داغ ترینها: ....

ظفر عصر امروز راهی مدار ۵۳۰ كیلومتری می شود

ظفر عصر امروز راهی مدار ۵۳۰ كیلومتری می شود

كمیاب آنلاین: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت بعداز ظهر امروز از پایگاه فضایی امام خمینی (ره) سمنان به مدار 530 كیلومتری زمین تزریق می شود.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عصر امروز یكشنبه، ۲۰ بهمن ماه ششمین ماهواره ایرانی با نام "ظفر" كه در پایگاه فضایی امام خمینی (ره) سمنان مستقر شده، با ماهواره بر "سیمرغ" در مدار ۵۳۰ كیلومتری زمین تزریق می شود.
مقرر است این ماهواره بعد از قرارگیری در مدار، تصویر سردار شهید "حاج قاسم سلیمانی" را منتشر كند، ضمن آن كه فایل صوتی از نظرات مردم نیز از طرف این ماهواره مخابره خواهد شد.
ساخت ماهواره ظفر از طرف پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران از چهار سال قبل شروع شد و در روز ۲۹ دی ماه سال جاری از طرف این دانشگاه به سازمان فضایی برای انجام عملیات تزریق آن به مدار تحویل داده شد.
این ماهواره از نوع ماهواره های سنجشی است كه دو نسخه "ظفر-۱" و "ظفر-۲" طراحی و ساخته شده است.
"ظفر" دانشگاه علم و صنعت در رده ماهواره های Low Earth orbit (-مدار نزدیك زمین) با ارتفاع مداری ۵۳۰ كیلومتر، شیب ۵۶ درجه و جرم ۱۱۳ كیلوگرم است. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله تصویربرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم های تعیین موقعیت، تعیین و كنترل وضعیت، مدیریت داده و فرمان، انرژی، سازه و مكانیزم و كنترل حرارت است.
تولید و به روز رسانی نقشه های كاربری اراضی در مقیاس ملی، تولید و به روز رسانی پایش توسعه شهری در مقیاس ملی، تولید و به روز رسانی مرز پهنه های كشاورزی در مقیاس ملی، تولید و به روز رسانی نقشه های پهنه بندی دریاچه های دائمی و فصلی در مقیاس ملی، به روز رسانی نقشه های ساختاری (شناسایی گسل ها و چین ها) در مقیاس ملی همچون كاربردهای این ماهواره است.
عمر مداری ماهواره "ظفر" یك سال و نیم است.
منبع:

1398/11/20
23:58:13
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: تولید , سیستم , صنعت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین