داغ ترینها: ....

پایش آلودگی میکروپلاستیکی شهرها با استفاده از تار عنکبوت

پایش آلودگی میکروپلاستیکی شهرها با استفاده از تار عنکبوت

به گزارش کمیاب آنلاین دانشمندان با استفاده از تار عنکبوت توانسته اند آلودگی هوای شهرها ناشی از میکروپلاستیک ها را بعنوان پدیده مضر آلودگی اندازه گیری کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس اَلِرت (science alert)، میکروپلاستیک ها زباله های میکروسکوپی هستند که در همه جا، از قعر اقیانوس گرفته تا مرتفع ترین قله های زمین، پیدا می شوند. این ذرات کوچک در هوا منتشر و در اتمسفر شناور می شوند.
طی مطالعه ای جدید، دانشمندان از روشی هوشمندانه برای ردیابی این پدیده مضر آلودگی هوا بهره برده اند. در این روش آنها از چیزی بهره برده اند که کاملاً طبیعی است و تقریباً در همه جا وجود دارد: تار عنکبوت.
از نظر دانشمندان تار عنکبوت، که در همه جا همچون شهرها پیدا می شود و چسبناک است، دامی مناسب برای همه ذرات معلق در هواست. همینطور تار عنکبوت وسیله ای پرارزش و ارگانیک برای پایش ذرات آلودگی در هوای شهر است. آزمایشات نشان میدهد که میکروپلاستیک ها به تار عنکبوت می چسبند.
تار عنکبوت می تواند تا ۱۰ درصد کل وزنش آلودگی میکروپلاستیکی در خود جمع کند و این شامل انواع مختلف میکروپلاستیک می شود.
حدود ۹۰ درصد الودگی ها شامل انواع پِت (پُلی اتیلن ترفتالات) بود که پلیمر غالب آن سی پِت (C-PET) بود که احتمالا از الیاف نساجی مشتق می شود.
منبع دیگر میکروپلاستیک ها، ذرات ناشی از سایش لاستیک خودرو ها روی زمین است. این ذرات طی ترمز گرفتن و افزایش سرعت خودرو، از قسمت بیرونی لاستیک جدا می شوند. با این که ذرات ناشی از سایش لاستیک خودرو ها، از نظر فنی پلاستیک نیستند؛ ولی در شمار آلودگی های میکروپلاستیکی قرار می گیرند که به سبب طبیعت مصنوعی آنها است.
حداقل ۳۰ سال است که از تارهای عنکبوت برای اهداف آزمایشی محیطی استفاده شده است؛ اما پژوهشگران اظهار می کنند این نخستین بار است که این آزمایش برای میکروپلاستیک ها انجام شده است. آنها برای نمونه گیری، تار عنکبوت ها را در ایستگاه های اتوبوس قرار دادند.
نمونه گیری برای این آزمایش ساده است و احتیاج به ابزار خاصی ندارد. ایستگاه های اتوبوس سرپوشیده در تمام دنیا متداول هستند و عنکبوت های گردباف تقریباً در هر زیستگاهی روی زمین وجود دارند؛ بنا بر این تار عنکبوت وسیله ای است که در تمام جهان به آسانی دردسترس است و میتوان از آن برای اندازه گیری آلودگی میکروپلاستیکی هوای شهری بهره برد.

1401/03/28
09:26:35
5.0 / 5
645
تگهای خبر: آموزش , ابزار , سفر , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین