داغ ترینها: ....
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان:

رویکرد اعطای جوایز نخبگی در جهت اثربخشی هرچه بیشتر نخبگان تغییر می کند

رویکرد اعطای جوایز نخبگی در جهت اثربخشی هرچه بیشتر نخبگان تغییر می کند

به گزارش کمیاب آنلاین سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن تاکید بر تغییر رویکرد این بنیاد در اعطای جایزه نخبگی در آینده نزدیک اظهار داشت: بخش مهمی که از این پس در اعطای جایزه، تسهیلات و حمایت های نخبگی مورد توجه قرار می گیرد اعطای جوایز به نخبگانی است که بتوانند قسمتی از مشکلات کشور را مرتفع کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، اعضای هیات علمی، دانش آموختگان برتر دانشگاهی، دانشجویان آینده ساز، دانش آموزان مستعد تحصیلی، برگزیدگان حوزوی، برگزیدگان ادبی، برگزیدگان هنری، برگزیدگان قرآنی و مخترعان و نوآوری طیف وسیعی هستند که بنیاد ملی نخبگان از آنها برای اثربخشی در جامعه و حل مسایل مبتلابه کشور با استفاده از راهکارهای نوآورانه، حمایت می کند.
اشتغال مهم ترین دغدغه نخبگان است که در این حوزه به تازگی این نهاد حامی نخبگان مصوبه ای در هیات دولت دارد که بر مبنای آن علاوه بر برگزاری دوره های توان افزایی برای آنها، زمینه هایی برای به کارگیری آنها در پست های تخصصی درحال فراهم سازی است.
اینکه چه مقدار بنیاد ملی نخبگان در این حوزه موفق خواهد بود و همانند سایر لوایح و قوانین تنها بر روی کاغذ نماند و اجرای ۱۰۰ درصدی آن جامه عمل بپوشد، موضوعی است که سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید دارد که این مصوبه برای همه دستگاه ها به جز وزارت اطلاعات لازم الاجرا است.
ناصر باقری مقدم اعلام کرد که کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و استخدامی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده و نمایندگان دستگاه ها عرضه شدند و در آن تمامی الزامات اجرایی این مصوبه همچون شیوه نامه ها و طراحی امور و بارگذاری در سامانه توسط این کارگروه طراحی خواهد شد و امیدوار است که در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱، این مصوبه اجرایی شود.
تغییر رویکرد بنیاد ملی نخبگان در اعطای جوایز نخبگی
سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه بیشتر جوایز اعطا شده از جانب این بنیاد بر توانمندی آنها متمرکز بوده است، اظهار داشت: اما رویکرد ما این است که باید جوایزی تعریف شود که بیشتر جهت گیری آن بر اثربخشی باشد.
باقری مقدم اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان همینطور به دنبال ساماندهی اعطای جوایز است و تلاش دارند تا اعطای این جوایز (تسهبلات و حمایت ها) در جهت افزایش اثربخشی نخبگان در کشور باشد.
وی تصریح کرد: اعطای این جوایز کمک به توانمندتر شدن نخبگان می کند، ولی بخش مهمی که از سال آینده مورد توجه قرار می گیرد، اعطای جوایزی است که به دست آوردن آن مبتنی بر آن است که نخبگان مسئله ای از مشکلات را مرتفع کرده باشند.
سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه این رویکرد به دنبال افزایش اثربخشی نخبگان است، خاطرنشان کرد: از سال جاری ما در این حوزه متمرکز می شویم و با طراحی هایی که صورت می گیرد، نخبگان به سمت اثربخشی بیشتر هدایت خواهند شد.
دلایل امتناع دستگاه ها از جذب نخبگان چیست؟
باقری مقدم به چالش های نخبگان در جذب در دستگاه ها اشاره نمود و توضیح داد: دستگاه ها برای جذب نخبگان به علل مختلف از جذب نخبگان امتناع می کردند. دلایلی که از جانب این دستگاه ها اعلام می شد، علل درستی بود که نمونه آن این بود که آنها اعلام نمودند نخبگان توان نخبگی در مباحث مهندسی را دارند؛ ولی از نظر مدیریتی و اداری، توانمند نیستند که از نظر ما این دلیل یک دلیل منطقی بود.
وی خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل در مصوبه اخیر، بنیاد ملی نخبگان موظف شد که با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی، دوره های توانمندسازی نخبگان برگزار کند تا وقتی که نخبگان وارد دستگاه ها می شوند، علاوه بر توانمندی های نخبگی خود، در زمینه های دیگر هم توانمند باشند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه این دوره ها از سال آینده راه اندازی خواهد شد، اضافه کرد: از طرفی دلایلی برای امتناع از جذب نخبگان عنوان شد که علل درستی نبود. اگر ما می خواهیم سطح حکمرانی را ارتقا دهیم، باید تلاش شود تا نخبگان وارد دستگاه ها شوند؛ ولی خیلی از دستگاه ها اعلام نمودند که این فرد سلسله مراتب اداری را رعایت نکرده است و ازاین رو باید از مراحل پایین تر شروع کند.
باقری مقدم خاطرنشان کرد: بر مبنای مصوبه هیات دولت، ضرورتی ندارد که نخبگان برای جذب در دستگاههای اجرایی وارد سلسله مراتب اداری شوند، بلکه باید متناسب با توان آنها، در جایگاه مورد استفاده قرار گیرند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا این افراد باید در دستگاه ها مدیر شوند، در حالیکه در جایگاه تحقیقاتی اثربخشی بیشتری دارند، اظهار داشت: تمرکز این مصوبه جدید جذب و به کارگیری نخبگان است و این امر به معنای مدیر شدن نیست و تاکید می شود که بخش عمده ای از این نخبگان باید در کارهای تخصصی مشغول به فعالیت شوند و طراحی شغلی برای این دسته از افراد در دستگاه ها هم در این راستا است، ولی از طرفی یکی از مشاغل مهم سازمان های اجرایی، مدیریت است و این هم از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است که از نخبگان در مدیریت میانی دستگاه ها استفاده گردد.
وی افزود: بر این اساس ما معتقدیم که نخبگان هم در پست های تخصصی و هم در پست های مدیریتی به کار گرفته شوند.
مقاومت دستگاه ها در جذب نخبگان
سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مصوبه این بنیاد، مصوب هیات دولت می باشد، اظهار داشت: مصوبات هیات وزیران برای همه دستگاههای اجرایی، لازم الاجرا است و بنا داریم که در این حوزه سامانه ای را راه اندازی نماییم و در آن با هدف شفاف سازی، اعلام عمومی نماییم که چند نفر از نخبگان کشور وارد دستگاههای اجرایی شده اند.
باقری مقدم اضافه کرد: برای این منظور کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده است و نمایندگان دستگاه ها درحال معرفی شدن هستند و در آن تمامی الزامات اجرایی این مصوبه همچون شیوه نامه ها و طراحی امور و بارگذاری در سامانه توسط این کارگروه طراحی خواهد شد و امیدواریم در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱، این مصوبه اجرایی شود.
بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، وی با بیان اینکه ماده ۲ مصوبه جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی، برای تمامی دستگاه ها به جز وزارت اطلاعات، لازم الاجرا است، اضافه کرد: این مصوبه به همه دستگاه ها ابلاغ گردیده، ضمن آنکه به همه مراکز بنیاد ملی نخبگان در استان ها اعلام کردیم که به استانداری ها اعلام شود؛ ولی باید توجه گردد که تنها یک ماه از این مصوبه می گذرد.
سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، مبحث نخبگانی را یک مبحث ملی دانست و تصریح کرد: همه دستگاه ها باید در آن مشارکت داشته باشند، ازاین رو رسیدگی به آن تنها برعهده بنیاد ملی نخبگان نیست و بنا داریم به جای آنکه پاسخگوی آن باشیم، مطالبه گر باشیم که چرا با وجود آنکه مصوبات آن وجود دارد و توانمندی های افراد سنجیده شده، ولی هنوز این افراد وارد بدنه اجرایی کشور نشده اند.
باقری مقدم عنوان کرد: بحث جذب و به کارگیری نخبگان یک مبحث متعلق به همه دستگاههای کشور است و بخش کوچکی از آن بر عهده بنیاد است و دستگاههای اجرایی کشور، سهم عمده ای در این حوزه دارند و با هم فکری ها و هم افزایی هایی که با آنها انجام می شود، سعی شده است که دستگاه ها به سمت به کارگیری نخبگان بروند؛ هر چند که این مصوبه، مصوبه هیات دولت می باشد، پیگیر اجرا شدن آن هم هست.


منبع:

1401/01/23
10:28:20
2.5 / 5
622
تگهای خبر: آموزش , اجرا , استخدام , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین