داغ ترینها: ....

اشیاء و مدارات الکترونیکی ضدآب و ضد لک شدند

اشیاء و مدارات الکترونیکی ضدآب و ضد لک شدند

کمیاب آنلاین: یک شرکت دانش بنیان با کمک نانوفناوری به ضد آب و ضدلک کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی کمک کرد تا کارکرد و ماندگاری محصولات، افزایش یابد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا به نقل از معاونت و فناوری ریاست جمهوری، وسایل الکتریکی نسبت به رطوبت حساس هستند. آب گریز بودن این وسایل زمانی اهمیت خودرا نشان میدهد که وسیله الکترونیکی بطور ناخواسته در معرض رطوبت شدید قرار گیرد یا با آب تماس پیدا کند. خیلی از وسایل مانند مدارات چاپی الکترونیکی، گوشی، هدفون، بردهای الکترونیکی و ادوات برقی به این خاصیت نیازمند هستند.
سامانه پردازش پلاسمایی تحت خلاء شرکت بسا فن آوران نصیر، دستگاهی است که امکان ضد آب کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی را دارد و می تواند برای تولید محصولات ضد آب، خصوصاً صنایع الکترونیکی یا نساجی مورد استفاده قرار گیرد. همچون کاربردهای این سامانه می توان از ایجاد خاصیت ضد لک، فعال سازی سطح، کندسوز کردن یا ایجاد خاصیت آب دوستی دایمی و بهبود چسبندگی در مواد نام برد.
دستگاه پردازش پلاسمایی تحت خلأ که با نام «پلاسما دژ» معرفی شده است، برای ایجاد خاصیت ضدآب و ضدلک در طیف وسیعی از محصولات همچون کفش، منسوجات، سیستم های الکترونیکی و پزشکی به کار می رود.
دستگاه صنعتی آب گریزکننده پلاسما دژ به سبب پروسه خشک، بدون مواد شیمیایی و بدون استفاده از آب، دوستدار محیط زیست است و علاوه بر آن با ایجاد خاصیت ضدآب و ضدلک در اجسام سه بعدی در صنعت پوشاک و نساجی می تواند قابلیت های زیادی را به محصولات مختلف کفش، کیف، فرش، پارچه، مصنوعات پلی استری و چرم اضافه کند.
یکی از این توانایی ها، خاصیت ضدآب بودن یا آب گریزی است که در کفش و پوشاک سبب بهداشت و سلامتی بهتر بدن می شود و علاوه بر منسوجات، می توان دستگاه های الکترونیکی مانند تبلت یا تلفن همراه را نیز درون این دستگاه قرار داد تا خاصیت آب گریزی به خود گیرند.
این دستگاه لایه ای پلیمری با ضخامت نانومتری و در حد چند لایه مولکولی روی محصولاتی که در آن قرار می گیرد، مانند کفش یا لباس، به وجود می آورد و این لایه بدون اینکه هیچ تأثیری در خاصیت های ظاهری و مکانیکی محصولات بوجود آورد به آنها خاصیت ضدآب و ضدلک می بخشد.
این لایه پلیمری مانند یک شبکه نایلونی نیست که منافذ را پوشانده و تنفس پذیری محصولاتی مانند کفش یا لباس را تحت تأثیر قرار دهد، بلکه این لایه دور تک تک نخ ها غلاف شده و به سبب کشش سطحی بسیار پایینی که دارد، درصورتی که آب روی آن قرار گیرد، قطرات آب از روی آن لغزیده و مانع جذب آب در محصول می شود.
این محصول هیچ نمونه مشابهی در بازار ایران ندارد و مهم ترین خاصیت آن در مقایسه با محصولات تولیدشده توسط شرکت های خارجی قیمت تمام شده آنست که حدود یک پنجم قیمت نمونه های خارجی است.


منبع:

1401/03/16
21:45:10
2.0 / 5
604
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(3)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین