داغ ترینها: ....
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ماجرای بازدید از مخزن موزه ملی

ماجرای بازدید از مخزن موزه ملی

اخطار برای خرید تورهای جام جهانی قطر، ماجرای بازدید از مخزن موزه ملی و واکنش های آن و مأموریت رایزنان فرهنگی در معرفی ایران همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته سالنامه آماری وزارت میراث فرهنگی در سال ۹۹ برای رفع نیازهای آماری تصمیم گیران و فعالان تهیه و منتشر گردید. در این سالنامه به عملکرد و آمارهای در ارتباط با بخش های مختلف و زیرمجموعه های این وزارت خانه پرداخته شده است.
در این گزارش ضمن تعریف هر یک از کلمات تخصصی و توضیح آنها، جداول و نمودارهای حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری، توسعه منابع، نیروی انسانی، واحدهای تابعه همچون صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی، کانون اتومبیلرانی و جهانگردی، شرکت توسعه گردشگری و.... آمده است.
در بخش در ارتباط با موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، بیشتر از هر چیزی به آمار موزه ها، ساماندهی اشیا پرداخته شده است و در بخش در ارتباط با آثار و حفظ احیای آنها هم ثبت میراث ناملموس و طبیعی مدنظر قرار گرفته است. تعداد گردشگران ورودی و خروجی از کشور به تفکیک های مختلف بخش عمده ای از فصل در ارتباط با گردشگری را به خود مختص کرده است. تعداد و ظرفیت تأسیسات گردشگری بخش دیگر این فصل از سالنامه آماری است.

هشدار نسبت به تورهای جعلی جام جهانی
در این هفته همینطور از آنجائیکه برای انجام مسابقات جام جهانی قطر، تورهای گردشگری مقرر است برگزار شود، ارگان های مختلف نسبت به خرید این تورها هشدارهای لازم را می دهند همچون هواپیمایی جمهوری اسلامی که نسبت به تبلیغ برخی تورهای جعلی جام جهانی قطر اخطار داد و اعلام نمود که هیچ پروازی برای جام جهانی قطر از جانب این شرکت به دفتر خدمات مسافرتی «یابکس» واگذار نشده است.
شرکت هواپیمایی ایران ایر اعلام نمود: اخیراً مشاهده شده است دفتر خدمات مسافرتی یابکس (ماکان سفر جهان) مبادرت به تبلیغ پکیج های ویژه جام جهانی قطر نموده و از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» بعنوان شرکت هواپیمایی این تور مسافرتی نام برده است.
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، تابحال برای فروش بلیت های مسیر دوحه قطر با هیچ دفتر خدمات مسافرتی مذاکره ای نداشته است و از هموطنان درخواست می شود در صورت مشاهده چنین تورهایی حتما از صحت آن اطمینان حاصل نموده و در صورت هرگونه شکایت از راه سازمان هواپیمایی کشوری اقدام گردد.
اعلام زمان آزمون جامع دوره های گردشگری
در این هفته خبر رسید که بالاخره پس از مدت ها آزمون جامع هماهنگ (سراسری) دوره های کوتاه مدت گردشگری روز جمعه مورخ ششم خرداد ۱۴۰۱ در سطح ۳۱ استان برگزار می گردد.
این آزمون در جهت سنجش توانایی های علمی متقاضیان فعالیت در تأسیسات گردشگری در هفت دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان ایران گردی و جهان گردی، راهنمایان طبیعت گردی، راهنمایان زمین گردشگری، مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری، کارشناس ارزیاب طرح تطبیق ضوابط تأسیسات گردشگری و مدیر فنی طرح تطبیق ضوابط تأسیسات گردشگری به صورت مجزا برگزار می شود. زمان ثبت نام در آزمون ۱۰ روز است و ثبت نام داوطلبان تا روز شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.

درآمد ۱۱ میلیارد تومانی وزارت میراث فرهنگی از فروش بلیت موزه ها
۱۱ میلیارد و ۴۷ میلیون تومان درآمد از محل فروش بلیت موزه ها و آثار تاریخی وابسته به وزارت میراث فرهنگی در سال ۹۹ با احتساب اختلاف قیمت بلیت بازدیدکننده داخلی و خارجی به دست آمد.
براساس سالنامه آماری وزارت میراث فرهنگی برای سال ۹۹، در این سال ۵ موزه وابسته به وزارت خانه، ۱۷ موزه خصوصی، سه موزه مشارکتی و ۱۷ موزه غیر وابسته در کشور افتتاح شده که مجموع آنها در سال ۹۹ به ۴۲ موزه می رسد. همینطور تعداد موزه های فعال در کشور در مجموع ۷۴۹ موزه است.
در سال ۹۹ همینطور ۷۵۰۰ شیء مرمت شده و ۹۴ هزار و ۵۸۳ شیء هم در نرم افزار جام ثبت شده اند. در مجموع میتوان اظهار داشت که ۱۳۹ هزار و ۷۴ شیء ساماندهی شده است.
در این سال ۳ میلیون و ۷۶ هزار و ۴۵۴ نفر از موزه های کشورمان دیده کرده اند که تنها ۵ هزار و ۴۱۷ نفر آن بازدیدکننده خارجی بوده اند. در بخش دیگری از این سالنامه آماری مشخص شده که کاخ سعدآباد، نیاوران، گلستان، موزه چهلستون، قلعه فلک الافلاک، موزه روستایی گیلان، موزه تخت جمشید، مجموعه نادری و موزه پارس به ترتیب ده موزه برتر کشور به لحاظ آمار بازدیدکننده بودند.

راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی از طریق اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی در عمارت تاریخی کوشک، بخش دفتر منطقه آسیای غربی شورای جهانی صنایع دستی اطلاع داد.
ویدا توحدی اظهار داشت: در جهت اجرای دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص برگزاری هفتمین دوره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی به شکل بین المللی، در کوتاه ترین زمان ممکن جلسات تخصصی مربوطه تشکیل و نظرها و پیشنهادهای کارشناسان خبره تدوین و تنظیم شد و در نهایت شاکله اصلی جشنواره هفتم مشخص شد.
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: در شاکله جدید، دبیرخانه ای تخصصی در نظر گرفته شده که زیر نظر آن کمیته های تخصصی و بخش های مورد نیاز تعیین شده است. این دبیرخانه بعد از طی مراحل اداری به شکل رسمی آغاز به کار خواهد نمود.
توحدی خاطرنشان کرد: جنبه بین المللی جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی پررنگ و ساختارمند دیده شده و امید می رود هفتمین جشنواره خروجی قابل قبولی داشته باشد بخصوص که مقرر شده تا در نمایشگاه این دوره در کنار آثار داخلی، بخش بین المللی هم به نمایش آثار بپردازد.

مهمترین مأموریت رایزنان فرهنگی در ۶۰ کشور
این هفته خبرگزاری مهر با محمد علی کیانی مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانی ها خارج از کشور گفتگویی درباره فعالیت رایزنان فرهنگی و وظایف آنها در حوزه معرفی ظرفیت های ایران همچون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در خارج از کشور انجام داد که او اظهار داشت: در سال های گذشته برپایه توافق بین وزارت میراث فرهنگ و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار شد با صدور احکامی برای رایزنان فرهنگی ایران آنها را بعنوان رایزن افتخاری گردشگری هم معرفی کنند تا به نمایندگی از این وزارت خانه و در ارتباط با کنشگران این حوزه در عرصه جهانی برای جذب گردشگری اقدام گردد.
مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانی ها خارج از کشور افزود: ولی این توافق به علل مختلف به نتیجه نرسید و احکام هم صادر نشد. در دولت جدید مذاکره ای بین آقای ضرغامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد و وزیر میراث فرهنگی خواست تا این سازمان به معرفی حوزه مسئولیتی وزارت هم بپردازد. چون عرضه صحیح فرهنگ و تمدن ایران و خصوصیت های فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی آن یکی از اهداف سازمان است و فعالیت رایزنان فرهنگی در حوزه معرفی میراث فرهنگی و هنرهای مختلف و توسعه گردشگری در خارج از کشور به منظور تحقق این هدف صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: در واقع وظیفه رایزنان ما هم همین است در این راستا شناسایی اموال و اشیای تاریخی ایران هم از اولویت های کاری آنهاست اخیراً هم رایزن فرهنگی ایران در فرانسه تعداد ۲۹ قطعه ظروف و مجسمه های گلی و سفالی در ارتباط با دوره هزاره قبل از میلاد تا دوره اسلامی را که در زمان جنگ جهانی دوم به وسیله آقای گوبلو سفیر فرانسه در ایران به کشور فرانسه منتقل شده بود، از نوادگان ایشان، تحویل گرفت و بعد از ارسال به ایران به موزه ایران باستان تحویل داده شد و طی مراسمی در موزه ملی ایران رونمایی و به مدت یک هفته در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.
نمایندگی ها در حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی فعال هستند
کیانی اظهار داشت: رایزنان در نمایندگی ها هفته های فرهنگی برگزار کرده و فعالیتهای فرهنگی انجام می دهند. ۷۰ درصد نمایندگی ها در حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی فعال می باشند و نمایشگاه های عکس آثار تاریخی ایران و جاذبه های گردشگری را برگزار می کنند. در طول سال چندین هفته فرهنگی با حضور بالاترین مقامات فرهنگی کشورها به صورت دو جانبه و با همکاری دولت های میزبان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر دستگاههای فرهنگی به صورت مشارکتی و هم افزایی برگزار می گردد که بخش زیادی از این برنامه ها به معرفی میراث فرهنگی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، نمایشگاه عکس آثار و اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری اختصاص دارد.
وی افزود: هفته فرهنگی استان ها در خارج از کشور هم برگزار می گردد و از ظرفیت های فرهنگی استانهای مختلف استفاده می نماییم بعنوان مثال به مناسبت های مختلف هفته فرهنگی اصفهان در پاریس یا هفته فرهنگی قم در لبنان را برگزار کردیم و در چارچوب این هفته ها نشست و میزگرد و نمایشگاه و برنامه های جانبی برگزار شده است. همینطور بعضی از این استان ها به منظور گسترش تبادلات هنری با سایر ملت ها، میزبان هفته فرهنگی کشورهای دیگر بوده اند. رایزنان ما در کشورهای آلمان فرانسه، حتی اتریش، اسپانیا و… فعالیت زیادی در این عرصه دارند. همواره اساتیدی از ایران جهت شرکت در نمایشگاه و هفته های فرهنگی که در خارج از کشور اعزام می شوند تا نشست های تخصصی برگزار گردد و با برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی در دانشگاه های هنر با نخبگان و اساتید خارجی تجربیات و دانش خویش را به اشتراک می گذارند. همینطور هنرمندان در خارج از کشور ورکشاپ و کارگاه صنایع دستی برگزار می کنند که مورد استقبال قرار می گیرد.

میز گردشگری جاده ابریشم تشکیل شد
از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم خبر رسید که میز جاده ابریشم را به منظور افزایش گردشگران ورودی به کشورمان از کشورهای واقع در این راه، لزوم تشریک مساعی و وحدت رویه در انسجام مناسبات فی ما بین بخش های درون و برون سازمانی با هدف توسعه گردشگری و اثر بخشی رقابت با سایر کشورهای جاده ابریشم تشکیل داده است.
این معاونت از فعالان گردشگری و تشکل ها خواسته تا نظرشان را درباره این طرح به معاونت عرضه کنند و اطلاعات تکمیلی از قبیل جاذبه های گردشگری، زیرساخت های موجود و مورد نیاز در راه جاده ابریشم هم عرضه شود.

۳ میلیون شئ تاریخی در مخزن موزه ملی نگهداری می شود
اما خبر مهم این هفته درباره یک بازدید جنجالی بود. عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مخزن موزه ملی ایران بعنوان موزه مادر بازدید نمود. در جریان این بازدید نوکنده رئیس موزه ملی هم حضور داشت.
ضرغامی درباره این بازدید در صفحه مجازی خود نوشت: در موزه ملی ایران ۳۲۰۰ قطعه تاریخی پرارزش در معرض دید علاقه مندان قرار دارد. این درحالی است که ۳۵۰ هزار قطعه ثبت شده دیگر به علت کمبود جا در "مخزن" نگهداری می شود! که البته مجموع اشیا فرهنگی تاریخی به بیشتر از سه میلیون قطعه می رسد! بخشی از گنجینه ارزشمندی که در مخازن است، ظرفیت یک موزه مستقل تخصصی را داراست.
اما تصاویر انتشار یافته از این بازدید نشان می داد که ضرغامی این آثار را با بی احتیاطی در دست گرفته است بنابراین در فضای مجازی واکنش های گوناگونی گرفت همچون به نحوه قرارگرفتن اشیای تاریخی در دستان وزیر و نگاه کردن مدیر موزه ملی به این وضعیت.
توضیح مدیر موزه ملی درباره حواشی بازدید وزیر از مخزن این موزه
پس از ان مدیر موزه ملی درباره حواشی بازدید وزیر از مخزن موزه نوشت: وزیر با هماهنگی امنای اموال حاضر با پوشش دستکش و صرفا آثاری را که امکان داشت با دست و باقی را در محل خود و روی میز مشاهده کرد. آقای وزیر برای رعایت مقررات در زمان بازدید کاملاً همراه بودند.


‎خانه پدری جلال آل احمد از حضور معتادان خالی شد
خبر دیگر در حوزه میراث فرهنگی این بود که وضعیت خانه جلال آل احمد در صورت رفع مشکلات اولیه به سمت بهتر شدن می رود. در اینباره محبوبه کاظمی دولابی سرمایه گذار و بهره بردار خانه پدری جلال آل احمد اظهار داشت: زمانی که این بنا را تحویل گرفتم پر از زباله بود. نخاله های آنرا که چندین خاور و کامیون می شد بیرون ریختیم. وقتی به این خانه برای نخستین بار آمدیم چندین معتاد درحال تزریق بودند، و متأسفانه این بنای ثبت ملی شده به خانه امیرچلچله معروف شده بود. معتادان را به سختی از این بنا بیرون کردیم اما هر بار با مشکلات عدیده و پی در پی رو به رو بودیم همچون شکستن در و قفل ها، تهدید نگهبان که مشکلات و هزینه های زیادی برای ما به بار آورد. از طرفی هیچ بخش سالمی در این خانه وجود نداشت از کابل های برق گرفته تا کنتور آب. یا هر چیزی که قابل برداشت بود، از این خانه به سرقت رفته بود. حتی به علت بدهی های قبلی، آب و برق و گاز آن هم قطع شده است و ما هنوز هم برای گرفتن یک کنتور آب نزدیک یک سال است که مشکل داریم تا بتوانیم کارهای اولیه را در خانه انجام دهیم و تجهیز کارگاه نماییم. به اداره آب که رجوع می نماییم می گویند شما باید سند خانه و کارت ملی مالک اصلی خانه را بیاورید. چطور می شود وقتی مالک این خانه وزارت میراث فرهنگی است؟
کاظمی دولابی در ادامه بیان نمود: برخی مرمت های اضطراری در این خانه همچون کف برداری انجام شد. ناودان ها درست شده است. داخل ناودان ها برگ رفته بود و آب به داخل دیوارها نفوذ می کرد که سبب شده بود گچ دیوارها طبله کرده و در شرف تخریب بودند. تمیزکاری انجام شد. سقف تمیز و نایلون کشی و مرمت اولیه شد. برای خانه نگهبان گذاشته ایم تا اگر مشکلی وجود داشت سریعاً به ما اعلام نماید و اجازه ندهد اینجا باردیگر مرکز تجمع معتادان شود. نگهبان هم در شرایطی اینجا مستقر است که امکانات اولیه و زیرساخت در این خانه وجود ندارد، اینها مسائلی است که جامعه میراث فرهنگی در جریان آن بوده اند و انتظار است جامعه میراث دوست هم حامی توسعه گران فرهنگی باشند. به هر حال تلاش می شود موانع موجود را حذف نماییم و امیدواریم با تسریع در صدور مجوزهای لازم کار مرمت با سرعت بیشتری صورت گیرد و ما به مرحله تولید محتوا برای خانه با این قدمت و زیبایی برسیم.


منبع:

1401/02/01
16:21:09
1.3 / 5
1102
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(3)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین