داغ ترینها: ....

فناوری تراهرتز یک گام به کاربرد در جهان واقعی نزدیک تر شد

فناوری تراهرتز یک گام به کاربرد در جهان واقعی نزدیک تر شد

پژوهشگران یک تاثیر جدید در سامانه های رسانای دوبُعدی کشف کرده اند که چشم انداز روشنی برای بهبود عملکرد ردیاب های امواج تراهرتز به وجود آورده و می تواند کاربردهای مفیدی در جهان واقعی داشته باشد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از پایگاه خبری فیزیک (phys.org)، گروهی از دانشمندان در آزمایشگاه «کاوندیش» در انگلیس به همراه همکاران از دانشگاه های «آگزبورگ» (آلمان) و «لنکستر»، کشف کردند که زمانی که سامانه های الکترون دو بُعدی در معرض امواج تراهرتز قرار می گیرند یک تاثیر فیزیکی جدید ایجاد می شود.
امواج تراهرتز چیست؟
ما با بهره گیری از گوشیهای تلفن موبایل که تشعشعات مایکروویو (امواج مایکرو) انتقال می دهند ارتباط برقرار می نماییم، همین طور از دوربین های مادون قرمز برای دید در شب استفاده می نماییم.
پروفسور «دیوید ریچی» رییس گروه فیزیک نیمه رسانا در آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج می گوید: تراهرتز نوعی از تشعشعات الکترومغناطیسی است که بین امواج مایکرو و تشعشعات مادون قرمز قرار دارد.
وی توضیح می دهد: اما هم اکنون منابع و ردیاب هایی (detector) برای این نوع امواج که ارزان، کارآمد و با کاربرد آسان باشند، نداریم و این مانعی در کاربرد گسترده از فناوری تراهرتز بوده است.
پژوهشگران از گروه فیزیک نیمه رسانا در کنار محققانی از ایتالیا نخستین کسانی بودند که در سال ۲۰۰۲ عملکرد یک لیزر در فرکانس تراهرتز را نشان دادند. این گروه از آن زمان به تحقیقات خود دراین زمینه ادامه داده و هم اکنون روی دستگاه های کاربردی تراهرتز با به کارگیری مواد متا (متامتریال) برای شکل دادن به مدولاتورها و نیز انواع جدیدی از موج یابها (detectors) کار می کند.
اگر فقدان دستگاه های قابل استفاده حل شود، تشعشعات تراهرتز می تواند کاربردهای سودمند بسیاری در امنیت، علوم مواد، ارتباطات و پزشکی داشته باشد. بعنوان مثال، امواج تراهرتز امکان تصویربرداری از بافت های سرطانی غیر قابل مشاهده با چشم را فراهم می سازد. این فناوری همین طور می تواند در ساخت نسل جدید اسکنرهای ایمن و سریع در فرودگاه ها مورد استفاده قرار گیرد که قادر به تشخیص دارو از مواد مخدر غیرقانونی و مواد منفجره خواهند بود. این فناوری همین طور تحقق ارتباطات حتی سریع تر از فناوری های فعلی را نیز فراهم خواهد ساخت.


منبع:

1401/03/05
16:58:45
0.0 / 5
573
تگهای خبر: تلفن , دستگاه , دوربین , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین