داغ ترینها: ....

ایده جابجا کردن اشیاء با فکر یک گام به هدف نزدیک تر شد

ایده جابجا کردن اشیاء با فکر یک گام به هدف نزدیک تر شد

تعدادی از محققان درحال کار روی فرضیه ای جهت استفاده از امواج مغزی برای کنترل فرا-سطوح هستند که به کاربران امکان خواهد داد با فکر خود فرا-سطوح را کنترل کنند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از پایگاه خبری «یورِک الِرت»، «فرا-مواد» (Metamaterials) به سبب خاصیت های فیزیکی فوق العاده ای که دارند توجهات زیادی را از حوزه های مختلف به خود جلب کرده و مفهوم جدیدی درباره طراحی مواد مصنوعی در اختیار پژوهشگران قرار داده است که می تواند قدرت و سرزندگی را به مواد کاربردی پیشرفته بیاورد. فرا-سطوح (metasurfaces ) بعنوان همتای دوبُعدی فرا-مواد، آزادی بی سابقه ای در حوزه دستکاری در امواج الکترومغناطیس دارند.
از طریق برنامه ریزی در محل، فرا-سطوح قابل برنامه ریزی (PMs) با کارکردهای متفاوت یا قابل تعویض قابل تحقق هستند و امکان یکپارچگی بیشتر آنها با حسگرها یا حرکت آنها با نرم افزارهای تعریف شده از پیش، وجود دارد. این خودتطبیقی با از میان برداشتن مداخله انسانی، میزان پاسخ را به میزان چشمگیری بهبود می بخشد. تعویض (سوییچ کردن) بین کارکردهای مختلف روی این فرا-سطوح قابل برنامه ریزی، به طور کلی به عملیات دستی متکی است. چارچوب بنیادین کار دارای اتصالات سیمی است، به طور دستی کنترل می شود و سوییچ کردن نیز بی درنگ نیست. بدین جهت ساختن کل چارچوبی که بتواند فرا-سطوح کارکردی راه دور، بی سیم، بی درنگ (real-time) و کنترل شده با ذهن را محقق سازد پیشرفت جالبی خواهد بود.


گروهی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور «شائوبو کو» و پروفسور «جیافو وانگ» از دانشگاه مهندسی نیروی هوایی و پروفسور «چنگ-وی کیو» از دانشگاه ملی سنگاپور در یک مقاله جدید منتشر شده در نشریه «ای لایت» (eLight) نخستین گام را در جهت کنترل ذهنی فرا-سطوح به شکل راه دور و بی سیم برداشته اند. این مقاله با عنوان «فرا-سطوح کنترل با ذهن ازراه دور بوسیله امواج مغزی» چارچوبی برای تحقق این هدف ارایه داده است.
این پژوهشگران این فرضیه را مطرح کرده اند که جمع آوری امواج مغزی و استفاده از آنها بعنوان سیگنال های کنترل فرا-سطوح به کاربران اجازه خواهد داد که با مغز و فکر خود فرا-سطوح را کنترل کنند. این تحول یک گام اساسی به سمت ایجاد فرا-سطوح واقعا هوشمند خواهد بود.
این گروه تحقیقاتی امیدوار است که این یافته های جدید را با الگوریتم های هوشمند ترکیب کرده و این پروسه را در آینده بهبود بخشد. این پژوهشگران بر این باورند که کار آنها قابل تعمیم به سایر فرا-سطوح کنترل شده با ذهن است و این امر می تواند کاربردهایی در حوزه هایی مانند نظارت سلامتی، ارتباطات نسل پنج و شش و سنسورهای هوشمند داشته باشد.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا، پیشوند «فرا» در فرا-مواد حاکی از این است که خاصیت های این مواد فراتر از آن چیزی است که در طبیعت مشاهده می نماییم. فرا-مواد دسته ای جدید از مواد کاربردی هستند که پیرامون الگوها یا ساختارهای منحصر به فرد در مقیاس میکرو یا نانو طراحی می شوند که سبب می شود این مواد به شیوه هایی که در طبیعت یافت نمی گردد با نور یا سایر اشکال انرژی، کنش و واکنش داشته باشند.

1401/03/23
10:03:18
3.3 / 5
755
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین