داغ ترینها: ....
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم:

طرح نظام ملی نوآوری و فناوری تا دو ماه آتی تدوین می شود

طرح نظام ملی نوآوری و فناوری تا دو ماه آتی تدوین می شود

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: نظام ملی نوآوری و فناوری با همکاری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری تا دو ماه آتی تدوین و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، علی خیرالدین در نشست رؤسای دانشگاه ها که با دستور راهکارهای تحقق شعار سال و از سرگیری آموزش حضوری برگزار شد، اضافه کرد: تدوین نظام ملی نوآوری و فناوری توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت علوم محول شده است و این وزارت با انجام مطالعات تطبیقی در سایر کشورهای دنیا، تا دو ماه آتی این طرح را تدوین و برای تصویب به شورا ارائه می کند.
وی اشاره کرد: تدوین طرح سکوهای علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حمایت وزارت علوم انجام شد، می تواند در یکپارچه سازی سامانه های پژوهشی کشور و عملیاتی شدن نظام ایده ها و نیازها به وزارت علوم کمک نماید.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با تاکید بر این که هدف این معاونت تسهیل گری و تکمیل زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور است، افزود: این امر با محوریت پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها صورت خواهد گرفت و تلاش می نماییم با شبکه سازی ذی نفعان در حوزه فناوری و نوآوری در سطوح ملی و بین المللی به این اهداف دست پیدا نماییم.
وی اشاره کرد: در خیلی از شهرستان ها مراکز رشد فناوری وجود دارد. باید مراکز کارآفرینی و نوآوری نیز با همکاری دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تشکیل گردد تا سیستم علم و فناوری و تحقق اهداف فناورانه نظام آموزش عالی کشور محقق شود.
خیرالدین درباب برنامه وزارت علوم برای پیشرفت فناوری و نوآوری در کشور گفت: بودجه کارهای فناورانه ستاد وزارت علوم ۱۲۶ میلیارد تومان بود که در ۶ ماه گذشته فقط ۱۰ درصد آن محقق شده بود، اما با پیگیری های مسئولان وزارت علوم در دوره اخیر ۱۰۰ درصد این میزان تحقق پیدا کرد و بصورت میانگین ۱۰۰ میلیون تومان به مراکز رشد و فناوری تخصیص یافت.

زیست بوم فناوری بستر مطمئن تولید و اشتغال آفرینی
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تاکید کرد: برای تکمیل زیست بوم فناوری باید سیر تکاملی ایجاد شود که تأسیس مراکز کارآفرینی و نوآوری، ایجاد مراکز رشد، ایجاد پردیس های فناوری و در نهایت ایجاد پارک های علم و فناوری مراحل این سیر تکاملی است. در کمیسیونی که در شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری شکل گرفته است، مجوزهای پارک های علم و فناوری صادر می شود و از این نظر امکان ارائه خدمات بهتر و سریعتر به دانشگاه ها و پژوهشگران فراهم گشته است.
وی با تاکید بر ضرورت همکاری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با بخش خصوصی بمنظور ایجاد پارک های علم و فناوری اظهار داشت: در ماه های اخیر شاهد بهره برداری از دو نوع پارک مشترک بودیم که پردیس علم و فناوری دانشگاه یزد با همکاری مشترک پارک علم و فناوری یزد به بهره برداری رسید و همین طور پردیس فناوری ثامن که با همکاری مشترک پارک علم و فناوری خراسان و شرکت دارویی ثامن در خراسان مجوز گرفته است.
خیرالدین درباره برخی اظهارنظرها درباب همپوشانی و موازی بودن کارهای معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با کارهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: مرحله ساخت نمونه آزمایشگاهی در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری تا مرحله چهار (trl) انجام می شود و بعد از آن مراحل تجاری سازی محصول در پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه می یابد.

پرداخت کمک هزینه به دانشجویان برای فعالیت در پارک های علم و فناوری
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تاکید کرد: این معاونت برنامه های مختلفی را برای توسعه کارهای فناورانه در کشور در نظر گرفته است که طرح هایی مانند دستیار فناوری که در آن دانشجویان در زمان تحصیل خود بعنوان میهمان در شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری حضور می یابند و حقوق ماهانه دریافت می کنند و همین طور پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های در رابطه با مباحث فناوری از ۲۰ تا ۸۰ میلیون تومان به ازای هر دانشجو همچون این اقدامات است.
وی درباره طرح دستیار فناوری اظهار داشت: در این طرح به دانشجویانی که در پارک های علم و فناوری فعالیت می نمایند در مقطع کارشناسی تا یک میلیون تومان، در مقطع کارشناسی ارشد دو میلیون تومان و مقطع دکترا سه میلیون تومان بعنوان کمک هزینه پرداخت می شود.
خیرالدین درباب حمایت های جدی دولت سیزدهم از مباحث فناوری اظهار داشت: در قانون بودجه سال جاری ۷۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و ۳۰۰ میلیارد تومان برای تأسیس پردیس های فناوری و پشتیبانی از مناطق محروم در حوزه فناوری و نوآوری تخصیص پیش بینی شده است. همین طور برای نخستین بار برای معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز ردیف بودجه در نظر گرفته شده و ۳۵ میلیارد تومان اختصاص یافته است.
وی راهبردهای معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم را پشتیبانی از توسعه کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه ها، پشتیبانی از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت پارک های علم و فناوری، هدایت پژوهشگاه های کشور به سمت پژوهش های نیاز محور، شبکه سازی در حوزه علم و فناوری میان ذی نفعان داخلی و خارجی، پایش نظام نوآوری و فناوری کشور و طراحی نظام ایده ها و نیازها عنوان نمود.
نشست سراسری رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با دو موضوع ازسرگیری آموزش حضوری و راهکارهای اجرائی کردن شعار سال، امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد.


1401/01/11
13:26:39
0.0 / 5
457
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین