داغ ترینها: ....
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند

نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند

به گزارش کمیاب آنلاین سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن تاکید بر اینکه، نخبگان باید در راه عملیاتی رفع مسائل کشور قرار گیرند، اظهار داشت: اگر دستگاه ها نیازهای خویش را اعلام کنند، این بنیاد با معرفی نخبگان متخصص می تواند آغازگر ایفای نقش نخبگان در تحولات کشور باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ناصر باقری مقدم در نشست هم اندیشی بنیاد ملی نخبگان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور ضمن اشاره به ضرورت وجود رابطه ای توسعه یافته میان بنیاد ملی نخبگان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران (بنیاد علم ایران) عنوان کرد: در دوره جدید بنیاد به سمت تجدید و تحکیم روابط خود با مراکز مهم علم و فناوری در کشور حرکت کرده و به دنبال توسعه این روابط و همکاریهای مشترک است. همینطور تعریف پروژه های مشترک با دستگاههای اجرایی برای رفع مسائل جدی کشور را در دستور کار خود قرار داده ایم.
وی ضمن اشاره به پتانسیل مستعدان برتر، اعضای هیات علمی و استادیاران جوان، اظهار داشت: نیروی انسانی مستعد و نخبه بدون شک مهم ترین دارایی یک سرزمین برای رشد و پیشرفت است و بنیاد بر همین مبنا به دنبال تغییر رویکرد از عرضه و توانمندسازی به سمت تقاضامحوری است، یعنی بکارگیری توان نخبگان در جهت رفع تقاضا و نیازی که از راه دستگاه ها شناسایی شده است.
باقری مقدم در ادامه به توجه و تاکید رهبر معظم انقلاب به لزوم حل مسائل کشور به دست نخبگان اشاره نمود و اضافه کرد: بنا بر سفارش های مکرر رهبری بر ورود نخبگان به مسائل جدی کشور و رسالت نخبگان در برابر حل مشکلات در حوزه های گوناگون، بنیاد تعریف پروژه های مشترک با سایر مراکز و دستگاههای اجرایی در جهت احصای نیازها و رفع آنها به دست نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است و برگزاری نشست های مشترک و هم اندیشی با سایر مراکز ازاین رو صورت می گیرد.
وی افزود: مأموریت اصلی بنیاد این است که نخبگان را در راه عملیاتی قرار دهد و مقصد نهایی این مسیر مشخصا باید حل مسائل اساسی کشور و رشد و توسعه باشد.
به گفته سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، در این جلسه حل مسائل واقعی کشور به دست نخبگان و در سایه همکاریهای سه جانبه «بنیاد ملی نخبگان»، «دستگاه های اجرایی و نهادها» و «صندوق پشتیبانی از پژوهشگران»به عنوان سه ضلع لازم برای رفع مشکلات در دستور کار قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: درصورتیکه دستگاه ها نیاز و تقاضای خویش را اعلام و منابع لازم برای حل آنرا تأمین کنند، بنیاد ملی نخبگان با معرفی مستعدان برتر و نخبگان متخصص در حوزه های در رابطه با نیاز احصا شده به صندوق، می تواند آغازگر ایفای نقش نخبگان در تحولات کشور بوده و صندوق هم می تواند با تشکیل کارگروه های لازم جهت بررسی پروپوزال های عرضه شده توسط آنها و نظارت بر اجرای طرح های تایید شده تا حصول نتیجه، تکمیل کننده مثلث مذکور باشد. به این شیوه امید می رود بستر مناسب حل مسائل در بخش های های مختلف، همچون علوم فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و … مهیا شود.
ایمان افتخاری رییس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور هم در این جلسه ضمن اشاره به ساختار بنیاد علم ایران و همکاریهای مشترک با بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: مبنای بنیاد علم ایران ارتباط مستقیم با پژوهشگران است و اهداف این مجموعه در دو معاونت آینده پژوهی و معاونت ترویج علم و فناوری پیگیری می شود.
وی افزود: بنیاد علم ایران در سه سال گذشته، ضمن حفظ برنامه های قدیمی و سنتی خود، در بعضی بخش ها با تغییر ذائقه به سمت انجام طرح های بزرگ تر و استراتژیک رفته و انجام فعالیتهایی در بسترهای بین المللی و دانش بنیان را هم به برنامه های خود افزوده است.
افتخاری ضمن اشاره به فعالیتهای مشترک بنیاد ملی نخبگان و صندوق افزود: با عنایت به برخی مأموریت های یکسان بنیاد ملی نخبگان و بنیاد علم، فعالیتهای مشترکی بخصوص در بخش پسادکتری(طرح شهید چمران) صورت گرفت که پس مدتی در جلسات مختلف موفق به رفع اشکالات و تسهیل مسیر مخاطبان جهت استفاده بهینه از امکانات دو مجموعه شدیم و امیدواریم با رساندن بروکراسی به حداقل بر پایه عدالت محوری، شرایط مناسب را برای کوتاه کردن مسیر تحقق اهداف را در دوره جدید فراهم آوریم.
مسعود امینی، معاون آینده پژوهی علم و فناوری صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور هم در این جلسه ضمن اشاره به دو مفهوم اشتراک طولی و اشتراک عرضی منابع اظهار داشت: در بحث همکاری صندوق با بنیاد ملی نخبگان و با عنایت به وجود معیارهای متمایز در انتخاب برگزیدگان و مشمولین بهره مندی از تسهیلات، اشتراک طولی قالبی مناسب تر به نظر می آید.
وی اضافه کرد: به این صورت که بیشتر از اشتراک امکانات مالی، فرایندهای اجرایی طرح های دومجموعه در ادامه یکدیگر و در تکمیل یکدیگر قرار گیرند و از این طریق بستر مناسب جهت استفاده مشمولین از امکان ها مهیا شود.
سید محمد صادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان هم در این جلسه ضمن اشاره به روند همکاریهای مشترک با صندوق پشتیبانی از پژوهشگران اظهار داشت: به نظر می آید در دوره جدید بهترین روش همکاری احصا مسائل باشد.
وی اضافه کرد: بگونه ای که بر مبنای نیازسنجی صورت گرفته در دستگاه ها و نهادهای مختلف، موارد مورد نیاز و چالش های موجود شناسایی و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد و پروپوزال ها در همین راستا بررسی و پشتیبانی شود.
ایجاد زیرساخت برای تطبیق سیاست ها و مأموریت های دو مجموعه، تشکیل کارگروه های مشترک برای ترسیم نقشه راه معین، ایجاد سبد اختصاصی برای پشتیبانی از علوم پایه جهت دار، ایجاد زمینه فرصت مطالعاتی مشخص برپایه نیازهای صنعت، تعریف ساز وکار جدید در جهت همکاریهای ها دو جانبه و سه جانبه، شبکه سازی و پیشبرد مأموریت ها از راه کارگزاری ها و ضرورت تخصیص و تأمین منابع مورد نیاز برای پشتیبانی از علوم پایه و علوم انسانی از دیگر موارد و پیشنهادات در این جلسه بود که توسط عباس ابراهیمی، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد، علی عبدالعالی معاون ترویج علم و فناوری صندوق، حلیمی مشاور رئیس صندوق و محمدعمار امینی دستیار معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان عنوان شد.


منبع:

1401/01/01
12:55:53
5.0 / 5
1135
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین