داغ ترینها: ....

آخرین مرحله حیاتی آزمایش پرتاب موشک فوق سنگین ناسا ناموفق ماند

آخرین مرحله حیاتی آزمایش پرتاب موشک فوق سنگین ناسا ناموفق ماند

کمیاب آنلاین: نخستین تلاش اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) برای انجام آخرین آزمایش حیاتی موشک فوق سنگین (SLS) پیش از پرتاب، به سبب بروز مشکلی در پرتاب گر متحرک این سامانه روز گذشته (یکشنبه) بی نتیجه ماند و مقرر است این عملیات امروز (دوشنبه) تکرار شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اسپیس نیوز، سامانه پرتاب فضایی فوق سنگین (موشک۳۳۲ فوتی) آمریکایی که از سال ۲۰۱۱ درحال تکمیل است، عمده ترین سامانه پرتاب فضایی ژرف کاوشگری ناسا به شمار می آید که روز گذشته قرار بود در پرتابی تمرینی آزمایش شود. این پرتاب از ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) به تعویق افتاده است. ناسا ساعت ۱۲ بامدادان دیشب اعلام نمود این آزمایش به سبب بروز مشکلی در خنک کننده های پرتابگر متحرک عقب می افتد.
این پرتاب تمرینی به نام تمرین لباس مرطوب (wet dress rehearsa) همه مراحل پرتاب را بدون پرتاب واقعی موشک شبیه سازی می کند. این تمرین شامل راه اندازی موشک فوق سنگین و فضاپیمای اوریون، بارگذاری پیشران های فوق خنک کننده در مخازن تانک، انجام مراحل شمارش معکوس بصورت کامل، برگرداندن ساعت و شمارش معکوس و تخلیه مخازن است.
خانم شارلی بلک ویل تامپسون مدیر برنامه آرتمیس ناسا در گفت وگویی تلفنی با خبرنگاران اظهار داشت که یکی از خنک کننده ها درست کار نمی کرد و مهندسان آنرا بررسی کردند؛ اما مشکل حل نشد و مدیر برنامه ها از خنک کننده اضافی استفاده کرد، ولی بعد متوجه شدیم آن خنک کننده هم مشکل دارد و تصمیم گرفتیم پرتاب را متوقف و مشکل را بررسی و حل نماییم.
وی اضافه کرد: بررسی و حل این مشکلات حدود چهار یا پنج ساعت به طول می انجامد و بر این اساس تلاش باردیگر برای بارگذاری پیشران ها در موشک اوایل وقت دوشنبه امکان دارد. تنها مشکل روز گذشته کار نکردن خنک کننده ها بود که گروههای متخصص درحال بررسی آن هستند.
در صورتی که ناسا موفق به انجام این پرتاب تمرینی نشود، برنامه های بعدی به این امر بستگی دارد که آمادگی های مورد نیاز برای پرتاب تا کجا پیش رفته باشد.
مایکل سرافین مدیر برنامه آرتمیس ناسا گفت اگر متخصصان در بارگذاری پیشران ها تا نقطه مشخصی پیش رفته باشند، ناسا باید چند روز فعالیت ها را متوقف نماید تا ذخایر هیدروژن مایع این سامانه باردیگر پر شود. همین طور در صورتیکه عملیات پیش از رسیدن به آن نقطه مشخص متوقف شده باشد، ممکنست ناسا فردا (سه شنبه) را انتخاب نماید.
این پرتاب تمرینی آزمایش اصلی و نهایی قبل از پرتاب سامانه پرتابگر فوق سنگین است که باید برای اجرای ماموریت آرتمیس یک ناسا صورت گیرد. برنامه آرتمیس ماموریت بدون خدمه به ماه است که مقرر است ناسا برای نخستین بار از این موشک یعنی سامانه پرتاب فضایی استفاده نماید.


منبع:

1401/01/17
08:11:02
0.0 / 5
516
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین