داغ ترینها: ....

دانش بنیان ها اینترنت 100 مگابیتی می گیرند

دانش بنیان ها اینترنت 100 مگابیتی می گیرند

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عرضه اینترنت پرسرعت تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه به شرکتهای دانش بنیان اطلاع داده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، مقام معظم رهبری، سال ۱۴۰۱ را تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین»، نام گذاری کردند. در جهت تحقق این شعار، در جلسه ای که در وزارت ارتباطات برای تقویت شرکتهای دانش بنیان با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از ارائه اینترنت پرسرعت تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه به شرکتهای دانش بنیان اطلاع داد.
زارع پور در این جلسه، با مبحث هم اندیشی و هماهنگی برای تقویت شرکتهای دانش بنیان حوزه ICT، با اعلان اینکه اشتغال فناورپایه از سال قبل بعنوان یکی از برنامه های وزارت ارتباطات در اولویت ها قرار داشته است، اظهار داشت: ریل گذاری در وزارت ارتباطات به همین دلیل انجام شده است و با دستور مقام معظم رهبری، عزم ما در این عرصه بیشتر شد.
وی با اعلان اینکه درحال تهیه بخشنامه ای در سه بخش برای حمایت و توسعه شرکتهای دانش بنیان در حوزه ICT هستیم، اضافه کرد: بخشی اول در ارتباط با سرویس هایی است که می توانیم به شرکتهای دانش بنیان عرضه نماییم همانند اینترنت پرسرعت، بخش دوم بسترسازی برای اشتغال زایی فناوری پایه است. در این بخش، هم تجهیزات و هم پلت فرم ها مورد توجه هستند، در حوزه تجهیزات سخت افزاری با توسعه بازار به سمت بومی سازی حرکت می نماییم و در حوزه پلت فرم های بومی که بستر مناسبی برای اشتغال زایی گسترده هستند، برنامه ویژه ای برای پشتیبانی از آنها پیشبینی شده است.
زارع پور بخش سوم برنامه های حمایتی وزارت متبوع را استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان برای اجرا و واگذاری پروژه های مجموعه وزارت ارتباطات عنوان نمود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتهای سخنان خود پیشنهاد تشکیل کارگروهی مشترک با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری را عرضه کرد تا ظرف یک هفته به پیش نویس تفاهمنامه ای برای حمایت و توسعه بخش دانش بنیان حوزه ICT برسیم.
سورنا ستاری هم در این نشست با اعلان اینکه وزارت ارتباطات در حوزه استارت آپ ها و شرکتهای دانش بنیان از گذشته فعال بوده است، اظهار داشت: این معاونت الگویی را با وزارت خانه های مختلف پیگیری می کند که توسعه زیست بوم، طرح های پرچم دار و ملی و حمایت های عمومی از سرفصل های این الگو است.
وی به اجرای چندین پروژه ملی در حوزه فضایی و سخت افزاری در این بخش تصریح کرد و اضافه کرد: در حوزه سخت افزاری برای رفع عقب ماندگی احتیاج به حمایت های قانونی برای حضور شرکتهای بزرگ داریم. ما آمادگی داریم با همکاری وزارت ارتباطات چندین پروژه بزرگ ملی بخصوص در حوزه سخت افزاری را اجرایی نماییم.
وی به وضعیت توسعه زیست بوم حوزه ICT اشاره نمود و اضافه کرد: توسعه این زیست بوم ها و پارک های فناوری احتیاج به تجدید نظر برای تسریع در راه اندازی دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه پارک های فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: اگر در این عرصه از بخش خصوصی حمایت شود این بخش می تواند با پیگیری های خود بخش دولتی را هم فعال کند.
ستاری از پیشنهاد وزیر ارتباطات برای تشکیل کارگروه تهیه پیش نویس پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان حوزه ICT استقبال و ابراز امیدواری کرد این پیش نویس ظرف یک هفته آتی آماده شود.
در این راستا مهدی سالم - مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به تازگی در توئیتر نوشته که در جلسه مشترک وزیر ارتباطات و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مصوب شد تا طی یک هفته کارگروه توسعه و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در حوزه ICT شکل بگیرد و بخش خصوصی در کارهای این حوزه بیشتر از گذشته فعال باشد.
وی همینطور اشاره کرد: خبر خوب وزیر ارتباطات در خصوص عرضه اینترنت پرسرعت تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه به شرکتهای دانش بنیان امسال و هم برنامه ریزی برای آزادسازی داده ها متناسب با نیاز این حوزه از دیگر مطالب عنوان شده این جلسه بود.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در دنیای امروز نقطه کانونی اقتصاد، صاحبان دانشی هستند که بتوانند مناسب ترین عوامل تولید را شناسایی و در بهترین نقطه گرد آورده و به مطلوب ترین روش آنها را به کار گیرند تا سرآمدترین محصولات را ارایه کنند. در اقتصاد دانش بنیان سهم ارزش افزوده ناشی از سرمایه فیزیکی و مالی پایین بوده و سهم اطلاعات و سرمایه فکری در ارزش افزوده به مراتب در جایگاهی بالاتر قرار دارد، ازاین رو رشد اقتصادی حاصل از کارهای دانش بنیان به نسبت ساختار اقتصادهای کلاسیک مبتنی بر کشاورزی و صنعت بسیار بالاتر است.
امروزه سرعت فرآیند ایجاد یک ایده تا عملیاتی کردن آن یک عامل بسیار حیاتی و کلیدی برای موفقیت است و شرکت هایی که این فرآیند را هوشمندانه مدیریت کنند از فضای رقابتی بهره برده و با بهره بردن از فرصت ها، مدیریت بازار را به دست می گیرند. ازاین رو توجه به شرکتهای دانش بنیان از سالهای قبل در دستور کار مسئولان قرار گرفته است. همانطور که سال قبل اعلام گردید طی بازه زمانی مرداد ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ میزان تسهیلات بانکی شرکتهای دانش بنیان بیشتر از ۱۰۰ درصد و ضمانت نامه فعال بانکی این شرکت ها بیشتر از ۵۰ درصد رشد داشته است.
در اقتصاد دانش بنیان فعالان تحصیل کرده و نوآوران، نقش مهمی در عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری خواهند داشت و در این راستا شرکتهای دانش بنیان سلول و هسته اولیه اقتصاد دانش بنیان بوده و حضور آنها در اقتصاد هر کشور امکان شکل گیری اقتصاد دانش بنیان را به صورت واقعی و قابل اندازه گیری فراهم می آورد.
تجربه کشورهای پیشرفته نشان داده که تغییر در سیاست های علم و فناوری در کشورهای مختلف یک جهش ناگهانی را در توسعه و تجاری سازی فناوری ها به دنبال داشته است. بر این اساس با ایجاد بسترهایی مناسب برای دانش و تجاری سازی آن، علاوه بر ایجاد ارزش های اقتصادی برای این نوع سازمان های دانش بنیان، بستر رشد اقتصادی و فنی جامعه هم فراهم خواهد شد.
منبع:

1401/01/17
21:45:44
2.5 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین