داغ ترینها: ....

واردات گوشی کم شد

واردات گوشی کم شد

به گزارش کمیاب آنلاین اعلام معاون گمرک ایران از کاهش واردات گوشی تلفن همراه به ۷۲۷.۸ میلیون دلار در سه ماه اول سال جاری حکایت دارد.فرود عسگری-معاون امور گمرکی گمرک ایران- جزئیات واردات گوشی در سه ماه اول سالجاری را به ایسنا اعلام نموده است.

بر اساس این گزارش، مجموع گوشی وارداتی در دوره مورد بررسی سه میلیون و ۳۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه به ارزش ۷۲۷ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۴۵ دلار بوده است، در حالیکه در سه ماه اول سال قبل چهار میلیون و ۱۳۵ هزار و ۱۴۹ هزار دستگاه به ارزش ۸۲۳ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۵۴ دستگاه وارد شده بود.

بر این اساس میزان واردات گوشی در سه ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشت ۲۶.۶ از نظر تعداد و ۱۱.۶۴ ارزش کاهش داشته است.

اما از مجموع واردات سالجاری، ۱۵۰ میلیون و ۳۱۹ هزار دستگاه به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۴۶۲ هزار دلار به گوشی بالای ۶۰۰ دلار است، بر این اساس سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار حدود ۴.۹ درصد از تعداد و ۲۴.۷ درصد از نظر ارزش واردات گوشی بوده است.

این گزارش نشان داده است که سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به نسبت گذشته کاهش داشته است؛ به صورتی که معمولاً بالای شش درصد تعداد و بیشتر از ۳۰ درصد ارزش واردات گوشی در دوره های مختلف برای این قبیل گوشیها بوده است.

به عنوان مثال پارسال در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار به تعداد ۱۷.۷ میلیون دستگاه گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که سهم گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار، ۱.۱ میلیون دستگاه با ارزرش بیشتر از ۱.۳ میلیارد دلار بوده است که ۳۲.۲ درصد ارزش و ۶.۲ درصد از کل سهم داشته است.

همچنین در پنج ماه اول سال گذشته، سهم گوشیهای بالای ۳۰۰ یورو به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه می رسید که ۹ درصد تعداد و ۳۶ درصد ارزرش واردات گوشی را در اختیار داشت.

در همین رابطه باید اشاره نمود به حواشی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار امسال که بارها بحث ممنوعیت واردات آنها مطرح شده ولی وزارت صمت تابحال آنرا به صراحت تائید نکرده است، این در شرایطی است که آمار اعلامی گمرک می تواند تائید کننده اظهارات اخیر عالیان-سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل- باشد که گفته بود از ۲۴ اردیبهشت، برای واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار، تأمین ارز نشده است.

وی گفته که احیانا در چند روز آینده تکلیف تخصیص ارز به واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار مشخص خواهد شد.

منبع:

1401/04/23
13:51:16
0.0 / 5
629
تگهای خبر: تلفن , دستگاه , گوشی , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین