داغ ترینها: ....
رییس پژوهشگاه فضای مجازی اعلام كرد:

تدوین سند پشتیبانی از پژوهشها و اصول حاکم بر حوزه فضای مجازی

تدوین سند پشتیبانی از پژوهشها و اصول حاکم بر حوزه فضای مجازی

رئیس پژوهشگاه فضای مجازی اظهار داشت: به دنبال درخواست رئیس مجلس از دبیر شورایعالی فضای مجازی، سیاست ها و اصول حاکم بر قانون گذاری فضای مجازی تدوین شد. برای تدوین سند پشتیبانی از پژوهش های حوزه فضای مجازی، سند نیازمند تصویب در مرکز ملی فضای مجازی است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، حسین مطلبی در نشست خبری پژوهشگاه فضای مجازی با بیان اینکه امروزه دیگر اهمیت مساله فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: فضای مجازی با سرعتی خیره کننده درحال بسط و گسترش در تمامی ساحات زندگی بشر امروزی شامل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است. شاهدیم که فضای مجازی در خلال دهه های اخیر هر روز بخش قابل توجهی از زندگی بشر را در خود فرو برده و در درون خود به آن حیاتی نوین می بخشد. زمانی رویکرد غالب، فضای مجازی را به ابزاری هم عرض در کنار سایر ابزارهای بشری تبدیل نموده بود اما حالا شاهد می باشیم که ظهور و گسترش فضای مجازی در دهه های اخیر سبب شکل گیری تعاملات اجتماعی متکثر و متنوع انسان ها در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات شده است.
وی ادامه داد: این تعاملات متعدد به تدریج نظامات اجتماعی مختلفی را در بستر شبکه های اطلاعاتی و ارتباطاتی بوجود آورده اند. زیست مجازی انسان ها در این نظامات اجتماعی جدید، مسائل اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و غیره در پیش روی ایشان قرار داده، حجم این تحولات به اندازه ای بوده است که بسیاری معتقدند ما وارد دوره جدیدی از زندگی بشر شده ایم که در آن پیشران تحولات، فضای مجازی است و عصر جدیدی که میتوان آنرا عصر فضای مجازی نامید شروع شده است.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی افزود: در رویارویی با این حجم از تحولات عصری، دو رویکرد اصلی فعال و منفعل در کشور شکل گرفته و عده ای در مقابل آنچه برایشان توسط بنیان گذاران و طراحان فضای مجازی کنونی رقم زده شده، سر تعظیم فرود آورده و خویش را تسلیم آنچه برایشان ترسیم شده، کرده اند و در مقابل عده ای هر چند اندک، به هر نوآوری در این فضا نگاهی بدبینانه دارند و تمام تلاش خویش را بر مسدود یا محدودسازی حداکثری این فضا متمرکز کرده اند و در عمل این فضا را یکسره تهدید می بینند.
مطلبی فصل مشترک این دو رویکرد را مواجهه منفعل و ابزارنگرانی با فضای مجازی اعلام و خاطرنشان کرد: اگر به نگاه رهبر حکیم انقلاب اسلامی رجوع نماییم، موارد متفاوتی می یابیم: «فرصت بیشتر از تهدید فضای مجازی رهبری.....» نگاه همزمان به فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی و برنامه داشتن برای بهره برداری از فرصت ها و مقابله با تهدیدها همان چیزی است که از آن با عنوان نگاه فعالانه یاد می شود. ایشان فراتر از این موارد، فضای مجازی را فرصتی برای پیشرفت و پیشتازی ایران اسلامی در سطح تحولات تمدنی می دانند.
وی اظهار داشت: کنش گری فعالانه در این فضا مستلزم آگاهی هرچه بیشتر و ژرف تر نسبت به اقتضائات عصر فضای مجازی و برنامه ریزی جهت بهره مندی از فرصت ها و مقابله با تهدیدات آن است. این در شرایطی است که سرعت سرسام آور رشد و گسترش فضای مجازی به همراه پیچیدگی های فنی و ماهیت میان رشته ای مسائل آن که طیف گسترده ای از مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، اخلاقی و... را دربر می گیرد، سبب شده که عنصر پژوهش، نقشی محوری در به دست گرفتن ابتکار عمل در این حوزه داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی با تکیه بر اینکه توسعه فضای مجازی متناسب با نیازهای کشور نیست، خاطرنشان کرد: هم اکنون نه تنها عقب ماندگی فنی نداریم بلکه در سایر حوزه ها همچون در حوزه نظری و اندیشه ای عقب ماندگی داریم. بر این اساس در دوره اول فعالیت، در نظر داریم با عنایت به اینکه فقر ادبیاتی شدیدی داشتیم سرفصل های پژوهشی را در دسترس پژوهشگران قرار دهیم. در دوره دوم فعالیت هم حاضر به همکاری با همه پژوهشگاه های فنی و علوم انسانی هستیم تا با همه گروههای دانشگاه ها چه داخلی و چه خارجی در حوزه فضای مجازی مرتبط شویم.
مطلبی ضمن اشاره به برنامه های پژوهشگاه در افق ۱۴۰۵ اظهار داشت: پژوهشگاه بازوی علمی - پژوهشی در موضوعات حکمرانی این فضا، حلقه واسط و قطب علمی پژوهشگاه فضای مجازی در افق ۱۴۰۵ دیده شده ازاین رو پژوهشگاه فضای مجازی در افق ۱۴۰۵ مرجع پژوهش های حوزه فضای مجازی است.
وی ضمن اشاره به محورهای مهم فعالیت آتی پژوهشگاه، اظهار داشت: فعالیت در حوزه های اقتصاد دیجیتال، فناوری های نوظهور، ایجاد رشته های بین رشته ای و تدوین نظریه جمهوری اسلامی در فضای مجازی از مهم ترین محورهایی است که پژوهشگاه برای ادامه مسیر خود در نظر دارد.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی در ادامه در مورد این مساله که چه پیشنهاداتی برای چگونگی اجرای مصوبات شورایعالی فضای مجازی وجود دارد؟، اظهار نمود: همچون پیشنهاداتی که در اینباره داده ایم این بود که مصوبات شورا چطور اجرا شود. مصوبات شورایعالی فضای مجازی در حکم قانون است، اما اینکه چطور اجرا شود مبهم است و در چارچوب نامه برای رئیس مرکز ملی فضای مجازی این پیشنهاد را شرح داده ایم.
مطلبی همچون اقدامات مهمی که امسال صورت خواهد گرفت را، تدوین سند شعار سال در حوزه دانش بنیان و تدوین سند عدالت دیجیتال و همینطور اقدامات دیگری همچون ترجمه اسناد شورایعالی فضای مجازی همچون سند شبکه ملی اطلاعات به زبان های انگلیسی و عربی در پژوهشگاه عنوان نمود.
تدوین سند پشتیبانی از پژوهش های حوزه فضای مجازی
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی با تکیه بر اینکه پژوهشگاه طرح پشتیبانی از رساله های تحصیلی را در دستور کار دارد، اضافه کرد: باآنکه تابحال حمایت ها موردی بوده است اما برای تدوین سند پشتیبانی از پژوهش های حوزه فضای مجازی اقدام نموده ایم که آئین نامه این سند نیازمند تصویب در مرکز ملی فضای مجازی است و در صورت تصویب دیگر نیاز نیست که تمام موارد را به صورت تک تک بررسی نماییم.
مطلبی در ادامه از امکان استفاده از ظرفیت سرباز نخبگان اطلاع داد و اعلام نمود: امکان جدیدی فراهم شده که به این وسیله سربازان می توانند در حوزه پژوهش های فضای مجازی فعالیت کنند و باید با این پژوهشگاه هماهنگ شوند و در این صورت دوره سربازی را با امکان نخبگانی طی خواهند کرد.
وی در مورد بودجه پژوهشگاه برای سالجاری تصریح کرد: پیشنهاد پژوهشی سال جاری ۱۶ میلیارد تومان بوده است اما پژوهشگاه ردیف بودجه جدا از مرکز ملی فضای مجازی ندارد و این بودجه ناظر بر عناوین پژوهشی تخصیص داده می شود.1401/02/21
20:12:08
0.0 / 5
714
تگهای خبر: ابزار , اجرا , بازی , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین