داغ ترینها: ....

داشته های اقتصادی بوشهر، عرصه ای برای جولان دانش بنیان ها

داشته های اقتصادی بوشهر، عرصه ای برای جولان دانش بنیان ها

کمیاب آنلاین: بوشهر داشته های شاخصی دارد که بهره مندی سنتی از آنها کمتر از آنچه باید، اشتغال و ثروت خلق می کند، حال آنکه گسیل ایده ها و بانیروی دانش به این بخش ها، می تواند درقامت نیروی محرکه ای قدرتمند، چنان ظرفیتی بیافریند که با فرض فعال شدن یکی از اولویت ها، ˮحتی یک جوان بیکار در استان نماندˮ.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، به کارگیری ظرفیت های بومی با مزیت نسبی که برای تولید دارند، زمینه را برای بیشترین راندمان مهیا می کند؛ نزدیکی به جامعه هدف، مواد اولیه کافی و باکیفیت و بازار فروش در دسترس قسمتی از آن چیزی است که اولویت های استان بوشهر را برای فعالیت اقتصادی شکل داده است.
هر چند هرگونه فعالیت تولیدی در نزدیکی مواد اولیه مرغوب و بازار فروش می تواند منجر به موفقیت شود، اما بهره بردن از پشتوانه دانشی و ایده های خلاقانه برای بکارگیری داشته ها، ارزش افزوده ای تا بیش از ۱۰۰ درصد ایجاد و این خود توان اشتغال زایی این مزیت ها را بیدار و فعال می کند.
چنانکه تجربه نیز ثابت کرده است بهره برداری سنتی –مانند خام فروشی- و محدود از این داشته ها، رفته رفته میزان اشتغال کمتری را با خود همراه می کند تا جایی که این ظرفیت بزرگ، نمی تواند چنانکه باید در جریان بخشیدن به اقتصاد منطقه موفق عمل کند.
این در حالی است که ایده های نو و دانش محور می توانند بکارگیری ظرفیت های بومی را متحول کنند و چیزی شبیه انقلاب در خلق ثروت و اشتغاال دراین زمینه ها رقم بزند، ظرفیت هایی که بدون نقش آفرینی ایده ها، تا مرز نادیده گرفته شدن پیش می روند.
نزدیکی بوشهر به خلیج فارس و داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی، وجود بیش از ۶ میلیون اصله نخل با فراهم کردن مواد اولیه مرغوب و نزدیکی به بزرگترین میدان تجمع صنایع گاز و پتروشیمی بعنوان بازار فروشی در دسترس از داشته های مختص بوشهر است که لیست اولویت های این استان را برای فعالیت دانش بنیان شکل داده است.
به گفته رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی استان بوشهر، اولویت های این استان در اولین سند دانش بنیان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان شده است و این نقطه شروع در سال ۹۸ امروز موقعیت ممتازی را برای پیشرو شدن در عرصه فناوری و نوآوری به بوشهر بخشیده است.
آنطور که علی درویشی می گوید، این سند ۹ اولویت کلی بوشهر را برای فعالیت ها فناورانه و دانش بنیان تعریف کرده است؛ بر این اساس حوزه صنایع دریایی مانند تولید شناور، تعمیر و صنعت فراساحل، حوزه انرژی و سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی ها، تعمیرات و فناوری هسته ای، حوزه شیلات و کشاورزی شامل توسعه صنعت آبزی پروری، گلخانه ها و نخیلات، توسعه سامانه های آبیاری نوین و تولید انواع بذر از اولویت هایی است کارهای دانش بنیان در آنها برای این استان مزیت نسبی فراوانی دارد.


خلیج فارس، خوان گسترده برای دانش بنیان های بوشهری
هر چند امروز شغل بیش از ۱۰ هزار بوشهری صیادی است و دیگر مشاغل مربوط به دریا هم نقش پررنگی در زندگی ساحل نشینان خلیج فارس دارد، اما این دریا بسیار بالاتر از آن چیزی که حالا نصیب بوشهر می کند، برای عرضه دارد.
رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس می گوید: دریا را "داروخانه آینده نسل بشر" لقب داده اند و اقتصاد دریا و ساحل مانند آبزیان و حوزه زیست فناوری و کارهای اقتصادی کرانه و پسکرانه، ساخت انواع شناورها و فناوری های نوینی که در دریا استفاده می شود و تولید غذای آبزیان از ظرفیت های این حوزه است که ارزش افزوده بسیار بالایی دارند.
حسن حبیبی معتقد می باشد که دریا سرشار از ذخیره هایی است که بشر می تواند در تولید محصولات دارویی و خوراکی از آنها استفاده نماید و تا کنون هم فعالیت دانش بنیان در این عرصه منجر به تولید فرآورده هایی با ارزش افزوده بیش از صد درصدی شده است؛ به کمک ایده های دانش بنیان، امروز بزرگترین مزارع پرورش جلبک کشور را در خود دارد و ۲۰۰ درصد ارزش افزوده برای فعالان این عرصه خلق می کنند وصدف های پرورشی که به مدد دانش فنی منحصر به فرد شرکت دانش بنیان بوشهری تولید شده، به سراسر ایران و دیگر کشورها راه یافته و تا ۳۰۰ درصد بیش از هزینه کردها، خلق ثروت کرده است.
به گفته او تولید دانش بنیان لارو و مولد خیلی از ماهی های وحشی خلیج فارس (مانند هامور)، امروز در بوشهر شروع شده است که بازار بسیار خوبی در کشورهای خلیج فارس دارد و تولید ترکیبات بیولوژیک دریایی از نرم تنان دریایی با قابلیت تقویت سیستم ایمنی و درمان بیماری هایی چون سرطان و ناباروری از دیگر بهره هایی است که ایده های دانش محور توانسته از دل دریا بیرون بکشد.
واحد فناور پرشین اویستر مستقر در مرکز رشد بوشهر یکی از دانش بنیان هایی است که مزیت فعالیت در جوار خلیج فارس بسیار به کمک آن آمده است؛ مدیر عامل این واحد می گوید: گونه صدفی که تولید می نماییم بومی منطقه است، از ریز مغذی های دریایی تغذیه می کند و علاوه بر این که مشکل حمل و نگهداری غذا نداریم، فیلتر کننده آب نیز هست و اینها باعث شده است تا قیمت تولید شده ما یک سوم کشورهای شرق آسیا باشد.
او می گوید: ارزآوری تکثیر و پرورش صدف بومی با کاربردهای غذایی، دارویی و استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی برابر با صادرات نفت برآورد می شود و ظرفیت بسیار بالایی دارد، چون لوکس و گرانقیمت است درآمدزایی بالایی دارد و از بازار خوبی به ویژه در کشورهای منطقه برخوردارست.
آنطور که پیام قاضی ادامه می دهد: واحد فناور پرشین اویستر که امروز ۱۰ تن تولید سالانه دارد توانسته است ۱۰ هزار قطعه صدف صادر کند و برای افزایش آن به ۲۵۰ هزار قطعه نیز برنامه ریزی نموده است.
فعالیت دانش بنیان برای بیشترین بهره گیری از ظرفیت گسترده دریا در استان بوشهر علاوه بر دانش و شوق و اشتیاقی که مدیر عامل پرشین اویستر می گوید در بین جوانان متخصص این استان هست، نیازمند حمایت هایی است که شرکتها در ابتدای راه لازم دارند.
یکی از گلایه هایی که قاضی کرد و رییس پارک علم و فناوری هم بر آن صحه گذاشت، طولانی و دشوار بودن پروسه گرفتن مجوزهای قانونی برای تولید محصولات خوراکی و دارویی است.
او می افزاید: که این پروسه برای شرکت پرشین اوستر سه سال و نیم به طول انجامید، طوریکه هر مرحله هشت تا ۹ ماه زمان برد و این فرآیندی بسیار فرسایشی است.
از دیگر مشکلاتی که این جوان متخصص به صورتی به نمایندگی از فعالان عرصه فناوری و نوآوری دریایی بیان کرد، دشواری در دریافت تسهیلات مالی است که فاکتورها و وثیقه های بالایی که بانکهای عامل طلب می کنند از موانع سد راه تحقق آنست در صورتیکه واحدهای فناور و دانش بنیان که به پشتوانه نوآوری و دانش تخصصی خود گام به عرصه تولید و اشتغال زایی گذاشته اند نیازمند تسهیلات طولانی مدت و دارای تنفس است.
حبیبی رییس پارک علم و فناوری خلیج فارس هم در امتداد مانع زدایی از کار واحدهای فناور و دانش بنیان، از مسئولان مرتبط پروسه گرفتن مجوزها می خواهد، کمک کنند تا مسیر برای دریافت مجوز واحدهای فعال در زمینه های دارویی و غذایی هموار شود تا بتوانند هم نیاز داخل کشور را تامین کنند و هم محصول خودرا به بازارهای خارجی صادر کنند.
بوشهر؛ زمین بازیِ طراحی و تولید شناورها
اما همسایگی با دریا برای بوشهر، علاوه بر آنچه این پهنه پر برکت به او عرضه می کند، موقعیت ممتازی را هم برای فعالیت در حوزه تولید شناورها و تجهیزات دریایی به این استان بخشیده است. این بخش فرصت ارزشمندی را برای اشتغال ‍‍زایی پیش روی بوشهر قرار داده است، طوریکه رییس پارک علم و فناوری خلیج فارس معتقد می باشد اگر در عمل از فعالیت فناورانه و دانش بنیان در این بخش حمایت شود، این توانایی را دارد تا همه جوان های جویای خطه جنوب را به کارگیرد.
حبیبی در بیان مزیت نسبی فعالیت دراین زمینه ادامه می دهد: تولید شناورها، صنعتی بسیار پول ساز است و از آنجائیکه نیروی کار در کشور ارزان است ما می توانیم با قیمت تمام شده کمتر تولید نماییم.
نزدیکی به دریا در طراحی و اجرای شناورهای مختلف یک مزیت اساسی بشمار می رود که علاوه بر کاهش خیلی از هزینه ها، مورد استقبال خیلی از سرمایه گذاران نیز قرار دارد.
به گفته مدیر شرکت دانش بنیان پارس مارین بوشهر یکی از قطب های گمرک کشور است و استقبال سرمایه گذاران از طراحی و اجرای شناورها در نزدیکی دریا به این سبب است که می توانند بصورت روزانه بر ساخت شناور یا کشتی برمبنای طراحی نظارت کنند و هرجا که تغییری مشاهده شد یا نیاز به اصلاح بود، با سرعت بیشتری انجام می شود.
اسماعیل شعبانی می گوید: با مطالعه ای که از بازار داشته است، " کشور به شدت به این فناوری نیاز دارد اما کشتی سازی امروز مهجور واقع شده است و به نگاه ویژه دولت نیاز دارد".
او ادامه می دهد: قبل از این شرکت های داخلی در ابعادی محدود فعالیت می کردند و بطور کلی یا طرح از طراحان خارجی خریداری و یا شناورهای مستعمل وارد می شد.
تیم دانش بنیان تحت مدیریت او که از سال ۹۱ به ثبت رسیده از محدود شرکت هایی در استان بوشهر است که گرید۱ دانش بنیان دارد و می تواند سالانه ۱۰ شناور تولید نماید و تا کنون چند نسل کشتی را برای اولین بار در کشور طراحی نموده است.
طراحی و تولید شناورها و تجهیزات مربوط به آن ظرفیت بالایی در اشتغال زایی برای نخبگان و دانش آموخته های دانشگاهی دارد، آنطور که مدیر پارس مارین، بعنوان یکی از دانش بنیان های فعال در این عرصه می گوید: دانش آموخته های مهندسی میکانیک، برق و ساخت کشتی در طراحی و تولید شناورها نقش دارند، در فاز نخست طراحی ۲۰ متخصص و در ساخت آن ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند.
علاوه بر این تولید قطعه های شناورها و کشتی ها و طراحی و ساخت گیرنده ها و فرستنده های دریایی از دیگر عرصه هایی است که مجال مناسبی برای حضور پررنگ دانش بنیان های بوشهری است و امروز در اولین گام های برداشته شده، موفقیت هایی حاصل شده است که بگفته رییس پارک علم و فناوری خلیج فارس قبل از این تنها نمونه آمریکایی آن وجود داشته است.
اما اینجا هم مانند بیشتر تیم هایی که عمده سرمایه آنها دانش و خلاقیت است، تامین سرمایه مساله ای است که باید با اختصاص تسهیلات به حل آن کمک کرد؛ رییس پارک علم و فناوری بوشهر معتقد می باشد که فعالان این عرصه به سرمایه بالایی نیاز و از طرفی ظرفیت خوبی برای خلق ثروت و اشتغال دارند، بدین سبب اختصاص تسهیلات به آنها بسیار موثر است.
شعبانی هم می گوید: طراح و سازنده شناور در کشور چین با ۲۰ درصد آورده و ۸۰ درصد تسهیلات فعالیت خودرا شروع می کند در صورتیکه این میزان در کشور ما در بهترین حالت به ۴۰ درصد می رسد و پروسه دریافت آن نیز بسیار طولانی است.


طعم شیرین خلق ثروت و اشتغال زایی دانش بنیان در سرزمین نخل ها
نخل های بوشهر همانقدر در کشور و حتی فراتر از مرزها پرآوازه اند و سودمندی خرمای شیرین حاصل از آن به همان اندازه معیشت مردمان این استان را تامین می کند که خلیج فارس.
بوشهر بیش از ۶ میلیون اصله نخل دارد که در سطح ۳۵ هزار هکتار نخلستان گسترده شده است و بیش از چهار واریته خرما ثمر آنها است.
سالانه ۱۶۵ هزارتن محصول خرما از نخیلات بوشهر برداشت می شود و درآمد بخش عظیمی از مردم به ویژه در شهرستان ‍ های دشتستان و تنگستان با نخلستان ها پیوند دارد؛ اما برداشت، بسته بندی و فروش خرما اولین و فایده ای است که نخل های سرتا پا مفید می توانند ازآن جامعه میزبان خود کنند.
اگر ایده های فناور و دانش بنیان به این عرصه گام بگذارند، چنانکه تا کنون هم اثبات شده است، ارزش افزوده ای بسیار بیشتر نصیب بوشهری ها می کند برای اینکه به یاری دانش کاربردی تیم های متخصص، این درخت هیچگونه ضایعاتی ندارد و از خرما تا شاخ و برگ و تنه همگی ثروت آفرین هستند.
رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس از نخلستان های بوشهر بعنوان ظرفیتی یاد می کند که اگر دانش بنیان ها و واحدهای فناور تنها از همین قابلیت استان استفاده کنند، می توان گفت دیگر در "بوشهر و استانهای همجوار، یک نفر جوان بیکار جویای کار نخواهیم داشت".
به گفته او یک چهارم کل نخیلات کشور در استان بوشهر وجود دارد و این ظرفیت بسیار بالایی است اما در زمان حاضر بیشترین خروجی آن همین رطب و خرمایی است که برداشت می شود، در صورتیکه از یک نخل محصولات فناورانه و دانش بنیان بسیاری می توان تولید کرد که ارزش افزوده بمراتب بالاتری دارند.
تولید خاک برگ و بستر کشت نشایی یکی از محصولات دانش بنیاینی است که حبیبی می گوید: در زمان حاضر در تناژ بالا از شرق آسیا وارد می شود اما تولید آن از ضایعات خرما، غیر از اشتغال زایی و صرفه جویی در هزینه های نخل داران، سودآوری ارزی بالایی دارد.
استفاده از این ضایعات برای تولید علوفه دام بعنوان جایگزین خیلی از نهاده هایی که به زحمت وارد می شوند و بهره گیری از آن برای بستر سالن های مرغداری، تولید ام دی اف، نئوپان، کاغذ و مقوا و صنایع دستی از دیگر تولیداتی است که بگفته او به پشتوانه دانش و نوآوری میسر می شود و امروز در بوشهر شرکت های به این حوزه ها قدم گذاشته اند.
به گفته رییس پارک علم و فناوری خلیج فارس، هسته خرما و گرده نخل استفاده های غذایی و دارویی منحصر به فردی دارند و ماده اولیه داروها و مکمل های غذایی و دارویی مفیدی هستند.
شرکت سام شهد نخلستان یکی از واحدهای ایده محوری است که به فرآوری خرما و هسته آن پرداخته و تا کنون توانسته است برای ۹ محصول خود سیب سلامت بگیرد. بگفته آسیه اشعری، نوآوری هایی که این شرکت در فرآوری خرما داشته، محصولات آنها را در سبد خرید ورزشکاران قرار داده است چونکه خرما سلنیوم بالایی دارد و ضمن حفظ اصالت این محصول، فرآوری شده است.
تهیه دمنوش هسته خرما یکی دیگر از تولیدات سام شهد نخلستان است که استفاده نکردن از شیرین کننده مصنوعی آنرا متفاوت کرده و مورد استقبال قرار داده است، رنگینک خرما، حلوا خرما، رولت خرما، خرما بار، ترافل و خرما با روکش شکلاتی از دیگر محصولات این تیم ایده محور است که بگفته مدیر آن سال قبل برای تولید انها ۷۰ تن خرما فرآوری شده و دست کم ۱۵ نفر را به کار گرفته است.
ورود دانش آموخته های دانشگاهی برای خلق ثروت و اشتغال بیشتر از نخل های بخشنده بوشهر لازم است چونکه خام فروشی کمتر از آن چیزی که ظرفیت آن وجود دارد نصیب اقتصاد این استان می کند، حال آنکه حالا نرخ بیکاری بوشهر ۸.۷ درصد و بیشترن میزان آن در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی است.
به گفته مسئولان و کارشناسان فعال شدن چرخه دانش بنیان فرآوری محصولات برگرفته از نخل این توان را دارد که طیف گسترده ای از کارگر تا دانش آموخته ها و متخصصان دانشگاهی را به کار بگمارد.
به اعتقاد اشعری مدیر واحد ایده محور سام شهد نخلستان جای خالی دانش آموخته های دانشگاهی در این فضا احساس می شود، حال آنکه فعالیت جدی در این حوزه می تواند محصولات بومی بوشهر را وارد بازارهای جهانی کند.
او می گوید: بعنوان نمونه دانش متخصصان مهندسی صنایع غذایی می تواند در تولید محصولات با کیفیت و ماندگار از خرما بسیار موثر باشد.
نیاز به تسهیلات طولانی مدت و دارای زمان تنفس، برای فعال شدن دانش بنیان ها در این عرصه هم احساس می شود؛ چنانکه اشعری یادآور می شود: تهیه خرما بعنوان ماده اولیه تولیدات ما باید در ۶ماه اتفاق افتد تا در این صورت کمترین تاثیر را از نوسان بازار بپذیریم و بتوانیم قیمت عرضه را تا اندازه ای ثابت نگاه داریم؛ بدین سبب تامین سرمایه در گردش یکی از دغدغه های فعالان این حوزه ها است که می تواند با اختصاص تسهیلات استراحت دار حل شود.
در نظر گرفتن ساز و کاری برای اعطای تسهیلات و پشتیبانی از دانش بنیان هایی که همت به پویایی ظرفیت های بومی استان بوشهر کرده اند می تواند انگیزه ای شود تا هر روز جوانان نوآور بیشتری ذهن خلاق و دانش خودرا در این راه به کار گیرند.


بازار مهیای تولیدات دانش بنیان در پایتخت انرژی
استان بوشهر را به جهت پالایشگاه های عظیم پارس جنوبی و پارس شمالی و فعالیت بیش از ۲۲ پتروشیمی در جنوب، پایتخت انرژی کشور لقب داده اند، هر چند برمبنای قانون این واحدها باید ۵۰ درصد از نیروی کار خودرا از میان ساکنان بومی استخدام کنند اما در بسیاری مواقع محقق نشده یا اگر هم شده، بیشتر جامعه کارگری را پوشش داده است.
اما نیازهای تجهیزاتی، جاری و روزمره این قطب صنعتی، بازار مهیایی را در اختیار متخصصان و دانش آموخته های نفت، گاز، پتروشیمی و دیگر تولید کننده های دانش بنیان بوشهری قرار داده است.
رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس معتقد می باشد که تنها هزینه های جاری و قراردادهای معمول هر یک از شرکت های این منطقه در سال به هزار میلیارد تومان می رسد و میزان فروشی که بعنوان مثال سال قبل شرکت های دانش بنیان استان بوشهر داشتند، "قطره ای از دریای نیازهای پارس جنوبی است" و میدان دادن به شرکت های دانش بنیان در این حوزه، بسیار موثر است.
به گفته حبیبی پالایشگاه ها و پتروشیمی های عسلویه و کنگان در طول سال تجهیزاتی خریداری می کنند که قبل از این وارد می شد اما امروز نزدیک به ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه های نفت، گاز و پتروشیمی در کشور فعال می باشند که از این شمار ۴۰ مورد از آنها در پارک و مراکز رشد بوشهر مستقر هستند و با طراحی یا مهندس معکوس موفق به تولید قطعه هایی شده اند که معادل خارجی آنها بسیار گرانقیمت است.
آنطور که بارها مسئولان بوشهری و کشوری تاکید کرده اند، لازم است به این شرکتها اعتماد شود برای اینکه در سالهای اخیر هم توانسته اند ورود خوبی به این حوزه داشته باشند.
اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان نفت، گاز و پتروشیمی بدین جهت است که بگفته حبیبی، سال قبل ۸۰ درصد درآمد شرکت های دانش بنیان پارک بوشهر مربوط به شرکت هایی است که در این عرصه کار می کنند و این اعداد و ارقام به خوبی اهمیت اقتصادی ورود به این عرصه را نشان میدهد.
اما مدیر پژوهش و فناوری سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس معتقد می باشد که شمار بسیار معدودی از ۴۰ شرکت دانش بنیان فعال در استان بوشهر که تولید و خدماتی دراین زمینه دارند، به فعالیت در منطقه پارس جنوبی متمایل هستند و شرکتها برای ورود به صنعت نوعی گارد دارند اما برای تحقق این مهم باید شرایط تسهیل و واحدهای فعال حمایت شوند.
او می گوید: ایراد اساسی کارهای دانش بنیان در استان بوشهر این است که با وجود داشتن ایده های خوب که در خیلی از موارد تبدیل به تولید هم شده است اما از صنعت دور هستند و باید برای نزدیک کردن شرکتها به صنعت همت همه جانبه صورت گیرد.
آنطور که خشایار شاهینی هم به آن اذعان دارد، راه پیشرفت کشور ایستادن روی پای خودمان است و باید با این رویکرد و تفکر در امتداد ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به صنعت گام برداریم.
به گفته او کشورهای صاحب فناوری حتی در سال هایی که تحریم وجود نداشت نیز در دادن آن به ما بسیار با خساست و احتیاط برخورد می کردند؛ بنا بر این است که تحقق حمایت های متنوعی قانون برای ورود دانش بنیان ها به میدان پیش بینی کرده است، نه فقط ثروت زا و اشتغال آفرین که گام موثری در استقلال کشور نیز بشمار می رود چونکه بخش عمده ای از درآمد ارزی کشور به نفت، گاز و پتروشیمی بسته است.
داشته ها و بایدها؛ نقش آفرینی ایده ها در سرزمین نخل، دریا و انرژی
در زمان حاضر ۱۶۵ واحد فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری و مراکز رشد استان بوشهر مستقر هستند که از این شمار ۴۵ شرکت، دانش بنیان هستند.
سند دانش بنیان بوشهر به مثابه نقشه راهی است که بهینه ترین زمینه ها را برای فعالیت دانش بنیان و فناورانه به دانش آموخته های مشتاق ارائه کرده است؛ اولویت هایی که نگاهی به جغرافیا و داشته های بوشهر بخوبی اهمیت بهره بردن از آنرا روشن می کند.
اما در کنار ظرفیت عظیم انرژی، دریا و نخل و دانش جوانان مشتاق بوشهر بعنوان داشته هایی که به خوبی می توان روی آن حساب کرد، زمانبر بودن پروسه گرفتن مجوز به ویژه برای تولیدات دارویی و خوراکی، روال اداری فرساینده و دشواری دریافت تسهیلات بعنوان سرمایه مورد نیاز تیم های تازه شکل گرفته، نداشته های این عرصه را رقم زده است، مواردی که به اتفاق در گفت و گوی خبرنگار ایرنا با دانش بنیان های بوشهری شنیده شد.
سرپرست دانشگاه خلیج فارس در این ارتباط به ایرنا می گوید: خیلی از واحدهای فناور متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و در بسیاری موارد موفق به تولید محصولی شده اند که استفاده از پشتوانه دانشی، فاصله فناورانه خوبی را میان آنها و دیگر شرکت های سطح جامعه به وجود آورده است.
به گفته محمد مدرسی نکته شایسته توجه این که خیلی از فعالان این حوزه نیروهای بومی بوشهر هستند که انگیزه زندگی کردن در استان را دارند و لازم است برای حل مسائل پیش روی آنها همت شود.
آنطور که او توضیح می دهد: پیچ و خم اداری پروسه صدور مجوزها برای دانش آموخته هایی که تازه به فعالیت اقتصادی گام نهاده اند دشوار و وقت گیر است و باید برای این مشکل ساز و کاری اندیشید.
مدرسی دسترسی به منابع مالی را بعنوان یکی دیگر از مشکلات شایعی مطرح می کند که در بین تیم های فناور و دانش بنیان سراسر کشور مشترک است و هر چند صندوق پژوهش و فناوری استان بوشهر تلاش هایی کرده است اما همچنان واحدهای فناور که بر پایه دانش فعالیت می نمایند برای تامین نیاز مالی خود نیازمند تسهیلات ارزان هستند و بانکهای عامل این استان باید دراین زمینه اقدام نمایند.
حل این مشکلات می تواند بیش از پیش ایده ها، دانش، نوآوری را سوی ظرفیت های نهفته بوشهر بکشاند، آنها را بیدار کند و سنگی از پیش پای اشتغال استان بردارد و گرهی از کار خمودگی ظرفیت های سرشار آن بگشاید.
منبع:

1401/03/22
10:08:30
0.0 / 5
602
تگهای خبر: اجرا , استخدام , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین