داغ ترینها: ....
در گفت وگو با كمیاب آنلاین:

وزیر ارتباطات: اصلاح تعرفه های اینترنت بدون فشار به مردم صورت می گیرد

وزیر ارتباطات: اصلاح تعرفه های اینترنت بدون فشار به مردم صورت می گیرد

به گزارش کمیاب آنلاین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: برای اصلاح تعرفه های حوزه فناوری کارگروهی تشکیل شده است و درنظرداریم روشی را اجرا نماییم که در آن فشاری از نظر مالی و اقتصادی به مردم وارد نشود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، وزارت ارتباطات بر مبنای قانونی که در سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید، اجازه نداشت تعرفه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را افزایش دهد. اما این مسئله سبب شد مشکلاتی بر سر راه توسعه اینترنت ثابت به وجود بیاید. یکی از چالش هایی که وزارت ارتباطات در سال آینده با آن روبه رو است. پیدا کردن بهترین مدل برای اصلاح تعرفه ها است.
عیسی زارع پور در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، در توضیح مبحث اصلاح تعرفه های حوزه فناوری عنوان کرد: کارگروهی را ایجاد کرده ایم تا مدلهای مختلف را برای بازبینی تعرفه ها ترسیم کنند. چرخ صنعت حوزه ارتباطات، با درآمد ناشی از صوت و دیتا می چرخد. بخشی از کندی که گاهی اوقات در سرعت اینترنت وجود دارد، به این علت است که متناسب با نیاز این بخش منابعی به آن تزریق نشده است. این منبع را یا دولت باید تزریق کند یا باید بر منابعی که از راه مردم تهیه می شود، تکیه نماییم.
وی تصریح کرد: هدف ما این است که به نقطه مطلوبی برسیم و طوری تعرفه را اصلاح نماییم که به مردم فشار نیاید. می دانیم مردم درگیر انواع و اقسام تورم ها هستند و باید کمک شان نماییم.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: البته باید به این نکته هم تاکید کنم که اگر به همین منوال پیش برویم، کیفیت شبکه ای را که هم اکنون داریم، در سال جدید نخواهیم داشت. باید در این بخش سرمایه گذاری شود و ما نیازمند تغییر مدلهای اقتصادی این حوزه هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور چندی قبل اعلام نموده بود که هیچ کسی به بهانه افزایش حق السهم اپراتورها به دولت در بودجه، حق افزایش تعرفه را ندارد. این وظیفه بر عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
زارع پور همینطور یادآور شده بود: اپراتورها سال قبل افزایش ۱۰ درصدی حق السهم را داشتند، البته شامل بسیاری از اپراتورها نمی شد اما هم اکنون این ۲ درصد نباید بهانه ای برای افزایش نرخ باشد. طبق روال معمول، تعرفه ها اصلاح خواهد شد اما ربطی به ۲ درصد ندارد. درحال پیگیری از شورای نگهبان هستیم تا این ۲ درصد حذف شود.

بهترین استفاده از باند فرکانسی ۸۰۰-۷۰۰ را انجام خواهیم داد
باند فرکانسی ۸۰۰-۷۰۰ سال ها است که به محل مناقشه وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما تبدیل گشته است. این باند فرکانسی حالا در اختیار صداوسیما است و نمی توان از آن برای توسعه زیرساخت اینترنت استفاده نمود. مدتی قبل «پیمان جبلی» رئیس صداوسیما در پروژه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور، در پاسخ به این سؤال که آیا قصد آزادسازی این باند فرکانسی را دارند یا نه، تلویحا اعلام نمود صدا و سیما چنین قصدی را ندارد و خودش درحال استفاده از این باند فرکانسی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال ایرنا در مورد سرنوشت این باند فرکانسی که می تواند نقش عمده ای در توسعه اینترنت و بخصوص اینترنت نسل پنجم (۵G) داشته باشد، اظهار داشت: برای بهترین استفاده از باند فرکانسی ۸۰۰-۷۰۰ با صدا و سیما در تعامل خواهیم بود. ما در ابتدا باید ببینیم نیاز صداوسیما چیست و اگر توانش را داریم، آنرا برطرف نماییم.
زارع پور اضافه کرد: در جلسه رونمایی از پروژه سیگنال رسانی مبتنی بر فیبر نوری که بالاخره پس از یک دهه تلاش چند وزیر، مدیر و کارشناس انجام شد، اعلام کردم که شبکه دیتا به کمک صداوسیما آمد تا مشکل وابستگی به سیگنال های ماهواره ای را حل کند. امیدوارم روزی برسد که صداوسیما هم ظرفیت های خویش را پای کار بیاورد تا توسعه اینترنت سرعت بگیرد.
وی با تکیه بر این که وزارت ارتباطات با صداوسیما در تعامل است، خاطرنشان کرد: همچنان که مشکل سیگنال رسانی صداوسیما را حل کردیم، هر مشکل دیگری را که در راه پیام رسانی این رسانه به مخاطبین وجود داشته باشد، هم با کمک یکدیگر حل می نماییم.
زارع پور اضافه کرد: خوش بین هستیم که از این محدوده فرکانسی که جزو انفال عمومی بشمار می رود و سرمایه ملی است، بهتر از آن استفاده گردد. فرکانس های دیگر (۳۵۰۰-۳۶۰۰) هم برای توسعه اینترنت نسل پنجم وجود دارند که برای محدوده خاصی مناسب می باشد، ما در تلاش هستیم تا از تمام ظرفیت ها برای رشد فناوری استفاده نماییم.
عده ای گفتند با دود به وزیر پیام بدهید
عیسی زارع پور زمانی که بعنوان وزیر ارتباطات عرضه شد، از مردم خواست تا از راه یک شماره تماس پیامکی، مشکلات و درخواست های خویش را با او به اشتراک گذارند. همین مسئله سبب شد برخی به او خرده بگیرند که چرا به شبکه های اجتماعی ورود نکرده و با فناوری میانه ای ندارد.
وی در این مورد تصریح کرد: از ابتدا برای ارتباط با مردم راه های گوناگونی را مطرح کرده بودم اما متاسفانه تمام توجه ها روی راه ارتباطی از راه ارسال پیامک متمرکز شد.
زارع پور افزود: من وزیر ارتباطات بیشتر از ۸۰ میلیون ایرانی هستیم و آن راه ارتباطی را برای عموم مردم اعلام نموده بودم. در برخی از روستاهای کشور، هنوز ارتباطات دیتا برقرار نیست و آنها به فضای مجازی دسترسی ندارند. من باید در دسترس روستاییان عزیزی که به هر علتی در روستای آنها اینترنت وجود ندارد هم باشم تا بتوانند با ارسال پیامک ارتباط برقرار کنند.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: زمانی که شماره پیامکی را بعنوان یکی از طریق های ارتباطی اعلام کردیم، عده ای گفتند «وزیر گفته من در شبکه های اجتماعی نیستم، با دود و آتش به من پیام بدهید.» این حرف ها سبب شادی هموطنانم شد و ما از این جهت خوشحالیم که مایه تبسم شدیم.
وی اضافه کرد: اما شیطنتی در این بحث شد، من هیچوقت اعلام نکردم در شبکه های اجتماعی نیستم، اتفاقا در تمام پیام رسان های داخلی و شبکه های اجتماعی قانونی کشور حضور دارم. تخصص من در حوزه فناوری است و قبل از وزیر شدن هم در همین فضا حضور داشتم.
زارع پور تصریح کرد: شبکه های اجتماعی ابزار خوبی برای ارتباط با مردم است و میتوان بازخورد کارهای انجام شده را از آنها گرفت و نظرات مردم را بدون واسطه شنید. در این زمان هم از راه تمام کانال های ارتباطی که در فضای مجازی مجاز دارم، به مردم گزارش کار داده ام. مردم در جریان کارها هستند و من سفارش می کنم تمام دولتمردان در این فضا باشند و از آن استفاده کنند.


منبع:

1401/01/03
14:12:41
5.0 / 5
849
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اپراتور , اجرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین