داغ ترینها: ....

کهکشان پیر راه شیری با ۱۳ میلیارد سال سن

کهکشان پیر راه شیری با ۱۳ میلیارد سال سن

کمیاب آنلاین: دو محقق منجم از موسسه ماکس پلانک تحقیقاتی در مورد 25 هزار ستاره برای تشخیص سن راه شیری انجام داده و پی بردند راه شیری بیش از 13 میلیارد سال پیش به وجود آمده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اسپیس، مائوشن ژیانگ و هانس والتر رکس از موسسه ماکس پلانک ستاره هایی را در مرحله زیرغولی بررسی کردند، ستاره ها در این مرحله با بهره گیری از هیدروژن موجود در مرکز خود بزرگ تر و سردتر می شوند. نور و دمای یک ستاره در این مرحله سن آنرا نشان میدهد.
ستاره ها تنها چند میلیون سال در مرحله زیرغولی هستند؛ بدین سبب تحقیقی گسترده روی ستاره ها برای این مطالعه باید انجام می شد. مطالعه روی ۲۵ هزار ستاره نشان داد آنها بین ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تا ۱۵ میلیارد سال سن دارند. یافته های این مطالعه سپس با مطالعات پیشین در مورد تحولات راه شیری مقایسه شد. خیلی از منجم ها عقیده داشتند که هاله راه شیری قبل از دیسک راه شیری به وجود آمده است.زمین در یکی از بازوهای مارپیچی کهشکان راه شیری واقع شده است. کهکشان دو دیسک دارد؛ یک دیسک ضخیم محتوی ستاره های جوان تر شامل خورشید و دیسک دیگر شامل ستاره های قدیمی است که بیشتر در بازوی مارپیچی ادامه می یابد.
اما یافته های مطالعه جدید نشان داد که دیسک راه شیری احیانا نخستین ساختاری است که در کهکشان پدید آمده است که ۱۳ میلیارد سال قبل شروع شده و تنها ۸۰۰ میلیون سال پس از شروع جهان پدید آمده است.


دیسک داخلی راه شیری ۲ میلیارد سال پس از آن تشکیل شده است. پژوهشگران این مطالعه می گویند این اطلاعات نه فقط سن کهکشان را نشان میدهد بلکه در فهم چگونگی تشکیل دیگر کهکشان ها هم کمک می نماید.
گزارش کاملی از این مطالعه در نشریه نیچر انتشار یافته است.


منبع:

1401/01/12
23:49:19
0.0 / 5
600
تگهای خبر: آموزش , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین