داغ ترینها: ....

تاثیر محدودیت واردات آیفون بر رجیستری

تاثیر محدودیت واردات آیفون بر رجیستری

کمیاب آنلاین: بگفته وزیر ارتباطات دولت دوازدهم،  سیاست اعلام ممنوعیت واردات برخی گوشیهای پرطرفدار اشتباه است و این تصمیم دور زدن سیستم رجیستری را برای قاچاقچیان مقرون به صرفه و توجیه پذیر و یکی از سیستم های کارا در مقابله با قاچاق کالا به کشور را ناکارآمد خواهدنمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بااینکه واردات گوشیهای آیفون بصورت رسمی از طرف مقامات همچون وزارت صمت ممنوع نشده، اما ثبت سفارش این کالاها در سامانه جامع تجارت با مشکل مواجه می باشد و واردکنندگان هنگام مراجعه به این سامانه با این پیام مواجه می شوند که باتوجه به قرارگیری تلفن همراه با برند اپل در گروه کالایی ۲۷، امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد. این در حالیست که هفته گذشته اعلام شده بود ثبت سفارش این برند تا روز ۳۱ اردیبهشت محدود شده و الان بنظر می رسد با تغییر گروه کالایی این مدل گوشیها، تصمیمات جدیدی در این خصوص گرفته شده است.
در صورتیکه تغییر گروه کالای آیفون از ۲۳ به ۲۷، به مفهوم ممنوعیت واردات این کالا نیست، اما اخبار منتشرشده از عدم امکان ثبت سفارش برای این کالا در یک ماه گذشته، موجب افزایش قیمت تا ۱۰ میلیون تومانی گوشیهای این برند شده بود و از روز گذشته نیز این کالاها باز هم افزایش قیمت داشتند. در عین حال فروش آیفون در فروشگاه های آنلاین هم صورت نمی گیرد و با مراجعه به این وب سایت ها، این کالاها با عدم موجودی مواجه گشته اند.
البته داستان ممنوعیت گوشیهای با برند آیفون از دو سال پیش عنوان شد، زمانی که اعلام گردید دولت به سبب محدودیت های مالی و ارزی و مشکلات موجود، نمی تواند مثل قبل به همه واردکنندگان ارزی تخصیص دهد و به همین خاطر واردات با محدودیت بسیار بزرگی روبه رو شده است و آن زمان، ممنوعیت واردات گوشیهای بیشتر از ۳۰۰ یورو یا پرچمدار مطرح بود و الان با بروز مشکلات ارزی، بنظر می رسد بار دیگر تصمیم به ایجاد محدودیت برای این کالاها و این دفعه گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار گرفته شده است.
این در حالیست که قبل از این انجمن واردکنندگان موبایل، نسبت به تبعات احتمالی ممنوعیت قانونی واردات آیفون، هشدار داده و گفته شده بود با این تصمیم، قاچاق مسافری در این عرصه به شدت رونق می گیرد، کما این که در دو ماه اخیر باز هم خرید و فروش پاسپورت رونش گرفته و به شدت کالای قاچاق مسافری وارد کشور شده که هم ارز قاچاق از کشور خارج می کند و هم گوشیهایی وارد شده که گارانتی ندارد، بلکه یک کالای بی اصالت است و در صورت مشکلات آن، دست مردم به جایی بند نیست.
هرچند ممنوعیت واردات آیفون با توجیه ارزبری آن صورت می گیرد، محاسبات نشان میدهد در یک سال قبل که حدود ۱۶۳ میلیون تن به ارزش ۱۰۱.۶ میلیارد دلار برای کل تجارت خارجی ایران ثبت شده است، سهم گوشی بالای ۶۰۰ دلار با ۱.۳ میلیارد دلار به حدود ۱.۲ درصد یعنی حدود یک صدم این تجارت می رسد و در قیاس با واردات ۵۲ میلیارد دلاری حدود ۲.۵ درصد را در اختیار دارد. آن هم در شرایطی که به استناد اعلام دولت و بانک مرکزی، در چندماه اخیر وضعیت درآمدها و ذخائر ارزی به حدی تقویت شده که مشکلی در تامین ارز کالاهای اساسی و خصوصاً دارو وجود ندارد.
از طرف دیگر اطلاق لوکس بودن به موبایل های آیفون به سبب قیمت بالای ۶۰۰ دلاری آن هاست، این در حالیست که به اعتقاد مفسرین، در زمینه فناوری مفهومی با عنوان لوکس وجود ندارد. مدلهای متنوعی از دیگر برندها در این رده قیمتی وجود دارند و آیفون در این رده قیمتی تنها نیست. دسته بندی موبایل ها فارغ از قیمت شان برمبنای امکانات و خاصیت های کاربردیشان است. بدین سان که موبایل هایی با امکاناتی برتر در رده پرچمداران قرار می گیرند که اتفاقا قیمتی بیشتر از ۶۰۰ دلار دارند.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار توییت زیر از زمان مسوولیتش در وزارت ارتباطات، در کانال تلگرامی خود نوشته است: آخرین باری که تصمیم داشتند واردات آیفون را ممنوع کنند، از رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواستم که گزارش سه ماهه واردات گوشیهای تلفن همراه را برایم تهیه نماید. گزارش گویا بود، شرکتی خارج از روال همیشگی خود و سایر شرکت ها، حجم زیادی گوشی آیفون وارد کشور کرده بود. آنچه موجب شد، روال ممنوعیت واردات در سری قبل متوقف شود؛ ارسال این مستندات به صاحبان تصمیم بود.


وی همین طور اشاره کرد: در حالی که خبرهای خوبی از فروش نفت و بازگشت منابع آن از طرف دولت مطرح می شود و این گشایش ها به حدی بوده که خبر از عزم برای صدور مجوز واردات خودرو می دهند؛ ممنوعیت ثبت سفارش گوشی تلفن همراه به سبب محدودیت منابع ارزی با اخبار قبلی در تناقض است. چرا اصرار داشته و دارم که سیاست اعلام ممنوعیت واردات برخی گوشیهای پرطرفدار اشتباه است؟ دلیل واضح است؛ این تصمیم دور زدن سیستم رجیستری را برای قاچاقچیان مقرون به صرفه و توجیه پذیر خواهدنمود و به صورتی یکی از سیستم های کارا در مقابله با قاچاق کالا به کشور را ناکارآمد خواهد ساخت.
منبع:

1401/03/02
15:44:23
3.3 / 5
573
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین