داغ ترینها: ....

نابودی یک موزه کامپیوتر تاریخی در اوکراین

نابودی یک موزه کامپیوتر تاریخی در اوکراین

به گزارش کمیاب آنلاین کلوب ۸ بیت (Club ۸-bit) یکی از بزرگترین موزه های کامپیوتر خصوصی اوکراین در جریان محاصره شهر ماریوپول توسط روسیه تخریب شد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دیمیتری چریپانوف، صاحب این موزه در فیسبوک از سرنوشت این موزه تاریخی اطلاع داد و اظهار داشت: موزه کامپیوتر ماریوپول دیگر وجود ندارد. تمام آنچه از کلکیسیونی باقی مانده که به مدت ۱۵ سال سرگرم جمع آوری آن بودم، تنها پاره هایی از خاطرات در صفحات فیسبوک، وبسایت و ایستگاه رادیویی موزه است.

آثار این موزه شامل بیشتر از ۵۰۰ قطعه از تاریخ کامپیوتر بود و قدمت بعضی از این قطعات به دهه ۱۹۵۰ می رسید.

وب سایت گیزمودو در بازدیدی که در سال ۲۰۱۸ از این موزه داشت آنرا یکی از بزرگ ترین و جذاب ترین کلکیسیونهای کامپیوتر های دوران شوروی سابق خوانده بود. بیشتر از یک دهه زمان برد تا چریبانوف خیلی از کامپیوتر های به نمایش درآمده در کلوب ۸ بیت را گردآوری کند. آنچه تخریب این موزه را حتی تلخ تر می کند این است که تاریخ مشترک میان مردم اوکراین و روسیه را یکجا گرد آورده بود.

بر اساس گزارش وبسایت انگجت، چریبانوف زنده است اما مانند خیلی از ساکنان ماریوپول، خانه خویش را از دست داده است. از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، حدود ۱۰ میلیون نفر آواره شده اند و این مناقشه با سرعت درحال تبدیل شدن به بزرگترین بحران پناهندگان از زمان جنگ جهانی دوم است.
1401/01/08
17:12:59
0.0 / 5
632
تگهای خبر: رادیو , رایانه , موزه , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین