داغ ترینها: ....

ناآشنایی با فرهنگ کسب وکار چالش اصلی متخصصان بازگشته به ایران

ناآشنایی با فرهنگ کسب وکار چالش اصلی متخصصان بازگشته به ایران

به گزارش کمیاب آنلاین کارشناسان و دست اندرکاران حوزه علم و فناوری معتقدند: آشنا نبودن با فرهنگ کسب وکار در ایران از اصلی ترین چالش های متخصصان ایرانی بازگشته به کشور و فعالیت در زیست بوم نوآوری و فناوری این مرز و بوم است.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور بمنظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل و دستیابی به اهداف طولانی مدت چشم انداز علمی کشور و نیز بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی خارج از کشور توسط مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکت های فناور و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور چندسالی است که طراحی و در حال اجراست.
این برنامه در قالب پشتیبانی از انجام پروژه های تحقیقاتی و فناورانه همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکت های فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور کمک می نماید.
از ابتدای اجرای این طرح تا کنون بگفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سال قبل ۵۶۰ نفر از این حمایت استفاده کردند که از این تعداد ۴۰۰ نفر یا ۲۵درصد از افراد بازگشتی، بعنوان عضو هیات علمی در دانشگاه های برتر کشور مشغول فعالیت شده اند و همین طور ۳۰۰ استارتاپ توسط این افراد بازگشتی به راه افتاده است.
به دلیل اجرای این برنامه وبازگشت برخی ازمتخصان ایرانی غیرمقیم خارج از کشوربه میهن، این افراد در جهت راه اندازی کسب و کارخود با تعدادی از چالش ها مواجه گشته اند که به گفته امین رضا خالقیان مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس یکی ازمشکلات اصلی متخصصان ایرانی غیرمقیم خارج از کشور، ناآشنایی با فرهنگ کسب وکار در ایران است.
وی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباب چالش های این عده از هموطنان اظهار داشت: آنها با پیش فرض از یک اکوسیستم دیگر وارد کشور می شوند وفکر می کنند که همه چیزبرای راه اندازی کسب وکارشان مهیا است.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس اشاره کرد: این افراد در راه اندازی کسب وکار خود با یک سری موانع بوروکراسی اداری مواجه می شوند که گاهی در قدم های اول سبب دلسردی آنها می شود.
خالقیان افزود: پارک علم و فناوری پردیس بسیار اهتمام کرده که این موانع را رفع کند، اما به هر حال این موانع وجود دارد و تا این که این افراد در این فرهنگ کاری جا بیفتند زمان بر است.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از چالش های این افراد حمایت های مالی است که از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود، اضافه کرد: حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فقط یک پول اولیه جهت راه اندازی کسب وکار است و پس از این قدم، این افراد کارآفرین باید بسیار تلاش کنند تا روی پای خود بایستند و در قدم بعدی جذب منابع مالی، جذب سرمایه گذار برای این افراد، چالش های بعدی است.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس تصریح کرد: پس از این موارد و چالش ها، بحث بازار و تجاری سازی محصولات آنها مطرح است، محصولی آماده شده اما چون احیانا بررسی بازار آن درست انجام نشده ممکنست تعدادی از این افراد در مرحله فروش و جذب بازار به مشکلات جدی بخورند.
خالقیان همین طور اظهار داشت: این موارد برخی از چالش هایی است که تعدادی از ایرانیان بازگشته با آن مواجهند و تعدادی از آنها توانستند خیلی سریع تر با این اکوسیستم تطبیق شوند و راه خودشان را پیدا کنند و برخی نیز به لحاظ نوع کسب و کارشان و شخصیت خودشان در این راه خیلی موفق نبوده اند.
وی درباب کمک پارک فناوری پردیس در حوزه ارائه تسهیلات و توسعه بازاربه این افراد اظهارداشت: مشتریان خیلی از محصولات و خدمات ارائه شده از طرف این افراد، دستگاه های دولتی هستند، بدین سبب خیلی از این افراد با حمایت های انجام شده توسط پارک، قراردادهایی با مجموعه های دولتی منعقد می کنند.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس تصریح کرد: آن دسته از خدماتی که در حوزه توسعه فناوری به شرکت های دانش بنیان در داخل از کشور توسط پارک فناوری پردیس ارائه می شود بصورت ویژه تر به ایرانیان بازگشته داده می شود.
خالقان همین طور اظهار داشت: هم اکنون در پارک فناوری پردیس و پارک های علم و فناوری دانشگاه های کشور تعدادی خیلی از افراد موفق از این طرح مشغول به فعالیت هستند.


منبع:

1401/02/27
22:59:06
0.0 / 5
608
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازار , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین