داغ ترینها: ....

رمزارزها از کوشش برای بومی سازی تا موانع استخراج

رمزارزها از کوشش برای بومی سازی تا موانع استخراج

کمیاب آنلاین: رمزارزها در سال 1400 یکی از موضوعات قابل توجه در زمینه فناوری اطلاعات بودند؛ هرچند با وجود تلاش هایی برای تولید رمزارز بومی که هنوز هم قطعی نشده،  تکلیف صنعت استخراج رمز ارز در کشور همچنان معلوم نیست.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می نماید که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانکها و سازمان های واسطه می دهد. زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال در کشور ما هم داغ شد، مسئولان حوزه ارتباطات، از پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور توسط پست بانک و عرضه به سیستم بانکی برای تأیید خبر دادند؛ هر چند که با وجود اما و اگرهای زیاد حتی در سال ۱۴۰۰، تا کنون تصمیم جدی برای تولید رمزارز در ایران گرفته نشده است.
با این حال، کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیک معتقدند اولا رمزارز بومی فارغ از اینکه چه ماهیتی داشته باشد، عبارت غلطی است، برای اینکه ارز یعنی واحد پولی خارجی، بدین سبب وقتی کلمه بومی به آن اضافه شود، عبارت را گرفتار اشتباه می کند اما اینکه بخواهند پول ریال را بصورت توکن هایی ساخته و در اختیار مردم قرار دهند که معامله روزانه انجام دهند، ذاتاً کار بدی نیست؛ مثل اینکه در کیف پول نرم افزاری موبایل، ۱۰۰ هزار واحد ریالی باشد که بتوان از آن بهره برد.
از سویی، در چند ماه اخیر استخراج بیتکوین جنجال های بیش تری به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از طرف بانک مرکزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده در مقابل آن دسته که استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم ها و ارزآوری می دانند و از جانب دیگر واکنش مسؤولان وزارت نیرو که افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می کنند.
قبل از این ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای فضای مجازی با اشاره به اینکه ارزهای دیجیتال بحث مفصلی دارد، گفته بود که ارز دیجیتال بعنوان ابزار مبادله یک موضوع است و این که بعنوان ثروت اندوزی و سرمایه گذاری به آن نگاه نماییم، یک موضوع دیگر است. فعلا در کشور ما تولید و استخراج رمزارزهای جهان روا بعنوان یک پروسه مثبت درحال ساماندهی است. در زمینه مبادله هم مقداری که به دور زدن تحریم ها کمک نماید، باید مورد حمایت قرار گیرد.
از طرفی کارشناسان معتقدند در وضعیت تحریمی که نمی توانیم صادرات و واردات داشته باشیم، می توانیم از این امکان استفاده کنیم؛ انرژی را به بیتکوین تبدیل نموده و با آن بیتکوین کالا و خدمات وارد نماییم، یا خدماتی که داخل ایران تولید می شود مثل نرم افزارهایی تولیدی که می توانیم بصورت مجازی ارائه نماییم را صادر نماییم و رمزارز دریافت نماییم. با این حال، در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ هم از طرف کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران اینطور عنوان شد که هم اکنون، تکلیف صنعت استخراج در کشور همچنان معین نیست و باید دید در سال جدید، چه تصمیمی برای صنعت استخراج گرفته می شود.
منبع:

1401/01/14
13:09:25
1.7 / 5
517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین