داغ ترینها: ....

تولید گیاه از سنگ پوشه های ماه، فیلم بعلاوه عکس

تولید گیاه از سنگ پوشه های ماه، فیلم بعلاوه عکس

گروهی از دانشمندان دانشگاه فلوریدا در آمریکا توانستند برای نخستین بار با استفاده از سنگ پوشه های (یا رِگولیت؛ لایه ای از سنگ یا پوششی از واریزه های سنگی که روی سنگ بستر را می پوشاند) کره ماه گیاه رشد دهند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی تک بلاگ، مطالعه این گروه از دانشمندان همینطور این مورد را بررسی می کند که گیاهان چطور از نظر زیست شناختی نسبت به خاک کره ماه واکنش نشان می دهند. خاک کره ماه با خاکی که روی کره زمین یافت می شود بسیار متفاوت می باشد. این مطالعه نخستین گام برای کشت و رشد گیاهان روی کره ماه بعنوان منبعی برای غذا و اکسیژن در زمان مأموریت های فضایی است.
این گروه از محققان تنها ۱۲ گرم از خاک کره ماه را در اختیار داشتند که فضانوردان ناسا در آخرین مأموریت های خود روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آوریل (۲۲، ۲۳ و ۲۵ فروردین) با خود آورده بودند.
دانشمندان مجبور شدند از انگشتانه هایی در ظروف پلاستیکی استفاده کنند که به صورت معمول برای کشت سلولی استفاده می شود، هر کدام از این ظروف یک گلدان بودند. وقتی این گلدان ها با حدود ۱ گرم خاک کره ماه پر شدند، آنرا با مواد مغذی آغشته کردند و بعد بذر گیاه آرابیدوپسیس یا گوش موشی را به آن افزودند.

به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا برنامه آرتمیس توسط ناسا و شرکتهای خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری سازمان فضایی اروپا، سازمان جستجوهای هوافضای ژاپن، سازمان های فضایی کشورهای کانادا، ایتالیا، استرالیا، انگلیس، امارات متحده عربی، اوکراین و برزیل درحال اجراست. ناسا برنامه آرتمیس، یک برنامه فضایی بین المللی را با هدف فرستادن انسان همچون اولین زن به ماه از مدت ها قبل مطرح کرده است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه است و ناسا قبلا سال ۲۰۲۴ را برای فرود فضانوردان بر سطح این کره در نظر گرفته بود.


راب فیرل یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: برنامه آرتمیس اطلاعات بیشتر در مورد شیوه رشد گیاهان در فضا را ضروری می سازد. رشد گیاهان از خاک کره ماه نشان دادند که نمونه های خاک برگرفته از کره ماه محتوی پاتوژن ها یا دیگر اجزای ناشناخته مضر خاکی به منظور زندگی نیست، اما این گیاهان تنها از میزان خاک کمی و از سنگ پوشه های استفاده کردند و کامل با استفاده از این خاک رشد نکرده اند.


منبع:

1401/02/26
10:09:25
0.0 / 5
527
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین