داغ ترینها: ....
معاون علمی و فناوری رییس جمهور:

حذف یارانه کشاورزی خدمت بزرگی به فناوری کشور می کند

حذف یارانه کشاورزی خدمت بزرگی به فناوری کشور می کند

به گزارش کمیاب آنلاین معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: حذف یارانه در بخش کشاورزی خدمت بزرگی به فناوری کشور می کند برای اینکه این یارانه می تواند خلاقیت نوآوران را از بین ببرد.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) درپارک فناوری پردیس اضافه کرد: سال قبل دنیا با اپیدمی کرونا روبرو شد و این اپیدمی شبیه تونلی بود که با عبور از آن به روشنایی می رسیم، حالا اپیدمی کرونا درحال به انتها رسیدن است و ما درحال دستیابی به روشنایی و در آخر تونل هستیم.
وی با اشاره به اینکه طی دوره اپیدمی کرونا متوجه شدیم که چاره این مبارزه، فناوری است، اظهار داشت: حالا پنج شرکت دانش بنیان ایرانی توانستند واکسن کرونا تولید کنند و دو تا سه شرکت دیگر در نوبت هستند که به تولید واکسن کرونا با استفاده از روش های جدید وارد شوند، چونکه این بیماری با گونه های دیگر خویش را نشان داده است.
ستاری با تاکید بر این که ورود دانش بنیان ها در حوزه تولید واکسن از اتفاقات بزرگ حوزه اکوسیستم فناوری و نوآوری است، بیان نمود: مواردی مانند کرونا نشان داده است که در یک مبارزه هستیم و باید بتوانیم در این مبارزه پیروز شویم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: مقام معظم رهبری همواره به تحقق اقتصاد دانش بنیان تاکید دارند و با عنایت به شعار سال جاری، یکی از حرکت دولت و حکومت، با اقتصاد دانش بنیان پایه ریزی شده است.
وی افزود: تحقق اقتصاد دانش بنیان یک بحث فرهنگی است تا یک بحث اقتصادی، از آنجائیکه متأسفانه فرهنگ اقتصاد نفتی طی صد سال قبل به ما تحمیل شده، باید بتوانیم این فرهنگ غلط را از بین ببریم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی از هدف های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دستیابی به اقتصاد بزرگ است، کشاورزی یکی از بحث های جدی است که سال جاری دنبال می شود.
وی اضافه کرد: حذف یارانه در بخش کشاورزی خدمت بزرگی به فناوری می کند چونکه این یارانه می تواند خلاقیت نوآوران را از بین ببرد. دلیل توسعه نیافتگی کشاورزی همین یارانه بوده که حالا حذف شده و مسیر را برای پیشرفت فناوران باز کرده است.
ستاری اظهار داشت: حالا یک فرصت طلایی است برای فناورانی که در حوزه کشاورزی کار می کنند.
وی اضافه کرد: البته که وضعیت معادن، فولاد، مس، روی و غیره بهتر از حوزه نفت و کشاورزی نیست، این صنایع هم مورد توجه معاونت علمی قرار گرفته و مقرر است به دست فناوران متحول شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه شرکتهای فعال در حوزه صنایع و معادن، شرکتهای پولداری هستند و می توانند سودآوری زیادی داشته باشند، اظهار داشت: تابحال برخی شرکتهای دانش بنیان به این حوزه ها ورود پیدا کردند و ۴۰ - ۵۰ هزار میلیارد سودآوری کردند.
عضو هیات دولت با اشاره به اینکه از اقتصاد ۳۰۰ هزار میلیاردی در سال ۹۹ باید به عدد قابل توجهی برسیم، اضافه کرد: با جهت گیری های جدید دولت و منویات رهبری در مورد اقتصاد دانش بنیان، آینده خوبی پیش رو است.
ستاری با اشاره به اینکه ما همه در یک جبهه می جنگیم، بیان نمود: این جنگ ضد اقتصاد سنتی، بخش خصوصی و بروکراسی های فوق وحشتناک اقتصاد نفتی در دولت ها و غیره است، این حرکت جمعی در چارچوب یک مبارزه است که می تواند سبب شود جهت گیری ها تغییر پیدا کند.
وی عنوان کرد: حالا اکوسیستم جدیدی شکل گرفته این یک حرکت است که در اقتصاد جامعه و دانشگاه ها اتفاق می افتد، زمانی کسی فکر نمی کرد که شرکتی توسط استاد دانشگاه ایجاد شود و آنرا بد می دانستد، حالا یک افتخار است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جهت گیری که در دانشگاه ها بوجود آمده اتفاقات بزرگی در فرهنگ کاری ما است، امیدواریم در این نمایشگاه اتفاقات خوبی بیفتد.
وی خاطرنشان کرد: حالا ۳۰ نماینده مجلس از دانشگاه بیرون آمده که توانسته اند قانون جهش تولید دانش بنیان را تدوین کنند.
ستاری اظهار داشت: همینطور در اتاق بازرگانی از ۴۳ عضو، ۱۸ عضو آن مسلط به دانش بنیان هستند و پیشبینی، می شود در انتخابات آینده آن، تعداد بیشتری وارد شوند.منبع:

1401/02/20
23:31:57
0.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین