داغ ترینها: ....
ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰،

اولین گام های نهضت فیبرکشی با راه اندازی نیم میلیون پورت فیبرنوری

اولین گام های نهضت فیبرکشی با راه اندازی نیم میلیون پورت فیبرنوری

کمیاب آنلاین: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حالی برنامه دارد طی سه سال و نیم آینده، 20 میلیون پورت فیبر نوری برای مردم فراهم آورد که در سال 1400، طرح ملّی توسعه فیبرنوری منازل و کسب وکارها با شروع به کار 500 هزار پورت فیبرنوری پرسرعت، رونمایی گردید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بر طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد.
از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود که برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
از جانب دیگر در صورتیکه در سال ۱۳۹۸، مقرر شده بود شرکت مخابرات ایران، پنج میلیون پورت فیبر نوری راه اندازی کند، این وعده محقق نشد. اما زارع پور از زمانی که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور یافته، به توسعه فیبر نوری تاکید کرده و با اعلان اینکه نسخه شفابخش توسعه ارتباطات در کشور، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر است، اظهار داشته بود: طی برنامه سه ونیم ساله، ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری برای مردم فراهم خواهیم کرد.
در این راستا در بهمن ماه سال ۱۴۰۰، رونمایی از طرح ملّی توسعه فیبرنوری منازل و کسب وکارها با شروع به کار ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری پرسرعت، شروع شد، تا بگفته زارع پور، این پروژه که هم به لحاظ اهمیت و وسعت اجرا و هم زمان اجرا و میزان سرمایه گذاری، جزو پروژه های ملّی به شمار می آید، طعم آن به تدریج کام ملت قدرشناس ایران را شیرین خواهدنمود و دولت سیزدهم مصمم است کار ۱۰ ساله را در طول سه چهار سال انجام دهد.
همچنین صادق عباسی شاهکوه -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره این هدف گذاری اظهار داشته بود: این برنامه بعد از افتتاح ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری، در سال ۱۴۰۱ کار در کلان شهرها ادامه پیدا خواهدنمود و ۵ میلیون پورت فیبر نوری واگذار می شود. در سال ۱۴۰۲ حدود ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ حدود ۸ میلیون پورت راه اندازی می شود که در نهایت در سال ۱۴۰۳ به هدف مورد نظر برسیم.
این در حالیست که بگفته عباسی شاهکوه، تا کنون یک میلیون و ۳۴۷ هزار پورت منصوبه فیبر نوری در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۶۰ هزار پورت VDSL است و کاربران می توانند بصورت لحظه ای، تعداد پورت های فیبر نوری را به تفکیک هر استان در سایت پایش طرح توسعه فیبر نوری به آدرس iranfttx.ir، مشاهده کنند و در آینده با وارد کردن کد پستی محل سکونت خود، از زمان تقریبی فعال شدن این پروژه در محله خود باخبر شوند.
منبع:

1401/01/09
13:13:18
2.5 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین