تأمین زیرساخت های توسعه در کشور، اظهار داشت: این مراکز هم از بدنه پارک های فناوری، اما با پول و سرمایه بخش خصوصی شکل گرفته اند. کارخانجات نوآوری نمونه موفقی از تلاش ها برای توسعه علمی ایران هستند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: زیست بوم فناوری و نوآوری ایران مبتنی بر اقلیم و خصوصیات منحصر به فرد ایران طراحی شده است. ایران با تنوع اقلیمی گسترده ای روبرو است و فرهنگ نوآوری و کارآفرینی آن هم کاملا بومی و برمبنای نیازهای داخلی تعریف شده است. ازبکستان هم برای تحول علمی خود نیازمند ایجاد زیست بومی برآمده از نیازها و توانمندی های علمی و دانشی و بومی کشورش است.
وی اظهار داشت: زیست بوم فناوری و نوآوری زمانی به خلق ثروت و ارزش افزوده می رسد و زایشی خواهد بود که مبتنی بر نیازها و توانمندی های داخلی هر کشوری تعریف شود. نوآوری، فناوری و توسعه علمی یک شبه ایجاد نخواهد شد. قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه داشت که ایجاد زیست بوم یک حرکت فرهنگی است و مبنای تحولات فرهنگی خصوصاً در حوزه کارآفرینی شمرده می شود.
ستاری افزود: ایران کاملا آماده عرضه مدلهای بومی و سرمایه گذاری برای توسعه علمی خود به ازبکستان خصوصاً در زمینه های اولویت دار این کشور مانند کشاورزی، شورورزی، زیست فناوری، هوش مصنوعی و غیره است. صنعت کشاورزی یکی از سخت ترین صنایع برای نفوذ فناوری و نوآوری است و ایران هم با وجود داشتن مراکز پژوهشی زیاد در این عرصه هنوز به موفقیت های بزرگی نرسیده است.

ایران برای انتقال فناوری در زمینه های اولویت دار به ازبکستان کمک کند
ابراهیم عبدالرحمانف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان هم در این دیدار با اشاره به توسعه محسوس علمی و فناوری ایران در چند سال اخیر، بیان کرد: ازبکستان علاقه زیادی به استفاده از تجربیات ایران در حوزه ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در این کشور خصوصاً در زمینه هایی مانند کشاورزی، شورورزی، زیست فناوری، هوش مصنوعی است.
وی اضافه کرد: می خواهیم با کمک ایران زیست بوم نوآوری و فناوری را برای ایجاد و زمینه اشتغال جوانانمان فراهم نماییم. تعریف پروژه های مشترک فناورانه میان ایران و ازبکستان به این هدف کمک می نماید و ما را در راه توسعه قرار خواهد داد.
عبدالرحمانف اشاره کرد: در ازبکستان چهار پارک فناوری به وجود آمده است و برای توسعه این زیست بوم مشتاق همکاری با پارک های فناوری و استفاده از تجربیات ایران هستیم. یکی از مهم ترین اولویت های ما بهره گرفتن از تجربه ایران در حوزه کاشت محصولات کشاورزی در زمینهای شور است. ایران دراین زمینه تجربیات و پروژه های موفقی دارد.
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان همینطور بیان کرد: امید است این سفر آغار همکاریهای بلندمدت و تعریف پروژه های مشترک میان دو کشور باشد. نیازهای فناورانه ای در حوزه زیست فناوری، کشاورزی، هوش مصنوعی، مقابله با خشکسالی و غیره داریم که از ایران و از تجربیات این کشور استفاده خواهیم کرد.

1400/12/26
17:37:05
0.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(4)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین