داغ ترینها: ....

رونق تراشه سازی چین به لطف تحریم!

رونق تراشه سازی چین به لطف تحریم!

کمیاب آنلاین: صنعت تراشه سازی چین بعد از تحریم های آمریکا مقابل شرکتهایی نظیر هواوی و هایک ویژن که موجب تشویق تولید بومی قطعات شد، سریع تر از هر کشوری در جهان، رشد می کند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان میدهد ۱۹ شرکت از میان ۲۰ شرکت تراشه سازی که سریع ترین نرخ رشد را در یک سال قبل داشته اند، از چین بوده اند. در صورتیکه یک سال قبل از آن، این رقم، تنها هشت شرکت بود.

تامین کنندگان چینی نرم افزار طراحی، پردازنده و تجهیزات ضروری برای تراشه سازی، درآمدشان چندین برابر رقیبان جهانی نظیر شرکت TSMC تایوان یا ASML Holding افزایش می یابد. این رشد فوق العاده نشان میدهد چطور تنش ها میان واشنگتن و پکن، صنعت نیمه رسانای ۵۵۰ میلیارد دلاری جهانی را تغییر داده است. صنعتی که در همه بخشها از دفاعی تا فناوریهای آینده مانند هوش مصنوعی و خودرو های خودران، نقش اساسی ایفا می کند.

آمریکا در سال ۲۰۲۰ فروش فناوری آمریکایی به شرکتهایی نظیر SMIC و هانگژو هایک ویژن دیجیتال تکنولوژی را محدود کرد و موفق شد مانع رشد آنها شود اما موجب رونق تراشه سازی و تامین قطعات چینی شد. در صورتیکه ارزش سهام شرکتهایی مانند کمبریکن تکنولوژیز از رکورد پایین امسال، دو برابر شده است، مفسرین می گویند هنوز فضای بیشتری برای رشد وجود دارد.

انتظار می رود چین میلیاردها دلار سرمایه گذاری در این بخش تحت برنامه هایی مانند "غولهای کوچک"، وارد کند و تاکتیک هایی مانند "از چین بخرید" را تشویق کند تا تحریمهای آمریکا را دور بزند. افزایش اسامی چینی، توجه مشتریانی مانند اپل را جلب کرده و گفته می شود این شرکت درحال بررسی انتخاب یانگتسه مموری تکنولوژیز به عنوان تامین کننده حافظه فلش آیفون است.

هدف اصلی پکن، رهایی از وابستگی به رقیب ژئوپلیتیکی خود و بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار چیپ ست وارداتی در سال ۲۰۲۱ است. سفارشها برای تجهیزات تولید تراشه از طرف تامین کنندگان خارجی سال میلادی گذشته که کارخانه های چینی ظرفیت خودرا توسعه دادند، ۵۸ درصد افزوده شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار انجمن صنعت نیمه رسانای چین، فروش تراشه سازان و طراحان چینی در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۸ درصد رشد کرد و به رکورد بیش از یک تریلیون یوان (۱۵۰ میلیارد دلار) رسید.

منبع:

1401/04/01
14:33:37
0.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین