داغ ترینها: ....

افزایش فروش ۵۰ برابری دانش بنیان ها با استفاده از خدمات بازار صندوق نوآوری

افزایش فروش ۵۰ برابری دانش بنیان ها با استفاده از خدمات بازار صندوق نوآوری

به گزارش کمیاب آنلاین مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از افزایش بیشتر از ۵۰ برابری میزان فروش شرکتهای دانش بنیان بعد از استفاده از خدمات لیزینگ و سفارش ساخت این صندوق اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محمد محمودیان با یادآوری سیاست های کلی کشور در جهت ترویج مصرف محصولات شرکتهای دانش بنیان بر لزوم بازارسازی برای این محصولات تصریح کرد.
وی اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی هم در جهت همین هدف ۲ نوع تسهیلات را تعریف کرده که آنها را با نام تسهیلات «لیزینگ» و سفارش ساخت (استصناع) می شناسیم. با این تسهیلات به صورت مستقیم از خرید محصولات دانش بنیان حمایت می نماییم.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی درباره جزئیات این تسهیلات خاطرنشان کرد: خریدار شرکت دانش بنیان می تواند شخص حقوقی یا حقیقی باشد، یعنی شرط اعطا این نیست که ما فقط تسهیلات لیزینگ را به شرکتهای خریدار محصول دانش بنیان یا سازمان ها ارائه نماییم.
محمودیان اضافه کرد: نرخ این تسهیلات در حداقل خود به ۱۰ درصد می رسد یعنی تسهیلات با نرخ ۱۰ درصد اعطا می شود و خریداران محصول دانش بنیان متعهد به بازپرداخت آن می شوند.
وی درباره زمان تنفس و بازپرداخت این تسهیلات هم اعلام نمود که تا سقف ۳۶ ماه این تسهیلات بازپرداخت می شوند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی همینطور عنوان کرد: میزان تسهیلات بین ۵۰ تا ۸۰ درصد قیمت کارشناسی شده محصول است. اگر محصول یا خدمت دانش بنیان آماده باشد، خریدار می تواند آنرا به صورت لیزینگی خریداری کند و محصول زودتر به فروش برسد اما اگر یک دوره ساخت نیاز دارد و محصول سفارشی ساز باشد، آن وقت تسهیلات استصناع مطرح می شود که پرداخت را در چند مرحله انجام می دهیم.
محمودیان افزود: در واقع پرداخت لیزینگی به صورت یک جا است اما در خدمت استصناع دوره اجرا برای پرداخت خواهیم داشت.
وی، تعامل این صندوق با شبکه بانکی کشور را اقدام دیگری در جهت بازارسازی برای محصولات دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: صندوق نوآوری بعنوان راهبر نظام تأمین مالی دانش بنیان در کشور در جهت کاهش تصدی گری و همینطور افزایش سهولت دسترسی به منابع در اقصی نقاط ایران در این زمان با شبکه بانکی کشور وارد تعامل شده و در نتیجه همکاریهای مؤثری در زمینه حمایت های مالی از شرکتهای دانش بنیان شده است.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: برای حفظ تمرکز و کنترل رفتار شعب مختلف بانکی با مجموعه شرکتهای دانش بنیان و مشتریان ایشان هم دفاتر نوآوری بانکهای همکار در مجتمع شکوفایی شرکتهای دانش بنیان مستقر هستند و کلیه مسائل مرتبط را پیگیری می کنند.
محمودیان در ادامه صندوق های پژوهش و فناوری را از دیگر بازوان صندوق نوآوری برای تحقق پیشتازی محصولات دانش بنیان در بازار عنوان نمود و اظهار داشت: صندوق های پژوهش و فناوری نظر به توزیع قابل قبولی که در کلیه استان ها دارند، در این فرآیند به همراهی صندوق آمده اند.
به قول وی در حوزه خدمات لیزینگ و استصناع از سال قبل تلاش صندوق نوآوری بر کاهش مدت زمان فرایند اعطای تسهیلات بوده است بگونه ای که تا به امروز مدت زمان اعطای تسهیلات لیزینگ و استصناع به نصف رسیده و صندوق همچنان به دنبال این است زمان این فرآیند را کوتاه تر کند.او همینطور بیان نمود: در بررسی ها دریافتیم که بیشتر شرکتهای دانش بنیان که می توانند از این سرویس استفاده کنند، شرکتهای حوزه ماشین سازی داخلی هستند. به علت این که مبالغ خرید ماشین آلات معمولاً سنگین هستند اگر تسهیلات به خرید آنها تعلق گیرد، مشتریان رغبت بیشتری برای خرید پیدا می کنند. همینطور صنعت ماشین سازی با عنایت به مولد بودن می تواند پیشران رونق تولید و حرکت صنایع دیگر هم باشد.
این مسئول صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: ازاین رو صندوق نوآوری و شکوفایی با بررسی این شرایط تصمیم گرفت در کنار شبکه کارگزاری ارزیابی، مشتریان حوزه ماشین سازی، کارگزار تخصصی خویش را هم داشته باشند.
محمودیان اضافه کرد: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برنامه ای به نام «توسعه صنعت ماشین سازی» تعریف شده است. ما در صندوق نوآوری با این برنامه ارتباط برقرار کردیم و آنها یک مجری برنامه داشتند؛ از مجری برنامه بعنوان کارگزار ارزیابی درخواست های حوزه ماشین آلات استفاده کردیم و از سویی به آن برنامه گفتیم که برای سرویس لیزینگ ما بازاریابی کنید که خود این مساله سبب توسعه خدمات ما شد.
براساس گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی، وی درباره تأثیر تسهیلات لیزینگ و استصناع بر توسعه اقتصاد دانش بنیان هم عنوان کرد: این خدمات همچون خدماتی هستند که همواره توسعه ای بوده است. طی سنوات گذشته هم عملیاتی که روی این سرفصل تسهیلات انجام دادیم همیشه توأم با رشد بوده است و در سال ۱۴۰۱ هم برنامه ریزی کرده ایم که این سرویس با رشد چند برابری مواجه شود. دلیل این برنامه ریزی هم این است که در جهت بازارسازی، رشد فروش را به واسطه تحریک تقاضا انجام دهیم.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: برای این کار ما سال قبل در شبکه بانکی بالغ بر هزار میلیاردریال پرداخت داشتیم. ۶ بانک فعال هم در این عرصه با ما همکاری کردند و سال جاری هم دنبال این هستیم که تعداد بانکهای فعال را اضافه نماییم ضمن این که افزایش سقف حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در چارچوب خط اعتباری با صندوق های پژوهش و فناوری در دستور کار است.
محمودیان خاطرنشان کرد: در مجموع ما از نظر پرداخت تسهیلات در سال ۱۴۰۰ حدود چهار هزار و ۴۰۰ میلیاردریال قرارداد تسهیلات و پرداختی داشتیم که حدود یک چهارم مبالغ پرداخت شده از راه شبکه بانکی صورت گرفته است.
به گفته وی، تعداد شرکت هایی که از این خدمات بهره برده اند هم رو به فزونی گذاشته است. ما در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بیشتر از دو برابر سنوات قبل، تعداد شرکتهای جدیدی را داشتیم که از راه خدمات لیزینگ و استصناع محصول خویش را فروختند. آمارها نشان داده است که برخی شرکتهای دانش بنیان بعد از استفاده از این خدمات توانسته اند فروش خویش را تا ۵۰ برابر بالا برند.

1401/03/27
14:00:16
0.0 / 5
555
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین